Znajdź nas na

KULTURA

Ziemia świętokrzyska bogata jest w świętych i błogosławionych! W najbliższą środę opowie o nich Monika Bryła- Mazurkiewicz!

– Z ziemią świętokrzyską, czy to z racji urodzenia czy też pracy, jest związanych bardzo dużo świętych, błogosławionych i sług Bożych. Wśród nich są zarówno osoby duchowne jak i świeckie. Osoby pochodzące ze wszystkich stanów, ze wszystkich warstw społecznych, począwszy od koronowanych głów aż po osoby z ludu. Wielu spośród nich jest znanych nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju. Patronem naszej diecezji sandomierskiej jest m.in. św. Andrzej Bobola, kanonizowany w 1938 r., który od 2002 r. jest również jednym z patronów Polski – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Listopad to miesiąc szczególny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to właśnie w tym okresie wspominamy, czy też powracamy myślami do naszych zmarłych.

– Uroczystość Wszystkich Świętych została ustanowiona przez papieża Jana XI w 935 r. W tym dniu oddajemy cześć wszystkim, którzy osiągnęli stan świętości. Jest to dzień dedykowany zarówno znanym świętym, tym którzy w ciągu roku liturgicznego mają swoje wspomnienie, jak i świętym anonimowym, którzy do świętości dochodzili w skrytości. Dzień tych wszystkich, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, nie tylko osób kanonizowanych, ale i naszych zmarłych bliskich. Od kilku lat w coraz większej ilości parafii w okolicach 1 listopada praktykowane są bale Wszystkich Świętych, które mają przypominać wiernym o powołaniu do świętości. Wpisując się w tę tradycję, my proponujemy wykład zadedykowany świętym i błogosławionym Ziemi Świętokrzyskiej. Ze względów organizacyjnych odbędzie się on nie na początku miesiąca, a na jego koniec, w środę 27 listopada – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Przypomina, że od 1995 r. trwa proces kanonizacyjny pochodzącego z Ćmielowa sługi Bożego ks. prof. Wincentego Granata,, który przez wiele lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, był także rektorem tej uczelni.


Błogosławiony Wincenty Kadłubek. Fragment obrazu olejnego anonimowego artysty, wiszącego nad relikwiarzem w kościele klasztornym w Jędrzejowie. Dzieło wielokrotnie przemalowywane, pochodzące prawdopodobnie z pierwszej połowy XVIII wieku.
Źródło: wikipedia

– Bardzo popularnym w całym kraju jest bł. mistrz Wincenty Kadłubek, choćby ze względu na swe zasługi dla kultury polskiej. Z jego życiorysem stykamy się już w szkole, na lekcjach języka polskiego czy historii. Jego „Kronika Polski”, obok Kroniki Galla Anonima stanowi główne źródło wiedzy o historii Polski do końca XII w. – dodaje prezes. Podkreśla, że to także jej ulubiony święty ziemi świętokrzyskiej.

– Wincenty Kadłubek – pierwszy polski uczony, określany nierzadko „ojcem kultury polskiej”, kronikarz, biskup, cysters. Zgodnie z tradycją, to on pierwszy wprowadził w Polsce tzw. wieczną lampkę płonącą przed Najświętszym Sakramentem. Błogosławiony Wincenty Kadłubek jest patronem diecezji sandomierskiej i radomskiej. W sposób szczególny jest on czczony w nieodległej parafii Włostów, w obrębie której leży wieś Karwów, gdzie miał przyjść na świat – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Podczas wykładu będzie można usłyszeć także o błogosławionych związanych z naszą najbliższą okolicą, z ziemią ostrowiecką. Pojawią się żywoty błogosławionych związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim. Wśród nich będzie bł. ks. dr Bolesław Strzelecki, który w latach 1918-1919 przebywał w Ostrowcu Św., w parafii św. Michała Archanioła, najpierw jako diakon, a potem wikariusz. To jeden z patronów diecezji radomskiej.

– Przybliżymy sylwetkę alumna Tadeusza Dulnego, urodzonego w Krzczonowicach, który edukację na poziomie średnim odbył w ostrowieckim gimnazjum im. Joachima Chreptowicza.


bł. ks. dr Bolesław Strzelecki
www.diecezja.radom.pl

Wspomnimy bł. Natalię Tułasiewicz, patronkę nauczycieli, który trafiła do Ostrowca Św. wraz z grupą wysiedleńców z Wielkopolski. Opowiemy również o bł. ks. prałacie Antonim Rewerze, który przez znaczną część swojego życia był związany z Sandomierzem; przez kilka lat pełnił funkcje proboszcza parafii św. Barbary w pobliskim Mychowie. Wszystkie te osoby, tzn. bł. ks. dr Bolesław Strzelecki, bł. Tadeusz Dulny, bł. Natalia Tułasiewicz, bł. ks. prałat Antoni Rewera, poniosły śmierć w czasie II wojny światowej, w niemieckich obozach koncentracyjnych. Zostały beatyfikowane 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II, w gronie 108 męczenników II wojny światowej – podsumowuje prezes Centrum.

Wykład odbędzie się w najbliższą środę, 27 listopada, o godzinie 17.00 w ODS „Malwa” na os. Stawki 45. Wykład jest bezpłatny. Projekt współfinansuje Województwo Świętokrzyskie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this