Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Ziemia świętokrzyska bogata jest w świętych i błogosławionych! W najbliższą środę opowie o nich Monika Bryła- Mazurkiewicz!

– Z ziemią świętokrzyską, czy to z racji urodzenia czy też pracy, jest związanych bardzo dużo świętych, błogosławionych i sług Bożych. Wśród nich są zarówno osoby duchowne jak i świeckie. Osoby pochodzące ze wszystkich stanów, ze wszystkich warstw społecznych, począwszy od koronowanych głów aż po osoby z ludu. Wielu spośród nich jest znanych nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju. Patronem naszej diecezji sandomierskiej jest m.in. św. Andrzej Bobola, kanonizowany w 1938 r., który od 2002 r. jest również jednym z patronów Polski – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Listopad to miesiąc szczególny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to właśnie w tym okresie wspominamy, czy też powracamy myślami do naszych zmarłych.

– Uroczystość Wszystkich Świętych została ustanowiona przez papieża Jana XI w 935 r. W tym dniu oddajemy cześć wszystkim, którzy osiągnęli stan świętości. Jest to dzień dedykowany zarówno znanym świętym, tym którzy w ciągu roku liturgicznego mają swoje wspomnienie, jak i świętym anonimowym, którzy do świętości dochodzili w skrytości. Dzień tych wszystkich, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, nie tylko osób kanonizowanych, ale i naszych zmarłych bliskich. Od kilku lat w coraz większej ilości parafii w okolicach 1 listopada praktykowane są bale Wszystkich Świętych, które mają przypominać wiernym o powołaniu do świętości. Wpisując się w tę tradycję, my proponujemy wykład zadedykowany świętym i błogosławionym Ziemi Świętokrzyskiej. Ze względów organizacyjnych odbędzie się on nie na początku miesiąca, a na jego koniec, w środę 27 listopada – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Przypomina, że od 1995 r. trwa proces kanonizacyjny pochodzącego z Ćmielowa sługi Bożego ks. prof. Wincentego Granata,, który przez wiele lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, był także rektorem tej uczelni.


Błogosławiony Wincenty Kadłubek. Fragment obrazu olejnego anonimowego artysty, wiszącego nad relikwiarzem w kościele klasztornym w Jędrzejowie. Dzieło wielokrotnie przemalowywane, pochodzące prawdopodobnie z pierwszej połowy XVIII wieku.
Źródło: wikipedia

– Bardzo popularnym w całym kraju jest bł. mistrz Wincenty Kadłubek, choćby ze względu na swe zasługi dla kultury polskiej. Z jego życiorysem stykamy się już w szkole, na lekcjach języka polskiego czy historii. Jego „Kronika Polski”, obok Kroniki Galla Anonima stanowi główne źródło wiedzy o historii Polski do końca XII w. – dodaje prezes. Podkreśla, że to także jej ulubiony święty ziemi świętokrzyskiej.

– Wincenty Kadłubek – pierwszy polski uczony, określany nierzadko „ojcem kultury polskiej”, kronikarz, biskup, cysters. Zgodnie z tradycją, to on pierwszy wprowadził w Polsce tzw. wieczną lampkę płonącą przed Najświętszym Sakramentem. Błogosławiony Wincenty Kadłubek jest patronem diecezji sandomierskiej i radomskiej. W sposób szczególny jest on czczony w nieodległej parafii Włostów, w obrębie której leży wieś Karwów, gdzie miał przyjść na świat – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Podczas wykładu będzie można usłyszeć także o błogosławionych związanych z naszą najbliższą okolicą, z ziemią ostrowiecką. Pojawią się żywoty błogosławionych związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim. Wśród nich będzie bł. ks. dr Bolesław Strzelecki, który w latach 1918-1919 przebywał w Ostrowcu Św., w parafii św. Michała Archanioła, najpierw jako diakon, a potem wikariusz. To jeden z patronów diecezji radomskiej.

– Przybliżymy sylwetkę alumna Tadeusza Dulnego, urodzonego w Krzczonowicach, który edukację na poziomie średnim odbył w ostrowieckim gimnazjum im. Joachima Chreptowicza.


bł. ks. dr Bolesław Strzelecki
www.diecezja.radom.pl

Wspomnimy bł. Natalię Tułasiewicz, patronkę nauczycieli, który trafiła do Ostrowca Św. wraz z grupą wysiedleńców z Wielkopolski. Opowiemy również o bł. ks. prałacie Antonim Rewerze, który przez znaczną część swojego życia był związany z Sandomierzem; przez kilka lat pełnił funkcje proboszcza parafii św. Barbary w pobliskim Mychowie. Wszystkie te osoby, tzn. bł. ks. dr Bolesław Strzelecki, bł. Tadeusz Dulny, bł. Natalia Tułasiewicz, bł. ks. prałat Antoni Rewera, poniosły śmierć w czasie II wojny światowej, w niemieckich obozach koncentracyjnych. Zostały beatyfikowane 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II, w gronie 108 męczenników II wojny światowej – podsumowuje prezes Centrum.

Wykład odbędzie się w najbliższą środę, 27 listopada, o godzinie 17.00 w ODS „Malwa” na os. Stawki 45. Wykład jest bezpłatny. Projekt współfinansuje Województwo Świętokrzyskie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this