Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Został niecały miesiąc na usunięcie banerów wyborczych!

Komitety wyborcze, których plakaty zostały rozwieszone w miejscach publicznych, mają 30 dni od dnia wyborów na ich usunięcie. Po tym terminie pełnomocnik komitetu może otrzymać grzywnę do 5 tys. zł.

Przemyśl, 05.10.2023. Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Plakaty wyborcze na kamienicy przy placu Konstytucji w Przemyślu, 5 bm. (dd/dw) PAP/Darek Delmanowicz

„Obowiązek usunięcia banerów, haseł i plakatów wyborczych w terminie trzydziestu dni od przeprowadzenia tych wyborów spoczywa na pełnomocnikach komitetów ugrupowań politycznych” – przekazał PAP Piotr Pawlak ze Straży Miejskiej w Szczecinie.

„W przypadku, gdy będą one stwarzały realne zagrożenie dla zdrowia, życia, czy też bezpieczeństwa na drodze, straż miejska podejmie prawne działania w kierunku usunięcia zagrożenia” – dodał.

Przekazał też, że szczecińska straż miejska nie odnotowała skarg mieszkańców dotyczących braku estetyki ogłoszeń wyborczych. Komitetom, które w ciągu 30 dni od dnia wyborów nie usuną plakatów, grozi kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł

„Na początku staramy się nawiązać kontakt z pełnomocnikiem danego komitetu wyborczego i stosujemy tzw. wezwanie. Rozmawiamy i staramy się ta sprawę załatwić jak najszybciej i jak najskuteczniej” – dodaje Pawlak.

Za zgodą właściciela, plakaty i hasła wyborcze mogą pozostać na terenie prywatnych posesji. „Pod warunkiem, że nie stwarzają realnego zagrożenia dla zdrowia i życia” – tłumaczy Pawlak. Baner nie może też zaśmiecać środowiska – dodał.

Komitety wyborcze mają czas na usunięcie banerów wyborczych do 15 listopada. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this