Znajdź nas na

FAKTY

19 komputerów z Programu „Zdalna Szkoła+” trafiło do gminy Bałtów!

10 nowych komputerów zasiliło zaplecze Szkoły Podstawowej w Bałtowie, 9 trafiło do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole. – Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie rządowe, gdyby nie środki z Unii Europejskiej, rozdysponowane przez Ministerstwo. Tym razem wsparcie przeznaczone zostało dla rodzin wielodzietnych, tam gdzie jest trójka lub więcej dzieci. To właśnie tam pojawił się największy problem przy nauce zdalnej – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że „Zdalna Szkoła Plus” była kontynuacją poprzedniego wsparcia finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.  Tym razem dofinansowanie skierowane zostało do gmin na zakup sprzętu dla szkół i użyczenie go najbardziej potrzebującym uczniom z wielodzietnych rodzin, liczących co najmniej troje dzieci. Sprzęt trafił również do nauczycieli. Budżet konkursu to ponad 182 miliony złotych. Samorządy mogły liczyć na dopłaty w wysokości od 35 do 165 tys. złotych, w zależności od liczby rodzin uprawnionych do wsparcia mieszkających na terenie danej gminy.

Ze wsparcia skorzystała gmina Bałtów. 

– Nie udałoby się, gdyby nie kolejny nabór. Tym razem wsparcie przeznaczone zostało dla rodzin wielodzietnych, tam gdzie jest trójka lub więcej dzieci. To właśnie tam pojawił się największy problem przy nauce zdalnej – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Takich komputerów w gminie Bałtów zakupiono 19.

Joanna Adamus, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jest to 19 laptopów na łączną kwotę 45 000 zł.  18 z nich to sprzęt marki HP 250 G7 wraz z oprogramowaniem Microsoft Office, wyposażone w torbę na laptopa i myszkę. Koszt jednej sztuki z osprzętem to 2 398 zł brutto. Jeden laptop jest mniejszy, marki Kruger-Matz za kwotę 1 836 zł. To była końcówka kwoty, jaką otrzymaliśmy z dofinansowania, a chcieliśmy tak wykorzystać środki, żeby ich nie zwracać, a wydać w całości – podkreśla wójt.

Dodaje, że zakup nie byłby możliwy, gdyby nie Program „Zdalna Szkoła Plus” w ramach ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Środki pochodzą z Unii Europejskiej z programu Polska Cyfrowa.

– Otrzymaliśmy je dzięki temu, że zostały przeznaczone właśnie na ten konkretny cel przez Ministerstwo Cyfryzacji.  To jest duża pomoc dla samorządów, a przede wszystkim dla  uczniów w dobie pandemii koronawirusa. Nie wiemy co się będzie działo po wakacjach.  Musimy się przygotować na różne ewentualności. Na terenie gminy wszystkie osoby chętne, które miały utrudnioną możliwość zdalnego nauczania ze względu na stary sprzęt, zostały doposażone. Nie udałoby się gdyby nie decyzje rządzących, gdyby nie zgoda pomiędzy rządem, a prezydentem. Od deklaracji do realizacji minął bardzo krótki okres czasu – podkreśla Hubert Żądło. 

Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie, a także Joanna Adamus, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole, komputery, które szkoły otrzymały w ramach Projektu Zdalna Szkoła już powróciły do placówek.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, Lidia Pastuszka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie i Joanna Adamus, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Komputery cieszyły się olbrzymim powodzeniem. Było bardzo duże zainteresowanie ze strony  rodziców i dzieci. Te komputery zostały już zwrócone odpowiednim protokołem. Będą sprawdzone co do poprawności użytkowania. Myślę, że kolejne komputery będą też niezbędne w razie sytuacji pandemii w nowym roku szkolnym. Bez nich trudno byłoby mówić o prawidłowej edukacji w czasie pandemii.  Na początku nauki zdalnej zdarzały się takie sytuacje, że uczniowie korzystali z telefonów komórkowych. Na szczęście ta sytuacja się zmieniła i dzięki temu, że  pan wójt nas wspierał, pisząc projekty i  przekazując komputery dla naszych placówek, na pewno dzieciom ułatwiło to zdecydowanie pracę – podkreśla Joanna Adamus.

Lidia Pastuszka dodaje, że część rodziców kupiła nowy sprzęt korzystając z własnych domowych budżetów.

– Stwierdzili, że jeśli mają 500 plus mogą  sobie pozwolić na taki zakup. Jako szkoła byliśmy w gotowości. Gdyby sytuacja miała się powtórzyć we wrześniu mamy już zaplecze. Mamy nadzieję, że od września wrócimy już do normalnych warunków pracy, Jeśli tak będzie, komputery na pewno posłużą nam w pracowni informatycznej – podsumowuje dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this