Znajdź nas na

FAKTY

20 tysięcy dotacji z budżetu powiatu dla kościoła w Szewnie!

20 tysięcy złotych dotacji, decyzją radnych powiatowych, otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie na przeprowadzenie prac konserwatorskich ram skrzyniowych do trzech obrazów z cyklu „Sakramenty udzielane przez Świętego Mikołaja w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie”. To zaledwie kropla w morzu potrzeb tej znajdującej się na terenie powiatu ostrowieckiego – barokowej perełki.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kościół w Szewnie ma w sobie mnóstwo niespotykanych elementów wyposażenia. Znajdują się w nim zabytkowe ławki, meble, konfesjonały, osiemnastowieczna ambona, klasycystyczna chrzcielnica, przepiękne ołtarze, obrazy, a także polichromie, które częściowo zostały już odnowiona. Wielka w tym zasługa aktualnego proboszcza, księdza Jana Butryna, który dba o to, żeby kościół odzyskał dawny blask. Wykonano już bardzo dużo prac z zewnątrz. Wewnątrz jednak jeszcze wiele do zrobienia. 

Późnobarokowe obrazy z II połowy XVIII w., przedstawiające św. Mikołaja udzielającego sakramentów (sześciu sakramentów z siedmiu: chrztu, bierzmowania, pokuty, kapłaństwa, małżeństwa i namaszczenia chorych, znajdują się we wnękach ścian kaplicy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


O przyznanie dotacji dla szewieńskiego kościoła zabiegała m.in. Emilia Łupina radna powiatowa, a także mieszkanka Szewny, która na początku stycznia wystąpiła w tej sprawie z interpelacją. 

– Zgłaszam interpelację w sprawie przyznania dotacji w wysokości 20 tysięcy złotych z budżetu powiatu ostrowieckiego na pokrycie części kosztów przeprowadzonych prac renowacyjnych pochodzącego z XIV wieku Trójgranu z rzeźbą Świętego Mikołaja i trzema obrazami: Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIII wieku, św. Mikołaja z 1928 roku i Panoramy Częstochowy – pisała radna.

Dodała także, że szewieński kościół to jeden z najstarszych zabytków w naszym rejonie, a obecnie nie tylko kościół, ale i cały zespół kościelny wymaga pilnych prac remontowych oraz konserwatorskich, co wiąże się z olbrzymimi nakładami finansowymi. 

– W 2026 roku parafia będzie obchodziła 700-lecie istnienia. Parafianie ofiarnie wspierają wszelkie prace renowacyjne, ale nie są w stanie udźwignąć wszystkich kosztów – podkreślała radna.

Udało się i parafia Świętego Mikołaja w Szewnie otrzyma w formie dotacji 20 tysięcy złotych z budżetu powiatu ostrowieckiego na prace konserwatorskie ram skrzyniowych trzech obrazów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Z decyzji tej cieszą się Emilia Łupina, a także Małgorzata Sobieraj,  radne powiatu ostrowieckiego, a jednocześnie parafianki kościoła w Szewnie, które podkreślały podczas sesji (środa, 4 marca), że dotacja przysłuży się szewieńskiej świątyni.

– Nasz kościół jest taką barokową perełką architektoniczną, dlatego bardzo ważnym jest, żeby nam pomóc. Myślę, że to działanie w przyszłości zaprocentuje, bo ważne jest żeby zachować ten kościół w bardzo dobrym stanie, żeby służył przyszłym pokoleniom – podsumowała Emilia Łupina. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this