Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

20 tysięcy dotacji z budżetu powiatu dla kościoła w Szewnie!

20 tysięcy złotych dotacji, decyzją radnych powiatowych, otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie na przeprowadzenie prac konserwatorskich ram skrzyniowych do trzech obrazów z cyklu „Sakramenty udzielane przez Świętego Mikołaja w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie”. To zaledwie kropla w morzu potrzeb tej znajdującej się na terenie powiatu ostrowieckiego – barokowej perełki.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kościół w Szewnie ma w sobie mnóstwo niespotykanych elementów wyposażenia. Znajdują się w nim zabytkowe ławki, meble, konfesjonały, osiemnastowieczna ambona, klasycystyczna chrzcielnica, przepiękne ołtarze, obrazy, a także polichromie, które częściowo zostały już odnowiona. Wielka w tym zasługa aktualnego proboszcza, księdza Jana Butryna, który dba o to, żeby kościół odzyskał dawny blask. Wykonano już bardzo dużo prac z zewnątrz. Wewnątrz jednak jeszcze wiele do zrobienia. 

Późnobarokowe obrazy z II połowy XVIII w., przedstawiające św. Mikołaja udzielającego sakramentów (sześciu sakramentów z siedmiu: chrztu, bierzmowania, pokuty, kapłaństwa, małżeństwa i namaszczenia chorych, znajdują się we wnękach ścian kaplicy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


O przyznanie dotacji dla szewieńskiego kościoła zabiegała m.in. Emilia Łupina radna powiatowa, a także mieszkanka Szewny, która na początku stycznia wystąpiła w tej sprawie z interpelacją. 

– Zgłaszam interpelację w sprawie przyznania dotacji w wysokości 20 tysięcy złotych z budżetu powiatu ostrowieckiego na pokrycie części kosztów przeprowadzonych prac renowacyjnych pochodzącego z XIV wieku Trójgranu z rzeźbą Świętego Mikołaja i trzema obrazami: Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIII wieku, św. Mikołaja z 1928 roku i Panoramy Częstochowy – pisała radna.

Dodała także, że szewieński kościół to jeden z najstarszych zabytków w naszym rejonie, a obecnie nie tylko kościół, ale i cały zespół kościelny wymaga pilnych prac remontowych oraz konserwatorskich, co wiąże się z olbrzymimi nakładami finansowymi. 

– W 2026 roku parafia będzie obchodziła 700-lecie istnienia. Parafianie ofiarnie wspierają wszelkie prace renowacyjne, ale nie są w stanie udźwignąć wszystkich kosztów – podkreślała radna.

Udało się i parafia Świętego Mikołaja w Szewnie otrzyma w formie dotacji 20 tysięcy złotych z budżetu powiatu ostrowieckiego na prace konserwatorskie ram skrzyniowych trzech obrazów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Z decyzji tej cieszą się Emilia Łupina, a także Małgorzata Sobieraj,  radne powiatu ostrowieckiego, a jednocześnie parafianki kościoła w Szewnie, które podkreślały podczas sesji (środa, 4 marca), że dotacja przysłuży się szewieńskiej świątyni.

– Nasz kościół jest taką barokową perełką architektoniczną, dlatego bardzo ważnym jest, żeby nam pomóc. Myślę, że to działanie w przyszłości zaprocentuje, bo ważne jest żeby zachować ten kościół w bardzo dobrym stanie, żeby służył przyszłym pokoleniom – podsumowała Emilia Łupina. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this