Znajdź nas na

FAKTY

22-letni mieszkaniec gminy Waśniów padł ofiarą internetowego oszustwa!

Ofiarami internetowych oszustów padają nie tylko osoby starsze. 22-letni mieszkaniec gminy Waśniów myślał, że pomaga znajomemu w potrzebie, okazało się jednak, że to oszust. Stracił 800 zł.

Zdjęcie ilustracyjne naOSTRO.info

Mundurowi z Ostrowca Świętokrzyskiego po raz kolejny przestrzegają przed nową i coraz bardziej powszechną metodą działania oszustów. Sprawcy przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych, wybierają jedną lub kilka osób z grona znajomych i proszą o pożyczkę.

Jedna z nich polega na wyłudzaniu pieniędzy poprzez uzyskanie kodu BLIK od ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła za pomocą komunikatora do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Następnie prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu może wypłacić pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze swojemu znajomemu.

Wczoraj (wtorek, 9 stycznia) do ostrowieckiej komendy zgłosił się 22-letni mieszkaniec gminy Waśniów, który padł ofiarą tego rodzaju przestępstwa. Jak wynika z relacji zgłaszającego, nieznany sprawca włamał się na jego konto społecznościowe, po czym wysłał do kilku znajomych prośbę o pożyczkę pieniędzy. Niestety jedna z nich dała wiarę oszustowi i przesłała mu pieniądze w kwocie 800 złotych.

Zanim przekażemy komukolwiek pieniądze, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Warto osobiście spotkać się ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne są mu pieniądze. Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je. Nie otwierajmy też maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this