Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

3 mln zł dla przedsiębiorców. Rusza nabór na vouchery!

Kolejne wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – już 27 października rusza nabór na zakup usług doradczych przez świętokrzyskie firmy. Do rozdysponowania są 3 mln zł. Obradujący dzisiaj Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął regulamin naboru na vouchery dla przedsiębiorstw wraz z załącznikami w ramach projektu ,,Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

To już szósty nabór w ramach tego unijnego projektu, który ruszy 27 października 2022 r. i potrwa do 28 grudnia 2022 r. Skierowany jest on do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących aktywną działalność gospodarczą na terenie województwa świętokrzyskiego, które nie otrzymały dotychczas dofinansowania na zakup usługi doradczej. Co ważne – firmy na dzień rozpoczęcia naboru muszą posiadać, minimum od 3 miesięcy, siedzibę lub oddział na terenie województwa świętokrzyskiego.

– W ramach obecnego naboru mamy do rozdysponowania 3 mln zł. To wsparcie dla tych firm, które  pragną usprawnić swoje funkcjonowanie, wprowadzić nowatorskie i bardzie efektywne formy pracy, a przez to zwiększyć swoją konkurencyjność i ograniczyć ryzyko biznesowe. Takie fachowe doradztwo jest oczekiwane przez przedsiębiorców szczególnie teraz, gdy przychodzi im mierzyć się z kryzysem ekonomicznym wywołanym najpierw pandemią, a obecnie wojną na Ukrainie – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Z jakiego wsparcia mogą skorzystać firmy? Katalog usług doradczych jest bardzo szeroki i zależy on przede wszystkim od indywidualnych potrzeb przedsiębiorców i branży, którą reprezentują. Wśród usług standardowych, z których mogą oni skorzystać, znalazły się m.in. opracowanie strategii marketingowych i biznesplanów czy też przygotowanie i wdrożenie dokumentacji RODO. W tym wypadku wartość vouchera może wynieść do 20 tys. zł, okres jego realizacji to maksymalnie cztery miesięce, a poziom dofinansowania – do 75 proc. kosztów kwalifikowalnych. Natomiast jeśli chodzi o usługi specjalistyczne, to firmy mogą w ramach voucherów m.in. opracować audyty energetyczne i plany transformacji cyfrowej w kierunku Przemysłu 4.0, skorzystać z usług związanych z ochroną własności intelektualnej lub przeprowadzić badanie rynków zagranicznych pod kątem możliwości eksportowych. Na taki voucher można otrzymać do 70 tys. zł, maksymalny okres realizacji to 8 miesięcy, a poziom dofinansowania – do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Co bardzo istotne – usługa doradcza, na którą przedsiębiorca stara się uzyskać dofinansowanie, nie może mieć charakteru ciągłego ani okresowego, nie może być również związana ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa, takimi jak rutynowe usługi doradztwa podatkowego czy prawnicze, a także reklama. Wsparcie doradcze ma bowiem służyć zwiększeniu konkurencyjności i efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa. W ramach voucherów nie ma możliwości dofinansowania kosztów zakupu środków trwałych. Przedsiębiorcy mogą złożyć maksymalnie dwa formularze zgłoszeniowe – jeden na realizację usługi standardowej i jeden – usługi specjalistycznej.

Projekt „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze” ruszył w 2018 r. i od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony świętokrzyskich firm. Łącznie we wszystkich poprzednich pięciu naborach podpisano 360 umów z przedsiębiorcami na kwotę 22 mln zł wsparcia.

Szczegółowe informacje na temat VI naboru na vouchery wraz z załącznikami dostępne są na stronach  internetowych: https://vouchery.spinno.pl/www.spinno.plwww.swietokrzyskie.prowww.2014-2020.rpo-swietokrzyskie.pl.

Projekt realizowany jest przez Województwo Świętokrzyskie – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, w ramach 2 Osi Priorytetowej, Działanie 2.1 Wsparcie świętokrzyskich IOB celu zwiększenia poziomu przedsiębiorczości w regionie, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Urząd Marszałkowski w ramach projektu pełni rolę Operatora Systemu Popytowego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this