Znajdź nas na

FAKTY

30 000 zł na remont ostrowieckiej kolegiaty i 20 000 na dach kościoła w Denkowie! Jutro decyzję o dofinansowaniach podejmą radni Sejmiku!

Parafia Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz parafia pod wezwaniem Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie mogą otrzymać dofinansowanie na remonty. Już jutro (26 kwietnia) decyzję w ten sprawie podejmą radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W porządku obrad znalazła się bowiem uchwała w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa świętokrzyskiego.

Aleja 3 Maja w Ostrowcu Św. Widok na Kolegiatę Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św. z Alei 3 Maja fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w trybie określonym odrębnymi przepisami dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru może być udzielona przez organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa, na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

 Uchwałą z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie uchwalenia budżetu Województwa Świętokrzyskiego na 2022 rok zaplanowano na ochronę ochrona zabytków i opiekę nad zabytkami kwotę 420 000 zł. Wpłynęło 45 wniosków. Jeden wniosek odrzucono ze względu na błędy formalne, natomiast 44 wnioski zakwalifikowano do oceny merytoryczno-finansowej przez komisję konkursową. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, dotacje z budżetu województwa świętokrzyskiego przyczynią się do wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy obiektach zabytkowych. 

Kościół w Denkowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jeśli większością głosów zadecydują tak radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, 30 000 zł otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ostrowcu Św. na remont elewacji wschodniej kościoła (prezbiterium wraz z aneksami), 20 000 zł  zaś Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie ( remont fragmentu dachu kościoła).

Wśród obiektów, które starały się o dofinansowanie, ale go nie otrzymały znalazła się parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie (prace konserwatorskie przy elewacji dzwonnicy w zespole kościoła parafialnego w Ćmielowie) oraz Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja Biskupa w Szewnie (prace konserwatorskie XVIII wiecznej polichromii ściennej południowej nawy bocznej we wnętrzu kościoła parafialnego).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this