Znajdź nas na

FAKTY

30 najlepszych drużyn na świecie z niemal wszystkich kontynentów rywalizowało w Kielcach podczas Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich!

Zakończyła się 8. edycja European Rover Challenge, rozgrywanego w stolicy województwa świętokrzyskiego, największego konkursu robotyki kosmicznej w Europie. Podczas gali finałowej z udziałem wicemarszałka województwa Marka Bogusławskiego nagrodzono najlepsze drużyny.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: AGH Space Systems z Polski (w formule stacjonarnej) oraz DJS Antariksh z Indii (w formule zdalnej). Na drugim miejscu uplasowały się drużyny EPFL Xplore ze Szwajcarii i Mars Rover Manipal z Indii, a podium zamknęły zespoły ITU Rover Team z Turcji oraz Project RED z Włoch.
Współorganizatorem Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich  było województwo świętokrzyskie.

Podczas trzydniowych zawodów na terenie Politechniki Świętokrzyska w Kielcach zmierzyło się  30 najlepszych na świecie drużyn akademickich prawie ze wszystkich kontynentów, które rywalizowały stacjonarnie i zdalnie, prezentując swoje umiejętności na specjalnie przygotowanym torze. Jego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskich równin, a przygotowane zadania odzwierciedlały wyzwania stawiane inżynierom prawdziwych misji marsjańskich.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Gratulujemy wszystkim drużynom.

Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czekała na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 znalazły się interdyscyplinarne debaty, pokazy nowoczesnych rozwiązań robotycznych, emisje naukowych filmów w technologii 3D, czy możliwość samodzielnego poprowadzenia łazika marsjańskiego. Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą ten projekt na tle innych tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, było włączenie do jego programu strefy pokazów naukowo-technologicznych dostępnej dla szerokiej publiczności. W gronie prelegentów, którzy gościli, głównie za pośrednictwem internetu, na zawodach, znaleźli się m.in. astrobiolog dr Reut Sorek Abramovich, astronom, astrobiolog i kierownik laboratorium skafandrów kosmicznych dr Gernot Groemer, szef Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna czy specjalista z zakresu medycyny lotniczej i fizjologii kosmicznej Thais Russomano. Dyskusja dotyczyła m.in. przyszłej eksploracji Marsa, wyzwań jakie czekają kolonizatorów planety i technologii niezbędnych do wysłania człowieka na Czerwoną Planetę, eksploracji Srebrnego Globu, a także badania naszej planety i jej ochrony.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach
fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach
fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this