Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ekologicznie i oszczędnie! Gmina Kunów z kolejnymi unijnymi środkami!

16 mln zł – to ogólna kwota unijnego wsparcia ośmiu projektów z zakresu efektywności energetycznej. Decyzję o ich dofinansowaniu podjął obradujący w środę, 14 września Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Wśród beneficjentów znalazła się gmina Kunów. Jak wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, pozyskane środki przeznaczone zostaną m.in. na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku i Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie. Poprawią się warunki nauki uczniów, nowy komfort obsługi zyskają również petenci urzędu.

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kompleksowa termomodernizacja, instalacje fotowoltaiczne, ochrona środowiska – a wszystko to dzięki unijnemu wsparciu projektów, które dotychczas znajdowały się na liście rezerwowej konkursu z Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Decyzją  Zarządu Województwa dofinansowanie trafi do ośmiu beneficjentów – Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Sędziszowie oraz gmin – Kunów, Końskie, Pierzchnica, Raków, Mniów i Połaniec. Ogólna wartość dofinansowania wszystkich projektów z funduszy unijnych to 16 mln zł.

– Zainteresowanie przedsięwzięciami związanymi z efektywnością energetyczną jest bardzo duże. To cieszy, bowiem są one szczególnie korzystne ze względów ekologicznych, pozwalają bowiem na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery – mówi marszałek  Andrzej Bętkowski.

Posiedzenie Zarządu Województwa
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie tłumaczy, że termomodernizację przejdą Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku, a także budynek Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie.

– W obydwu budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna, a także zamontowana zostanie fotowoltaika. Ponadto w budynku urzędu wymienione zostanie oświetlenie wewnętrzne na led-owe, zamontowany zostanie nowy kocioł gazowy,  zamiast kotła węglowego. Również w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku  wymieniony zostanie kocioł gazowy na bardziej nowoczesny. Szkoła przejdzie kompleksową termomodernizację. Te działania sprawdziły się w przypadku szkoły w Kunowie, które aktualnie generuje oszczędności rzędu ponad 70 proc. W dobie kryzysu energetycznego bardzo by nas to wzmocniło. Co ważne poprawi się również komfort nauki uczniów – wyjaśnia Lech Łodej. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wykorzystując unijne wsparcie samorządy, instytucje publiczne i organizacje mogą przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynków, montować instalacje fotowoltaiczne, wymieniać stolarkę okienną i drzwiową czy modernizować systemy ciepłownicze c.o. i c.w.u oraz oświetlenie na energooszczędne.

– Szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wzrost cen nośników energii i ciepła jest to, że realizacja tego typu projektów daje niebagatelne korzyści finansowe wynikające z redukcji kosztów związanych z zaopatrzeniem w ciepło, ciepłą wodę użytkową oraz opłat za energię elektryczną – dodaje marszałek.

Na podstawie informacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this