Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

300 mln zł dla małych i średnich przedsiębiorstw! Skorzystają także firmy z powiatu ostrowieckiego!

Prawie 231 mln zł, przeznaczone na uruchomienie we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego kredytów obrotowych i inwestycyjno-obrotowych dla firm poszkodowanych w wyniku pandemii, 6-miesięczne wakacje kredytowe w spłacie kapitału i odsetek w roku 2020, dotacje w ramach Działania 2.5 „Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP” – to tylko niektóre z założeń Świętokrzyskiego Pakietu Osłonowego „Ochrona. Odbudowa. Rozwój Małych i Średnich Przedsiębiorstw”. Jego cel jest jeden – szybkie i skuteczne działania wspierające firmy, borykające się z ekonomicznymi skutkami koronawirusa. Wartość pakietu to 300 mln zł! Z pomocą dla przedsiębiorców wyszedł Zarząd Województwa Świętokrzyskiego!

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

O najważniejszych założeniach Świętokrzyskiego Pakietu Osłonowego, który jest elementem Świętokrzyskiej Tarczy Antykryzysowej, poinformował podczas wczorajszej (16 kwietnia) telekonferencji prasowej Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Uczestniczyli w niej także wicemarszałek Renata Janik, Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa oraz Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego.

– Na dzisiejszym Zarządzie Województwa podjęliśmy uchwałę, która dotyczy Świętokrzyskiego Pakietu Osłonowego. Ochrona. Odbudowa. Rozwój Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pakiet powstał z myślą o przedsiębiorcach dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Wartość pakietu to 300 mln zł.  Kwota ta została wyasygnowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – wyjaśniał Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Poinformował o przesunięciach środków unijnych, w ramach założeń przedstawionych przez i za zgodą Komisji Europejskiej. Cel jest jeden – szybkie i skuteczne działania wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu województwa świętokrzyskiego. 

– Musimy wszelkimi możliwymi sposobami chronić naszą lokalną gospodarkę i rynek pracy, pomagać tym, którym grozi upadłość, by przetrwali ten trudny czas. Zrezygnowaliśmy więc z realizacji tych przedsięwzięć, które w tym momencie nie są priorytetowe, wszystkie możliwe siły koncentrując na działaniach łagodzących skutki pandemii COVID-19 – dodał marszałek.

Blisko 231 mln zł, zostanie przeznaczone na uruchomienie we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego kredytów obrotowych i inwestycyjno-obrotowych dla firm poszkodowanych w wyniku pandemii. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pożyczek, udzielanych przez pośredników współdziałających z BGK, m.in. na zakup sprzętu, sfinansowanie prac budowlanych czy zapłacenie wynagrodzeń pracowników. Przewidziano także możliwość skorzystania z innych rozwiązań: brak konieczności wnoszenia wkładu własnego do pożyczek udzielanych od 1 lutego do 31 grudnia tego roku, wydłużenie spłaty pożyczki z 60 do 72 miesięcy, możliwość dodatkowej 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału w tym roku. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o 6 – miesięczne wakacje kredytowe w spłacie kapitału i odsetek w roku 2020 oraz o pożyczki z oprocentowaniem 0 proc.

Świętokrzyskie firmy, które borykają się z ekonomicznymi skutkami pandemii, będą mogły również liczyć na doradztwo prawne i podatkowe związane z planowanymi zmianami w zakresie ich funkcjonowania. Będzie to możliwe dzięki uproszczeniu naboru w ramach konkursu „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze”, realizowanego przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Na ten cel przeznaczono 10 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców naszego województwa są bezpośrednie dotacje w ramach Działania 2.5 „Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP”. Oprócz 20 mln zł już rozdysponowanych w tym konkursie, Zarząd Województwa postanowił przyznać dodatkowe 14 mln zł na projekty z listy rezerwowej – mówiła Renata Janik, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego. 

Środki te pozwolą  na dofinansowanie 90 firm z terenu województwa świętokrzyskiego. Wiele firm będzie mogło podnieść jakość świadczonych usług lub udoskonalić swoje produkty. 

– Dzięki temu, mamy nadzieję, że nie stracą swoich klientów, a być może w przyszłości pozyskają nowych – dodała wicemarszałek.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 Wychodząc również naprzeciw potrzebom przedsiębiorców Zarząd Województwa podjął decyzję, aby wyłączyć część środków z części społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w wysokości około 42 mln zł, które trafią do dyspozycji WUP w Kielcach jako element tzw. tarczy antykryzysowej. Przesunięcie tych pieniędzy pozwoli na uniknięcie zwolnień i  utrzymanie zatrudnienia w najmniejszych firmach (czyli jednoosobowych działalnościach gospodarczych); mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach; organizacjach pozarządowych i organizacjach pożytku publicznego. WUP przydzieli pieniądze poszczególnym PUP-om,a pracodawcy będą mogli się zwracać do właściwych PUP-ów o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń swoich pracowników.

W sumie, wliczając środki z innych źródeł, powiatowe urzędy pracy w województwie świętokrzyskim otrzymają w najbliższym czasie ok. 100 mln zł. Po wyczerpaniu się tej puli pomoc będzie kontynuowana z budżetu państwa. 

W ramach prezentowanego pakietu osłonowego zaplanowano także przekazanie 3 mln zł na działania mające na celu odbudowanie łańcucha dostaw i sieci współpracy między przedsiębiorstwami w  ramach projektu „Świętokrzyskie  – hard to pronounce, easy to do business” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyski Pakiet Osłonowy „Ochrona. Odbudowa. Rozwój MŚP” mieści się w założeniach zaproponowanych go przez Komisję Europejską. Podczas konferencji marszałek Andrzej Bętkowski zapowiedział dalsze negocjacje mające na celu przeniesienie dodatkowych środków na wsparcie przedsiębiorców. Będą one dotyczyć m.in. przeniesienia na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw wolnych środków RPO ujętych w celach klimatycznych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this