Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

3200 zestawów do badań na obecność koronawirusa dla 16 placówek ochrony zdrowia z terenu województwa świętokrzyskiego!

Szesnaście świętokrzyskich placówek ochrony zdrowia otrzymało po dwieście zestawów do badań na obecność koronawirusa. Łącznie do placówek medycznych trafiło trzy tysiące dwieście zestawów. Bezpłatne testy dla medyków i mieszkańców regionu wykonane będą dzięki dotacji unijnej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pakiety przekazano podczas spotkania w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Jednym z uczestników spotkania był Krzysztof Ołownia, zastępca Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Każdy pakiet zawiera niezbędne numery telefonów do RCNT w sprawie odbioru materiału oraz wyników badań SARS-CoV-2, skierowania z drukami samokopiującymi, koperty, kody oraz dwieście wymazówek – podkreślał Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Testy wykonywane będą w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, a wyniki mają być dostępne w ciągu 24 godzin.

– Osoby do badań wytypują koordynatorzy epidemiologiczni na terenie danej jednostki medycznej. Tam też pobrany będzie wymaz. Następnie próbka oraz uzupełnione dokumenty dostarczone zostaną do RCNT. Wynik zwrotny w formie papierowej lub elektronicznej wyślemy w ciągu doby – zaznacza Łukasz Madej, koordynator Zespołu Diagnostów Medycznego Laboratorium Diagnostycznego RCNT.

W spotkaniu uczestniczył też Andrzej Gruza, dyrektor naczelny Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zestawy do badań w kierunku koronawirusa otrzymało szesnaście placówek w regionie, w tym Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.

– Jest to pierwszy krok do współpracy między Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym a świętokrzyskimi jednostkami medycznymi w walce z COVID-19 – dodał Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT.

Obecnie laboratorium w Podzamczu może wykonać tysiąc testów na dobę.

– Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego będziemy mogli przebadać, do końca roku, blisko trzynaście tysięcy mieszkańców naszego województwa – zaznacza wicemarszałek Marek Bogusławski.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this