Znajdź nas na

FAKTY

33 mln złotych od Samorządu Województwa Świętokrzyskiego na walkę z koronawirusem!

Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przekazał 33 mln zł na walkę z koronawirusem. Pierwszą z umów podpisano wczoraj, podczas specjalnej konferencji prasowej transmitowanej online na Facebooku. Dzięki niej 3,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego otrzyma Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. – – 20 milionów złotych z puli 33 milionów, którą chcemy wygospodarować, skierowanych będzie do szpitali podległych samorządowi województwa, natomiast 13 mln zł do szpitali powiatowych – mówił podczas konferencji Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W konferencji wzięli także udział wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski, a także Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego.

Konferencja związana była z kryzysową sytuacją, w jakiej z powodu pandemii koronawirusa znalazły się nasz kraj, a także nasze województwo.  

– Najskuteczniejszym narzędziem interwencji samorządów województwa jest w naszym regionie Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Ponieważ jego realizacja jest już bardzo zaawansowana, na działanie dotyczące wsparcia sektora zdrowia zostały zaangażowane duże środki. Niezbędne stały się poszukiwania środków, które będziemy mogli przesunąć  i skierować na zapobieganie temu kryzysowi – wyjaśniał podczas konferencji Andrzej Bętkowski.  

Zapewnił, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego samorząd województwa przekaże na działania związane z pandemią koronawirusa na terenie województwa świętokrzyskiego ponad 33 mln zł. 

– 30 milionów złotych z puli 33 milionów, którą chcemy wygospodarować, skierowanych będzie do szpitali podległych samorządowi województwa, natomiast 13 mln zł do szpitali powiatowych. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzyma 13 milionów złotych, ale w ramach tego dofinansowania wsparcie otrzymają także Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Około 1 miliona złotych otrzyma Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, a około 5 milionów złotych Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze – wyliczał  Andrzej Bętkowski. 

Marek Bogusławski i Andrzej Bętkowski podpisali pierwszą umowę na przekazanie Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach 3,9 mln złotych z RPO
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego


Podkreślił, że aktualnie oczekują na zgodę Ministerstwa Finansów na zadysponowanie pieniędzy, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewody świętokrzyskiego, który opiniuje wnioski szpitali zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych. Ustaliliśmy, że w pierwszej kolejności te środki będą wydatkowane na zakup sprzętu i wyposażenia i związanego z tym wyposażenia ochrony osobistej. Czyli będą to, jeśli chodzi o sprzęt, głównie respiratory, pompy infuzyjne, aparaty USG i inne tego typu sprzęty. A z tych środków ochrony osobistej będą to rękawice, ochronne gogle, kombinezony. Natomiast  te drobne wydatki, dotyczące środków dezynfekujących, bo tutaj jest sporo potrzeb w tym zakresie, Ministerstwo sugeruje, aby włączyć do odrębnego projektu, który będzie finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – tłumaczył jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego. 

Marek Bogusławki, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego przypomniał, że wspólnymi siłami pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, udało się zorganizować laboratorium, które służy i już czynnie pracuje przy koronawirusie.  Wszystko odbywa się w porozumieniu z Wojewódzkim Głównym Inspektorem Sanitarnym, Jarosławem Ciurą.

Diagności, który z tam pracują to pracownicy UJK i Centrum. 23 marca do zbadania przybyło 41 próbek, 24 marca  – 45 próbek. 

– Stanowimy niejako drugą nitkę laboratorium które prowadzi Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Kielcach. Służy wsparciu diagnostycznemu, jeśli chodzi o oznaczenie koronawirusa w materiale biologicznym. Korzystać będą z niego dziś mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, jeśli sytuacja będzie dynamiczna, także badane będą próbki z ościennych województw – zapewnił Marek Bogusławki.

Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego przypomniała także, że od kilku dni trwają intensywne prace, których celem jest walka z pandemią, na kilku ścieżkach jednocześnie. 

– Jesteśmy na etapie przygotowania dużego projektu, na którego alokację mamy ok. 30 mln zł. W ramach tego projektu chcielibyśmy wspólnie wesprzeć nasze trzy szpitale. W ramach współpracy z Regionalnym  Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, chcielibyśmy po pierwsze sfinansować wynagrodzenie osób, które tam pracują. Zakupić materiały odczynników narzędzi, materiały ochrony osobistej. Na ten cel, tak jak już powiedziałam, mamy 30 mln zł, ale żeby ten projekt mógł być  realizowany musi być zgoda Ministerstwa i Komisji Europejskiej – przypomniała wicemarszałek. 

Podczas wtorkowej konferencji marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Marek Bogusławski podpisali pierwszą umowę na przekazanie Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach 3,9 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na walkę z koronawirusem.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this