Znajdź nas na

KULTURA

365 drzew i 6 rzek! Spotkanie z aktywistką już jutro!

Za realizację projektu „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia. Jest malarką, performerką, kuratorką, edukatorką i aktywistką. Jutro (czwartek, 7 marca) z Cecylią Malik porozmawiać będzie można w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Źródło: www.cecyliamalik.pl

– W czasie tego spotkanie opowiem prywatną historię, jak sztuka spowodowała, że stałam się „ekolożką” i aktywistką i też o tym, jak sztuka może w ogóle pomagać w akcjach społecznych i w budowaniu świadomości obywatelskiej – powiedziała nam w rozmowie telefonicznej Cecylia Malik.

Począwszy od 25 września 2009 przez rok codziennie wspinała się na jedno drzewo. Tak powstał niezwykły cykl „365 drzew”, dla którego inspiracją była powieść Italo Calvino z 1957 r. „Baron drzewołaz”. Fotografie zebrane w formie albumu opatrzone są tekstami kilkunastu autorów, m.in. Sylwii Chutnik, Adama Wajraka oraz licznych entuzjastów działania podjętego przez Cecylię Malik, którzy podają rozmaite sposoby czytania „365 drze”w, od wątków emancypacyjnych, ekologicznych, zjawiska odzyskiwania przestrzeni publicznej przez mieszkańców miast, po czysto przygodowe.

– Zrobiłam taki pamiętnik fotograficzny, każdego dnia wchodziłam na jedno drzewo i wtedy robiłam to zdecydowanie myśląc o sztuce, ale w rzeczywistości przez ten projekt poznałam aktywistów krakowskich i większość ekologów polskich i stało się to początkiem mojego zaangażowania ekologicznego, aż dwa lata temu podjęłam się uczestniczenia w akcji „Matki Polki na wyrębie”, przeciwko Lex Szyszko. Realizowałam też projekt ze swoim znajomym, był to film dokumentalny o krakowskich rzekach. To spowodowało, że zaangażowałam się w ochronę rzek, czym się teraz aktualnie zajmuję mówi Cecylia Malik.

Sztuka jest dla niej źródłem, dzięki któremu stała się aktywistką. Aktualnie udziela porad jak się organizować, jak w prosty sposób można naprawdę dużo zrobić.

– Mamy na koncie kilka krakowskich sukcesów jak obrona Zakrzówka. Razem z siostrą założyłam kolektyw, żeby wesprzeć tych aktywistów i ekologów w tym proteście. Rada Miasta Krakowa podejmie uchwałę w sprawie miejsca, gdzie jeszcze dwa lata temu miały stać bloki, jako użytek ekologiczny. To jest taka współpraca między aktywistami i ekologami, którzy znają się na prawnej ochronie przyrody. To jest działanie w zespole, na który składają się ludzie o różnych talentach: artyści, aktywiści. Działaliśmy ze sobą przez 8 lat i to był naprawdę duży sukces. – wspomina Cecylia Malik.

Uważa, że współpraca między aktywistami, naukowcami i artystami w walce o dobro wspólne jest konieczna. Interesuje ją ochrona Wisły, żeby została naturalną Wisłą, na zasadzie majątku, dobra wspólnego.

– Jak go stracimy to już go nie odzyskamy, bo go po prostu nie będzie – stwierdza aktywistka.

Spotkanie autorskie z Cecylią Malik odbędzie się w czwartek, 7 marca 2019 r., o godz. 17.00 w BWA Ostrowiec, Aleja 3 Maja 6 IIIp. Wstęp wolny.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this