Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

500 plus na nowych zasadach już na kontach pierwszych ostrowczan!

Jeśli na początku lipca złożyliście drogą internetową wniosek o 500+ na pierwsze dziecko na nowych zasadach (bez kryterium dochodowego), sprawdźcie konta bankowe, ponieważ jest szansa, że otrzymaliście już świadczenie. Ksenia Głuszyńska, kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w ostrowieckim MOPS-ie potwierdza, że wykonano już pierwsze przelewy, apeluje także, aby sprawdzić, czy wszystkie dane zawarte we wniosku zgadzają się z tymi podanymi podczas zakładania konta bankowego. Pojawiły się bowiem błędnie wypełnione wnioski.

Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze ostrowieckie rodziny, które złożyły wnioski o świadczenie 500+ na nowych zasadach, już od wczoraj (11 lipca) mogą znaleźć je na swoich kontach bankowych. To szybciej niż początkowo zakładano. Pierwotnie świadczenia miały być bowiem wypłacane od 1 października.

– Na 500+ w chwili obecnej mamy ponad 3 tysiące wniosków. Ta liczba się cały czas zmienia, ponieważ wciąż drogą elektroniczną wpływają do nas nowe wnioski – tłumaczy Ksenia Głuszyńska.

Przypomnijmy, że świadczenie 500+ na nowych zasadach przysługuje wszystkim dzieciom od urodzenia do 18 roku życia. W Ostrowcu Świętokrzyskim na dzień 31 marca od 0 do 18 roku życia było 9638 dzieci. Do tej pory świadczenie to otrzymywało ok. 5 tysięcy dziec.

Od 1 lipca wniosek o przyznanie świadczenia można składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem banku, za pośrednictwem ministerialnego programu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl), PUE ZUS (https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi). Osoby, które posiadają profil zaufany, czy weryfikację podpisu, też mogą go złożyć. Natomiast już od 1 sierpnia, wnioski będzie można składać drogą tradycyjną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Świętokrzyskiej 22, na piątym piętrze, albo wysłać za pomocą tradycyjnej poczty.

Pracownicy ostrowieckiego MOPS-u już na przykładzie pierwszych elektronicznych wniosków jakie spłynęły, zauważyli szereg powtarzających się błędów.

– Dużo osób składa wniosek tylko na pierwsze dziecko, na które np. wcześniej nie nabyli uprawnień. Co prawda do 30 września rodzice, czy też opiekunowie prawni mają uprawnienia na drugie i kolejne dziecko, ale wniosek powinien zostać złożony jeden, na wszystkie dzieci. Obawiamy się, aby spora grupa osób nie była zaskoczona, że w październiku będą mieć na pierwsze dziecko świadczenia, natomiast na kolejne nie, bo nie ma złożonego wniosku. Jeżeli złożyli już na pierwsze dziecko, to niestety, jeśli chcą złożyć elektronicznie, to muszą wysłać na to np. drugie, trzecie i kolejne dziecko, następny wniosek – wyjaśnia Ksenia Głuszyńska.

Kolejne z błędów dotyczą wniosków wysyłanych za pomocą bankowości elektronicznej.

– Poświęćmy chwilę czasu, nawet przejdźmy się do banku i sprawdźmy, czy mamy aktualne dane. Często się zdarza tak, że konta pozakładane są wiele lat temu, z zupełnie innym adresem, innym stanem cywilnym, z innym nazwiskiem, a później ten wniosek, który składamy zostaje uzupełniony automatycznie z danymi banku, jakie były wiele lat temu. Tu są te rozbieżności – dodaje kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w ostrowieckim MOPS-ie.

Przyznaje, że gdy pracownicy wyłapią błąd, a we wniosku podany jest numer telefonu starają się skontaktować z daną osobą w celu poprawienia błędnych informacji.

Niestety wniosków jest bardzo dużo, a pracownicy mają z nimi pełne ręce roboty. Dodatkowe telefony wydłużają rozpatrywanie wniosków innych osób.

– Jeżeli jest podany aktualny numer telefonu i pod warunkiem, że nasz świadczeniobiorca odbierze telefon, to taką osobę zapraszamy do naszej siedziby, aby szybko poprawiła taki wniosek, weryfikujemy go i idziemy do przodu. Jeżeli nie uda się nam skontaktować z taką osobą, bo naprawdę mamy mało czasu, a wniosków coraz więcej, to po trzech bezskutecznych próbach połączenia telefonicznego odkładamy taki wniosek do wezwania i musi niestety poczekać – wyjaśnia Ksenia Głuszyńska.

Pierwsza lista wypłat była gotowa już wczoraj. Tego samego dnia świadczenie 500+ pojawiło się na koncie ostrowczan, którzy wnioski złożyli na początku lipca. Kolejna transza planowana jest najprawdopodobniej ok. 25 lipca.

Przypomnijmy, że w przypadku 500+ na nowych zasadach nie ma konkretnych obostrzeń, żeby otrzymać świadczenie. Uprawnionym jest rodzic: matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny, wobec którego toczy się sprawa o przysposobienie, bądź też osoba ucząca się, samotna, która chodzi do szkoły, nie ma skończonych 18 lati nie jest na utrzymaniu żadnego z rodziców, bo albo ma zasądzone alimenty od obojga rodziców, albo jest sierotą.

Jeśli chodzi o nowości, na pewno łatwiej będzie osobom samotnie wychowującym dziecko. Jeszcze do 30 czerwca, jeżeli ktoś jest osobą samotnie wychowującą dziecko, musiał mieć od drugiego z rodziców zasądzone alimenty. Teraz nie będzie to już wymagane. Nie trzeba będzie dokumentować, że jest się osobą samotnie wychowującą dziecko. W przypadku śmierci jednego z rodziców, który był uprawniony do pobierania świadczeń, to automatycznie jego wypłata przechodzi na drugiego rodzica. Nie będą także wydawane decyzja przyznające świadczenie tak jak to było dotychczas. Rodzic otrzyma tylko tylko informację zwrotną z ośrodka o nabyciu uprawnień przez jednego z rodziców. Decyzje wydawane będą tylko w sytuacji odmowy, nienależnie pobranego świadczenia lub uchylenia decyzji o jego przyznaniu.

– Kolejną nowością jest też to, że w chwili obecnej było tak, że gdy urodziło się dziecko, to od momentu złożenia wniosku, przysługiwały świadczenia. Teraz młodzi rodzice, jeśli nie dopełnią tego obowiązku w miesiącu, kiedy się urodziło dziecko, będą mieć na to trzy miesiące. Jeśli przekroczą ten termin to wiadomo, że od momentu złożenia wniosku – dodaje Ksenia Głuszyńska.

Szacuje się, że roczny budżet na 500+ na nowych zasadach w Ostrowcu Św. plus koszty obsługi będzie wynosił około 49 000 000 zł, jeżeli wystąpią o niego wszyscy uprawnieni rodzice i opiekunowie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Kolonia Inwalidzka ma nowego sołtysa! Jadwigę Banasik zastąpiła Aleksandra Ćwiek!

FAKTY

Policja poszukuje chłopca z nagrania!

FAKTY

16-latek z gminy Waśniów zmarł na skutek hipotermii? To wstępne ustalenia prokuratury!

FAKTY

Współczesne babcie tańczą rock and rolla! Uczniowie SP w Bałtowie pamiętali o swoich babciach i dziadkach! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this