Znajdź nas na

FAKTY

6 nowych Solarisów na ostrowieckie ulice wyjedzie już w przyszłym roku! Krzysztof Musiał: To będzie powiew technologicznej świeżości!

– Baza Miejskiego Zakładu Komunikacji i tabor MZK zmieni się nie do poznania. Myślę, że za chwilę wraz z tym nowym taborem i nową bazą powinna się też poprawić jakość obsługi i częstotliwość kursów na ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego – zapowiedział Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego podczas piątkowej (5 listopada) konferencji prasowej. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski podpisała umowę na zakup i dostawę 6 hybrydowych autobusów marki Solaris. Na ulice miasta powinny wyjechać w przyszłym roku.

Nowe hybrydowe Solarisy na ulice Ostrowca Św. wyjadą w przyszłym roku Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

6 nowych niskopodłogowych i niskoemisyjnych autobusów marki Solaris zasili tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Św. 

– Te autobusy mają wyjechać na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego za 340 dn. Planujemy, że na 1 paździenrika 2022 te autobusy będa jeździc po ostrowieckich ulicach. Być może uda się skrócić ten termin. Rozmawialiśmy z panem prezesem Krzysztofem Musiałem, rodem z Ostrowca Św., który reprezentuje podpoznańską firmę, żeby skrócić ten termin i żeby takie autobusy ewentualnie wyjechały na 1 września,   na rozpoczęcie roku szkolnego. Temat jest otwarty – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Jak zapowiada prezydent będą to nowoczesne autobusy, które odmienią oblicze komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podziękował zarządowi spółki  za to, że zmienia się wygląd i jakość, choć dodał także, że przed nimi dużo pracy, jeśli chodzi o komunikację wewnętrzną.

Przypomniał również o współpracy jaką MZK podjęło z innymi gminami z powiatu ostrowieckiego. 

Od lewej: Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowcu Św. i Krzysztof Musiał z firmy Solaris
Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Bardzo dobry przykład, pan burmistrz Lech Łodej, pierwsza gmina, która podpisała umowę z miastem i z nasza spółką komunikacyjną na obsługę mieszkańców Kunowa, kolejny Ćmielów. Rozmawiamy z pozostałymi gminami. Dzisiaj wiemy, że ten transport musi się zmienić. Mam nadzieję, że to, że miasto, tak mocno inwestuje w komunikację przyniesie wymierne korzyści na przyszłość – mówił prezydent.

Zapewnił, że tego typu zakupów dla MZK będzie więcej. Podzielono je na 4 etapy. W piątek gmina Ostrowiec Świętokrzyski podpisała umowę na zakup 6 autobusów hybrydowych. Wkrótce podobną umowę podpisze na zakup 9 diesli. W przygotowaniu jest także przetarg na zakup 8 autobusów o napędzie elektrycznym, współfinansowanych ze środków  z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej. W miniony czwartek (4 listopada) gmina  złożyła propozycję na zakupu 9 autobusów o napędzie elektrycznym.

– Baza Miejskiego Zakładu Komunikacji i tabor MZK zmieni się nie do poznania. Myślę, że za chwilę wraz z tym nowym taborem i nową bazą powinna się też poprawić jakość obsługi i częstotliwość kursów na ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego – podkreśla Jarosław Górczyński.

Autobusy, który w przyszłym roku wyjadą na ulice Ostrowca Św.  to modele 12-metrowe, z ok.  80- miejscami dla  pasażerów, w tym 27 siedzącymi Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Krzysztof Musiał, dyrektor do spraw sprzedaży w firmie Solaris, tłumaczy, że udział w przetargu ogłoszonym przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski był dużym wyzwaniem. 

– Autobusy, które otrzymają mieszkańcy Ostrowca Św., to będzie powiew technologicznej świeżości. Ostrowiec Św. zawsze był słynny, poczynając od huty,  z nowych technologii. Uważam, że czas w tej komunikacji miejskiej ten powiew świeżości wprowadzić. Tych inwestycji jeśli chodzi o MZK od wielu, wielu  lat nie było i tej firmie i mieszkańcom tego miasta ta zmiana jest potrzebna – mówił Krzysztof Musiał.

Autobusy, który w przyszłym roku wyjadą na ulice Ostrowca Św.  to modele 12 metrowe, z ok.  80 miejscami dla  pasażerów, w tym 27 siedzącymi. Są w 100 procentach niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i przestrzeni pracy kierowcy, w monitoring zapewniający bezpieczeństwo kierowców i pasażerów, a także w napęd hybrydowy, pozwalający zaoszczędzić od 10 do 15 procent paliwa.

Autobusy są w 100 procentach niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i przestrzeni pracy kierowcy, w monitoring zapewniający bezpieczeństwo kierowców i pasażerów.
Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

W autobusach zostanie także zamontowany system informacji pasażerskiej po tym, gdy miasto rozstrzygnie  przetarg na to zadanie. Autobusy będą także przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych (rampa i miejsca na zapięcie wózków). 

– Autobus posiada Regulamin 66 – system bezpieczeństwa konstrukcji pojazdów.  W przypadku nieszczęśliwego upadku na bok lub w przydrożny rów, konstrukcja tego autobusu  zabezpiecza pasażerów i na pewno nie ulegnie złamaniu – zapewnia Krzysztof Musiał.

Takie modele autobusów jeżdżą już m.in. w Kielcach. 

1 Comment

1 Comment

  1. Historyk

    8 listopada, 2021 at 06:48

    Nareszcie ktoś zapytał o coś istotnego. Krzemionki które prowadzone są w tak kiepski sposób jak aktualnie, gdy organizuje się jakieś niby warsztaty, niegode tego obiektu, nigdy nie będą przyciągały turystów. Widzę po tym jak wiele osób ze środowisk pseudonaukowych stara się na nich zabłysnąć, jak bardzo są upolitycznione. Smutne jest też to, że nikt nie wymienia dyrektora, który nie potrafi w godny sposób ich wypromować. A może komuś zależy na tym, żeby Krzemionki nie były odwiedzane przez turystów? Mieszkam nieopodal i często słyszę od ludzi gdzie są te Krzemionki? Zerowe oznakowanie. Wstyd, ale jaki pan taki kram.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this