Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

6 nowych Solarisów na ostrowieckie ulice wyjedzie już w przyszłym roku! Krzysztof Musiał: To będzie powiew technologicznej świeżości!

– Baza Miejskiego Zakładu Komunikacji i tabor MZK zmieni się nie do poznania. Myślę, że za chwilę wraz z tym nowym taborem i nową bazą powinna się też poprawić jakość obsługi i częstotliwość kursów na ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego – zapowiedział Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego podczas piątkowej (5 listopada) konferencji prasowej. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski podpisała umowę na zakup i dostawę 6 hybrydowych autobusów marki Solaris. Na ulice miasta powinny wyjechać w przyszłym roku.

Nowe hybrydowe Solarisy na ulice Ostrowca Św. wyjadą w przyszłym roku Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

6 nowych niskopodłogowych i niskoemisyjnych autobusów marki Solaris zasili tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Św. 

– Te autobusy mają wyjechać na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego za 340 dn. Planujemy, że na 1 paździenrika 2022 te autobusy będa jeździc po ostrowieckich ulicach. Być może uda się skrócić ten termin. Rozmawialiśmy z panem prezesem Krzysztofem Musiałem, rodem z Ostrowca Św., który reprezentuje podpoznańską firmę, żeby skrócić ten termin i żeby takie autobusy ewentualnie wyjechały na 1 września,   na rozpoczęcie roku szkolnego. Temat jest otwarty – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Jak zapowiada prezydent będą to nowoczesne autobusy, które odmienią oblicze komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podziękował zarządowi spółki  za to, że zmienia się wygląd i jakość, choć dodał także, że przed nimi dużo pracy, jeśli chodzi o komunikację wewnętrzną.

Przypomniał również o współpracy jaką MZK podjęło z innymi gminami z powiatu ostrowieckiego. 

Od lewej: Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowcu Św. i Krzysztof Musiał z firmy Solaris
Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Bardzo dobry przykład, pan burmistrz Lech Łodej, pierwsza gmina, która podpisała umowę z miastem i z nasza spółką komunikacyjną na obsługę mieszkańców Kunowa, kolejny Ćmielów. Rozmawiamy z pozostałymi gminami. Dzisiaj wiemy, że ten transport musi się zmienić. Mam nadzieję, że to, że miasto, tak mocno inwestuje w komunikację przyniesie wymierne korzyści na przyszłość – mówił prezydent.

Zapewnił, że tego typu zakupów dla MZK będzie więcej. Podzielono je na 4 etapy. W piątek gmina Ostrowiec Świętokrzyski podpisała umowę na zakup 6 autobusów hybrydowych. Wkrótce podobną umowę podpisze na zakup 9 diesli. W przygotowaniu jest także przetarg na zakup 8 autobusów o napędzie elektrycznym, współfinansowanych ze środków  z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej. W miniony czwartek (4 listopada) gmina  złożyła propozycję na zakupu 9 autobusów o napędzie elektrycznym.

– Baza Miejskiego Zakładu Komunikacji i tabor MZK zmieni się nie do poznania. Myślę, że za chwilę wraz z tym nowym taborem i nową bazą powinna się też poprawić jakość obsługi i częstotliwość kursów na ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego – podkreśla Jarosław Górczyński.

Autobusy, który w przyszłym roku wyjadą na ulice Ostrowca Św.  to modele 12-metrowe, z ok.  80- miejscami dla  pasażerów, w tym 27 siedzącymi Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Krzysztof Musiał, dyrektor do spraw sprzedaży w firmie Solaris, tłumaczy, że udział w przetargu ogłoszonym przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski był dużym wyzwaniem. 

– Autobusy, które otrzymają mieszkańcy Ostrowca Św., to będzie powiew technologicznej świeżości. Ostrowiec Św. zawsze był słynny, poczynając od huty,  z nowych technologii. Uważam, że czas w tej komunikacji miejskiej ten powiew świeżości wprowadzić. Tych inwestycji jeśli chodzi o MZK od wielu, wielu  lat nie było i tej firmie i mieszkańcom tego miasta ta zmiana jest potrzebna – mówił Krzysztof Musiał.

Autobusy, który w przyszłym roku wyjadą na ulice Ostrowca Św.  to modele 12 metrowe, z ok.  80 miejscami dla  pasażerów, w tym 27 siedzącymi. Są w 100 procentach niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i przestrzeni pracy kierowcy, w monitoring zapewniający bezpieczeństwo kierowców i pasażerów, a także w napęd hybrydowy, pozwalający zaoszczędzić od 10 do 15 procent paliwa.

Autobusy są w 100 procentach niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i przestrzeni pracy kierowcy, w monitoring zapewniający bezpieczeństwo kierowców i pasażerów.
Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

W autobusach zostanie także zamontowany system informacji pasażerskiej po tym, gdy miasto rozstrzygnie  przetarg na to zadanie. Autobusy będą także przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych (rampa i miejsca na zapięcie wózków). 

– Autobus posiada Regulamin 66 – system bezpieczeństwa konstrukcji pojazdów.  W przypadku nieszczęśliwego upadku na bok lub w przydrożny rów, konstrukcja tego autobusu  zabezpiecza pasażerów i na pewno nie ulegnie złamaniu – zapewnia Krzysztof Musiał.

Takie modele autobusów jeżdżą już m.in. w Kielcach. 

1 Comment

1 Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this