Znajdź nas na

FAKTY

Artur Głąb: Co takiego ważnego się dzieje w miejskim centrum kultury, że uszczupla się budżet gospodarki mieszkaniowej?

Kolejne przesunięcia środków w ramach budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Tym razem o 90 000 zł zmniejszono planowane wydatki związane z gospodarką mieszkaniową. W formie dotacji podmiotowej trafią do Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Artur Głąb, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy środki przeznaczone na inne zadania trafiają do instytucji kultury. – Może poprosiliśmy o wyjaśnienie co takiego ważnego się dzieje w miejskim centrum kultury, że uszczupla się budżet gospodarki mieszkaniowej – pytał podczas sesji, jaka odbyła się w piątek, 29 października radny z PiS.

Ostrowiecki Browar Kultury, w którym mieszczą się BWA, MCK i miejska biblioteka. Decyzją 12 radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego, a także 2 radnych niezrzeszonych dziedziniec browaru będzie nosił nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Miały zostać wykorzystane w ramach gospodarki mieszkaniowej, trafią do Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Mowa o 90 000 zł, które decyzją 13 radnych miejskich, przy trzech głosach „wstrzymujących się” (Mateusz Czeremcha – radny niezrzeszony, Artur Głąb – radny z Klubu PiS i Artur Zawadzki – radny z KWW Jarosława Górczyńskiego) w formie dotacji podmiotowej  trafią do ostrowieckiego MCK-u.  

Przypomnijmy, że dotacje podmiotowe służą finansowaniu lub dofinansowaniu działalności bieżącej określonego podmiotu. Dotacje celowe zaś są to środki przekazywane z budżetu na dofinansowanie lub finansowanie określonych zadań. 

Wątpliwości co do przesunięć budżetowych w formie dotacji podmiotowej miał Artur Głąb. Pytał na co przeznaczone zostaną środki, a także co tak istotnego dzieje się w MCK-u, że uszczupla się budżet gospodarki mieszkaniowej. 

Fragment uzasadnienia do uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2021 r.
Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

– Tak jak na ostatniej sesji, tak i dzisiaj niepokoi mnie wydatek w kwocie 90 000 zł, który jest przesuwany z zasobów gospodarki mieszkaniowej dla Miejskiego Centrum Kultury. Może poprosiliśmy o wyjaśnienie co takiego ważnego się dzieje w miejskim centrum kultury, że uszczupla się budżet gospodarki mieszkaniowej. Pozostałe punkty tej uchwały uważam za bardzo ważne i z chęcią bym je poparł, natomiast w przypadku tego jednego punktu będe chciał się wstrzymać od głosu – pytał radny z Klubu PiS.    

To nie pierwszy raz, kiedy środki przeznaczone na jeden dział, przesuwane są do innego. Jak informowaliśmy, podczas sesji, 12 października –  50.000,00 zł zabezpieczone zostało  na dotację podmiotową dla Biura Wystaw Artystycznych. Środki na ten cel zostały wygospodarowane poprzez zmniejszenie planowanych wydatków związanych z ochroną zdrowia.

Także i w przypadku tej uchwały wątpliwości mieli Artur Głąb i radny niezrzeszony – Mateusz Czeremcha.  

–  Ja również uważam, że  błędem jest już w sytuacji kolejnej fali pandemii zmniejszanie się środków wydatkowanych z budżetu na ochronę zdrowia. Chciałbym zadać pytanie: czy nie ma innego źródła pokrycia tego wydatku osobowego na odprawę dla pani dyrektor, która prawdopodobnie odejdzie na emeryturę. I chciałem zapytać jaką kwotę gmina Ostrowiec Świętokrzyski przeznacza na promocję – mówił wówczas Mateusz Czeremcha.  

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. zapowiedział kolejne  przesunięcia budżetowe na sesjach Rady Miasta Ostrowca Św. Tak też stało się podczas sesji 29 października. 

– Na komisjach akurat  wyjaśniałem tą kwestię miejskiego centrum kultury, ale powtórzę. Tak jak w poprzednim roku akurat instytucje kultury często przewijały się na każdej sesji.  Zwiększyliśmy im środki. Podobnie w tym roku. Niska kwota wyjściowa dla tych instytucji. Podnosimy. Była już biblioteka,  było BWA, teraz czas na MCK. No oszczędzamy, jak tylko możemy, ale w którymś momencie te środki wygospodarowane z innych celów, tu akurat gospodarka mieszkaniowa. Nazywa się tak dział, ale generalnie są to wydatki związane z zarządzaniem mieniem. Gospodarka mieszkaniowa jest jakby poza budżetem, jest w zakładzie usług miejskich prowadzona. Wobec czego tam już wiemy, że nie wydamy w tym roku środków, dlatego przesuwamy na dotację dla miejskiego centrum kultury. Rosnące ceny mediów zmuszają nas do tego, żeby  tam jakieś dodatkowe środki na ten piękny obiekt przeznaczyć – tłumaczył Sławomir  Kijak, skarbnik Miasta Ostrowca Św.  

Według załącznika do  uchwały (nr 7) zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2021 r. dotacje na instytucje kultury wynoszą: w przypadku Miejskiego Centrum Kultury – 3 050 000 zł, Biura Wystaw Artystycznych – 640 000 zł i Miejskiej Biblioteki Publicznej – 1 900 000 zł. 

Załącznik Nr 7 do uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na
2021 r
Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

O przesunięciach środków na instytucje znajdujące się w Ostrowieckim Browarze Kultury pisaliśmy już w 2019 roku

5 lutego 2021 roku  informowaliśmy o ponad 6 milionach złotych, które  tylko w 2020 roku gmina Ostrowiec Św. przekazała na trzy instytucje kultury: Miejskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną, a także Biuro Wystaw Artystycznych. Środki przekazywane były w formie dotacji podmiotowej, a także w formie dotacji celowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this