Znajdź nas na

FAKTY

9 pomarańczowo-czarnych autobusów marki MAN na ostrowieckie ulice powinno wyjechać po 16 października 2022 roku!

Umowę na 9 nowych autobusów, jakie za blisko rok powinny wyjechać na ostrowieckie ulice wprost ze starachowickiej fabryki MAN, podpisali dziś (poniedziałek, 20 grudnia) Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i Małgorzata Durda, dyrektor do spraw. sprzedaży w firmie MAN Truck&Bus Polska. Zgodnie z deklaracjami, jakie padły podczas konferencji prasowej, ma być ekologiczniej, ekonomiczniej i bardziej komfortowo

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego z wizualizacją jednego z autobusów marki MAN fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Będą nowe,  niskoemisyjne, niskopodłogowe i jednoczłonowe – mowa o 9  autobusach miejskich, wyposażonych w silniki diesla, na których zakup umowę podpisali dziś (poniedziałek, 20 grudnia) Jarosław Górczyńskim, prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego i Małgorzata Durda, dyrektor do spraw. sprzedaży w firmie MAN Truck&Bus Polska.

– Chcę przypomnieć historycznie, że ten przetarg był dwa razy ogłaszany i dzięki naszej determinacji, ale i dzięki elastyczności firmy MAN zaoszczędziliśmy prawie 1 400 000 zł na tej podwójnej procedurze. Dzisiaj możemy być świadkami podpisania umowy, gdzie firma wyprodukuje dla Ostrowca Świętokrzyskiego, dla Miejskiego Zakładu Komunikacji, nowe autobusy – mówił Jarosław Górczyński. 

 Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i Małgorzata Durda,  dyrektor do spraw. sprzedaży w firmie MAN Truck&Bus Polska.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniał, że gmina jest już po zakupie autobusów hybrydowych. Jutro otwarte zostanie natomiast postępowanie przetargowe na autobusy elektryczne.   

– Dywersyfikujemy, chcemy, aby w naszym mieście jeździły różne autobusy i  hybrydy, i elektryki i tradycyjne diesla-e, a to jest spowodowane niepewnością i brakiem przewidywalności, co do cen, co do cen energii, co do cen gazu, co do cen ropy. W związku z powyższym chcemy się zabezpieczyć, żeby nowa jakość obsługi komunikacyjnej w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzona przez firmę pana prezesa Jarosława Kateusza i jego współpracowników, pracowników, była  dostosowana do warunków, a te warunki niestety są tak zmienne, że dzisiaj nawet najodważniejsi nie są w stanie przewidzieć, co nas czeka jutro, pojutrze – tłumaczył prezydent.   

Produkcja autobusów wyniesie 300 dni. Towar nie leży na pólce, pomimo, że iasto posiada na nie środki.  

– Mam nadzieję, że te 300 dni,  to jest do 16 października 2022 – mówił prezydent.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z rozstrzygnięcia przetargu zadowolona jest Małgorzata Durda, dyrektorem do spraw. sprzedaży w firmie MAN Truck&Bus Polska.

– Dodam tylko, że te autobusy też są wyposażone w moduł odzyskiwania energii, w moduł hybrydowy.  Także rzeczywiście będą niskoemisyjne, jestem przekonana, że zarówno państwo, jak i pozostali mieszkańcy miasta będą zadowoleni z wyboru takiego transportu i odczują różnice jak się przesiądą i zaczną podróżować  komunikacją miejską, która będzie miała nowe pojazdy w swojej flocie – wyjaśniała Małgorzata Durda. 

Dodała, że autobusy produkowane będą w Starachowicach.  Firma przygotowuje się do uruchomienia procesu produkcyjnego, po tym jak uzgodni ich kolorystykę, a także indywidualne szczegóły, dotyczące wyposażenia kolorystykę siedzeń i wnętrza autobusów.  

A wygląda na to i wynika z wizualizacji, że nowe pojazdy utrzymane zostaną w kolorze pomarańczowym.  

Na slajdzie, na monitorze widzicie państwo autobusy, które będą jeździć. To jest właśnie ten model. Taka kolorystyka pomarańczowo-czarna plus elementy niebieskiego plus dzisiaj jeszcze dyskutujemy na temat tapicerki i kolorystyki wewnętrznej, ale to jeszcze chwila, bo tu akurat jest problem z dostawami i dostępnością tapicerek. Ale wizualnie, na zewnątrz, tak jak jest to zaprezentowane tego typu autobusy będą jeździć po ostrowieckich ulicach – dodał Jarosław Górczyński. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniał, miasto w trzech podejściach planuje zakup 32 autobusów: 6 hybryd, 17 autobusów elektrycznych i 9 diesli.  

– Zakładamy, że jeżeli pojawią się nowe środki, nowe programy, będziemy o nie też aplikować, bo chcielibyśmy, żeby komunikacja miejska w Ostrowcu objęła swoim zasięgiem też okoliczne gminy. Jesteśmy w tym tygodniu też umówieni na podpisanie umowy z jedną z ościennych gmin, gminą Ćmielów na współfinansowanie komunikacji do kwoty 300 tysięcy złotych. Pierwsze kroki poczynił pan burmistrz Lech Łodej z Kunowa, który pierwszy podpisał z miastem i z naszą spółką umowę i to się rozwija, więc pracujemy nad tym, aby pozostali  włodarze też tutaj dołączyli – zapewnia prezydent.  Dodaje, że oferta została również wysłana do Bałtowa, deklarując, że gmina Ostrowiec Św. jest otwarta na współpracę.  Podkreślił również , że autobusy, które kupuje miasto Ostrowiec Św. są tańsze od tych, które kupiły Starachowice. 

Wartość kontraktu to 9 420 000 zł. W pierwszym przetargu oferta opiewała na prawie 1 400 000 zł więcej.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this