Znajdź nas na

FAKTY

980 000 zł na dworek w Chocimowie! Lech Łodej: Spełniamy marzenie Ksawerego Jasieńskiego!

Blisko milion złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pozyskała gmina Kunów na modernizację dworku w Chocimowie. To nie pierwsze środki, które trafią na ratowanie obiektu związanego z takimi nazwiskami jak: Popiel, Gombrowicz, Ośniałowski, czy Jasieński. Dziś ciężko uwierzyć, że ten niezwykły zabytek mógł trafić w prywatne ręce. Istniało też ryzyko, że zostanie zburzony. – Spełniło się marzenie Ksawerego Jasieńskiego, wybitnego polskiego lektora, a prywatnie siostrzeńca poety Mariana „Ryśka” Ośniałowskiego, aby dwór znów zaczął tętnić życie. Dołożymy wszelkich starań, aby to miejsce odzyskało dawny blask – zapewnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zbudowany przez Antoniego Popiela dworek jest swego rodzaju perełką dla mieszkańców Chocimowa. Dawniej był też miejscem spotkań. Kiedyś w budynku tym mieścił się jedyny w sołectwie telefon. 

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów z prezesem Barbarą Domagała na czele starało się od lat, aby dwór rodziny Ośniałowskich, którzy mieszkali tu przed wojną, później piękna szkoła, która w 2000 roku ze względu na reformę oświaty została zlikwidowana, następnie mała szkoła, która funkcjonowała do 2008 roku, odzyskał dawny blask. Pomocą w znalezieniu odpowiedniego dofinansowania, a później przy monitorowaniu projektu  służył Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.  W ubiegłym roku zakończył się remont czterech pomieszczeń, montaż instalacji elektrycznej, a w obiekcie funkcjonować zaczął Uniwersytet Ludowy. Od tego momentu dworek na nowo zaczął tętnić życiem. Tym samym spełniło się wielkie marzenie Ksawerego Jasieńskiego, obdarzonego aksamitnym głosem spikera, lektora telewizyjnego i radiowego, siostrzeńca poety Mariana „Ryśka” Ośniałowskiego.  Ksawery Jasieński właśnie w Dworku Ośniałowskich spędził najlepsze, dziecięce i beztroskie lata swojego życia, do Chocimowa zawsze wraca z przyjemnością.  Każdy pokój, każde pomieszczenie w tym miejscu wiąże się dla niego z innym wspomnieniem.

Dworek w Chocimowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To jest wyjątkowy dzień dla Kunowa. To trzeci raz, kiedy na przestrzeni jednego tygodnia otrzymujemy wsparcie z budżetu państwa. Podpisaliśmy umowę na 2 500 000 zł na remont drogi w kunowskiej strefie przemysłowej, otrzymaliśmy środki na doposażenie świetlicy wiejskiej w Wymysłowie.  Te  980 000 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków posłuży  na odrestaurowanie dworku w Chocimowie. To obiekt, którego poprzedniej władzy, na szczęście, nie udało się sprzedać. Dzięki naszym staraniom został wpisany do rejestru zabytków, wcześniej na liście widniał tylko park dworski –  tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.     

Monika Major, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Chocimowianie” i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że dworek zyska nowy dach, poprawione i odrestaurowane zostaną balkony i tarasy, wymienione zostaną okna  Renowację przejdzie również elewacja dworku.

– Dworek, to w naszej gminie miejsce wyjątkowe, które znają chyba wszyscy mieszkańcy. Radosne jest to, że do tego miejsca ciągną ludzie, dworek ich po prostu przyciąga. Obiekt jest wykorzystywany do organizacji różnego rodzaju warsztatów, spotkań, koncertów, czy eventów.  Odwiedzają go goście z Polski i zza granicy, współpracujemy ze szkołami z Ostrowca Świętokrzyskiego. Warto wykonywać takie inwestycje, ponieważ służą one integracji nie tylko społeczności lokalnej, ale i międzynarodowej. Prężnie działa tam Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów, jak i Koło Gospodyń Wiejskich „Chocimowianie” z Chocimowa – tłumaczy burmistrz i dodaje, że  na przestrzeni dwóch lat do budżetu gminy Kunów wpłynęło 26,5 mln zł środków rządowych. Dodaje, że dla gminy Kunów to skok cywilizacyjny.  

Monika Major, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Chocimowianie” przypomina, że w chocimowskim dworku funkcjonuje Uniwersytet Ludowy, a już wkrótce  działać będzie również świetlica środowiskowa. Jest również Izba Pamięci zorganizowana przez Brygadę Polskich Drużyn Strzeleckich.

– To miejsce nareszcie będzie wyglądać godnie. Cieszę się, że zapisujemy karty historii dla przyszłych pokoleń – podsumowuje Lech Łodej.

O dworku pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this