Znajdź nas na

FAKTY

Zmarł najstarszy żołnierz Wojska Polskiego, powstaniec warszawski płk Kazimierz Klimczak!

Płk Kazimierz Klimczak ps. Szron zmarł w wieku 109 lat – oficer Wojska Polskiego II RP, żołnierz września ’39, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski – poinformował fanpage akcji BohaterON na portalu Facebook.

Warszawa, 15.02.2023. Pułkownik Kazimierz Klimczak ps. Szron podczas spotkania w jego mieszkaniu w Warszawie, z okazji 109. rocznicy urodzin żólnierza podziemia i powstańca warszawskiego, 15 bm. Płk Kazimierz Klimczak był uczestnikiem Kampanii Wrześniowej i Żołnierzem Armii Krajowej. (mr) PAP/Paweł Supernak ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Najstarszy Żołnierz Wojska Polskiego płk. Kazimierz Klimczak obchodzi 109 urodziny***

„Wzór patrioty i żołnierza, który swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków” – podkreślono w informacji zamieszczonej przez BohaterON. Przypomniano także słowa pułkownika: „Mamy Polskę wolną. Trzeba ją pielęgnować i utrwalać”.

Kazimierz Klimczak „Szron” urodził się 15 lutego 1914 r. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Walczył w kampanii polskiej we wrześniu 1939 r. Służył w szeregach Armii Pomorze, między innymi w bitwie nad Bzurą. Został ciężko ranny. W czasie okupacji pracował w fabryce tytoniowej. Z okien swojego mieszkania obserwował powstanie w getcie.

Mimo ran odniesionych w 1939 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Uciekł z transportu i ponad rok ukrywał się na wsi. Wrócił do zrujnowanej Warszawy. Był przesłuchiwany przez bezpiekę. Po wojnie był działaczem Związku Inwalidów Wojennych RP. W 2017 r. został awansowany na stopień pułkownika. Od 5 kwietnia 2022 r., po śmierci Stanisława Kowalskiego, był najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce.

„Moim marzeniem jest, aby Polska była zjednoczona w całości dla dobra wychowania młodzieży takiej, jaką była przed wojną – wiernej Bogu i ojczyźnie” – mówił w rozmowie z PAP płk Kazimierz Klimczak „Szron”, najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego podczas swoich urodzin w lutym 2023 r.

Z okazji urodzin pułkownika list z życzeniami przesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Był Pan świadkiem odrodzenia Rzeczypospolitej, wielkiego zwycięstwa roku 1920, jako żołnierz Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej, a konspiracyjną działalność w Armii Krajowej zwieńczył heroicznym udziałem w Powstaniu Warszawskim” – przypomniała marszałek Sejmu. Dodała, że „Szron” dzielił wraz z innymi powstańcami oczekiwanie na odzyskanie utraconej w 1939 r. niepodległości i przez dekady „nosił niepodległościową tradycję w sercu, podobnie jak nakaz swojego dowódcy, by przekazać młodszym pokoleniom prawdę o wolnościowym zrywie, uczyć, czym jest patriotyzm, jakie głębokie wartości niesie dewiza Bóg Honor Ojczyna”.(PAP)

Autor: Michał Szukała

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this