Ludzie–ludziom, tak w wielkim skrócie podsumować można tegoroczny, 27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestry ludzkich serc, na którą składają się zwykli-niezwykli Polacy, w tym także my – ostrowczanie.
– Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspieramy już od dawna. Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ zawsze warto pomagać, jeśli się ma tylko taką możliwość – mówi Katarzyna Pasternak, która spotkaliśmy na ostrowieckim rynku, a która gra z tą niezwykła orkiestrą już od 17 lat. – Dzięki zebranym pieniądzom i zakupionemu sprzętowi, lekarze są w stanie prawidłowo i dużo szybciej zdiagnozować chorego, co daje większe szanse na skuteczne leczenie – wtrąca ostrowczanka.
Pani Kasia cieszy się, że co roku zbierane są coraz większe kwoty.
– Każdy szpital powinien posiadać taki sprzęt, więc dopóty tylko będzie WOŚP, zawsze będę ją wspierać, bo musimy dążyć do tego, żeby takiego sprzętu było jak najwięcej – deklaruje.
Podobnego zdania jest Sebastian Chadała, ostrowczanin, który pieniądze do puszki wrzuca odkąd pamięta. – Patrząc na całe dobro, które orkiestra robi, chodzi mi o sprzęt, który ratuje życie, trzeba ją wspierać jak najbardziej. Druga rzecz … orkiestra łączy ludzi, dziś cała Polska wspiera i pomaga – dodaje ostrowczanin.
Na ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego kwestowało 300 wolontariuszy w różnym wieku. Można było pomagać także bez wychodzenia z domu – jak chociażby poprzez udział w licytacjach na portalach aukcyjnych. W jednej z takich aukcji uczestniczył Emil Gardiasz, który na studiach również co roku organizował wraz z pozostałymi członkami samorządu studenckiego zbiórkę pieniędzy na WOŚP.
– Zawsze akcja ta cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród studentów i pracowników naukowych, co świadczy o tym, że zarówno studenci, jak i nauczyciele akademiccy doceniają pracę WOŚP’u – podsumowuje.
Przypomnijmy, że celem tegorocznego finału jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
– Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – mówił 18 października 2018 roku Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. Ogłoszenie tematu 27 Finału nastąpiło tuż po tym, jak Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podjęła próbę pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.
Finałowi WOŚP w Ostrowcu Świętokrzyskim towarzyszył zorganizowany po raz drugi bieg „Policz się z cukrzycą”, licytacje, parada pojazdów dawnych, a także występy muzyczne. Imprezę uświetnił pokaz fajerwerków – „Światełko do nieba”.