Tuż po godzinie 10.00 zakończyła się zwołana na dzisiaj Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego. Nie obyło się bez słownych przepychanek.
Wątpliwości co do częstotliwości i słuszności zwoływania sesji nadzwyczajnych wyraził radny Marek Bilski:
– Chciałbym się odnieść do organizowania tych sesji nadzwyczajnych. W poprzedniej kadencji było dużo mniej tych sesji organizowanych. W przeciągu dwóch miesięcy mamy już cztery sesje nadzwyczajne, w tym jedna zwykłą. Dla mnie jest to niezrozumiałe – mówił radny.
Podkreślił, że w poprzedniej kadencji zarzucano poprzednim władzom powiatu, że szafują ilością sesji nadzwyczajnych, a aktualne władze, robią to samo.
– Czy nie można było tego zrobić na ostatniej sesji. Uważam, że to jest nie w porządku i tak się nie powinno robić – bulwersował się Marek Bilski.
Innego zdania była radna Agnieszka Rogalińska.
– Jako radni KWW Jarosława Górczyńskiego uczestniczyliśmy w sesjach rady powiatu ostrowieckiego poprzedniej kadencji. Koledzy moi, którzy byli członkami rady poprzedniej kadencji, wszyscy wyrażą zgodną opinię, że żadny z nas nigdy nie był przeciwny jakiejkolwiek sesji. Jeśli tego wymaga sytuacja reagujemy bardzo szybko, tylko po to aby praca zarządu, praca rady i powiatu była skuteczna – tłumaczyła.
Nie było natomiast większych rozbieżności w glosowaniu za wyborem nowych członków rady Społecznej ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przewodniczącą komisji została, wskazana przez starostę radna powiatowa – Danuta Barańska, którą cieszy to wyróżnienie, jednak doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo odpowiedzialna funkcja.
– Pracuję długo w zawodzie, 37 rok, przewodniczącą rady społecznej byłam już w latach 2010-2014. Wiem na czym to polega. Chcę pomóc mieszkańcom powiatu ostrowieckiego, jak i kolegom lekarzom, pracującym w bardzo trudnej sytuacji w obecnych czasach – powiedziała naszemu portalowi Danuta Barańska. – Sytuacja w szpitalu jest bardzo ciężka, zarówno dla pracowników medycznych, jak i dla wszystkich lekarzy, no i dla pacjentów – tłumaczyła.
Powołanie Rady Społeczna ZOZ wynika z ustawy o działalności leczniczej, która mówi, że w podmiocie leczniczym nie będącym przedsiębiorcą, powinna działać rada społeczna, będąca organem inicjującym, opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz organem doradczym.
– Praca rady to praca społeczna, polega na zaopiniowaniu uchwał. Rada ma także wspierać dyrektora w jego posunięciach, czy zwracać mu uwagę, gdy widzi nieprawidłowości. Pośrednio wspiera prace dyrekcji – tłumaczyła Danuta Barańska.
W skład rady wchodzą starosta lub osoba przez niego wyznaczona, przedstawiciel powiatowy, przedstawiciele wybrani przez radę powiatu.
W skład nowej Rady Społecznej ZOZ weszli, wspomniana już wcześniej Danuta Barańska – przewodnicząca (wskazana przez starostę), Krzysztof Huszaluk – przedstawiciel wyznaczony przez Wojewodę Świętokrzyskiego, a także członkowie wskazani przez ostrowieckich radnych powiatowych: Małgorzata Bień, Grzegorz Cędzikowski, Mateusz Czeremcha, Józef Grabowski, Roman Kowalski, Małgorzata Krysa-Kowal, Mariusz Łata, Krzysztof Ołownia, Włodzimierz Sajda, i Łukasz Witkowski.
– Wybrani przez nas członkowie rady społecznej to w większości osoby, które działały już wcześniej w radzie społecznej. Mają doświadczenie, także uważam, że jest to dobry wybór. Nie widzę przeciwwskazań. Sprawdzą się w tej roli – podsumował Marek Bilski.
Podczas sesji przyjęto także uchwałę w sprawie przystąpienia do Związku Powiatów Polskich.