Podczas zorganizowanej dzisiaj po godzinie 15.00 Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i pomimo wątpliwości ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości, jednomyślnie podjęto uchwałę w sprawie dwóch ostrowieckich szkół.
Swoje obawy, co do podziału placówek przedstawiła Grażyna Maj, radna z PiS:
– Wątpliwości nasze budził fakt, żeby uczniowie, którzy mają być przeniesieni, czyli klasy 6-8, nie tworzyły oddziałów dawnego gimnazjum. Chcielibyśmy, aby szkoła podstawowa była jednolita, żeby zapewniono wszelkie funkcjonowanie szkoły podstawowej zgodnie z prawem oświatowym. Uznaliśmy za stosowne i zaproponowaliśmy, żeby jednak oddziały 4-8, czyli starszej części szkoły podstawowej, zostały przeniesione do byłego budynku Publicznego Gimnazjum nr 1, czyli przy ulicy Henryka Sienkiewicza, a klasy 1-3 i oddziały zerówek, zostały w obecnym budynku Szkoły Publicznej nr 1 – powiedziała nam po sesji Grażyna Maj, radna miejska.
– Ta wątpliwość została wyartykułowana na posiedzeniu Komisji Edukacji i znalazła też wytłumaczenie i uzasadnienie Pana Naczelnika Edukacji i Spraw Społecznych i Pana Wiceprezydenta, czekamy na rozwiązanie sytuacji. Myślimy, że będzie to z naszą sugestią, ponieważ obwody, które obejmowałyby budynki przy ulicy Sienkiewicza i Szkoły Podstawowej są w odległościach zgodnych z ustawą Prawa Oświatowego. Czyli uczniowie klas 1-4 mają mieć nie więcej niż 3 km do szkoły, a uczniowie starsi – 4 km. Zarówno jeden budynek, jak i drugi nie zakłócałby tego punktu prawa oświatowego, więc myślimy, że w przyszłości Pan Prezydent i pomysłodawca tego rozwiązania pochyli się nad nasza uwagą – podsumowuje radna miejska z PiS.
Przypomnijmy, że reforma szkół nałożyła na organy prowadzące obowiązek przeprowadzenia procesu dostosowania sieci szkół do nowej struktury. Mówiąc prozaicznie już wkrótce „do lamusa” przejdą gimnazja, a powrócą szkoły ośmioklasowe. W efekcie obecna siedziba Publicznego Gimnazjum nr 1, zlokalizowana przy ulicy Henryka Sienkiewicza nr 67B pozostanie do zagospodarowania. Mając na uwadze racjonalne wykorzystanie bazy szkół, miasto zaproponowało zmianę lokalizacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, przy ulicy Trzeciaków 35, poprzez jej rozszerzenie o budynek przy ulicy Henryka Sienkiewicza 67B.
Budynek Publicznego Gimnazjum nr 1 posiada 20 sal lekcyjnych i pracowni szkolnych, wyposażonych w niezbędne pomoce dydaktyczne, bibliotekę z centrum multimedialnym, salę gimnastyczną, salę do tenisa, a także dwa odnowione boiska i korty do tenisa.
Przeniesienie starszych dzieci z budynku przy ulicy Trzeciaków 35, do budynku przy ul. Sienkiewicza uchroni uczniów przez zmianowym systemem nauczania, a także pozwoli im na „kontynuowanie procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego w środowisku już znanym, przyjaznym i bezpiecznym” – jak przeczytać możemy w uzasadnieniu uchwały.
Dodatkowo aktualna siedziba Publicznego Gimnazjum nr 1 zachowa swoją funkcję oświatową, którą pełni od lat sześćdziesiątych.
– Ostatecznie zagłosowaliśmy za uchwałą. Budynek gimnazjum jest dobrze przygotowany i wyposażony, więc przystosowany jest dla młodzieży starszej. Nie byłoby sensownym przenoszenie dzieci młodszych do tego budynku, a ilość dzieci, które obecnie zasiliłyby szkołę podstawową, byłaby nadmierna i rzeczywiście mogłaby pojawić się konieczność dwuzmianowość. W trosce o to, żeby rodzice mogli spokojnie przywozić dzieci do szkoły, a także, aby dzieci mogły spędzać więcej czasu w domu, zagłosowaliśmy za tą uchwałą – podsumowała Grażyna Maj.
W aktualnym roku szkolnym do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 uczęszcza 669 uczniów klas I-VIII, zorganizowanych w 28 oddziałach i 46 dzieci w dwóch oddziałach zerowych. Łącznie to 30 oddziałów. Po uwzględnieniu podziału na grupy na wybranych zajęciach edukacyjnych, liczba ta wzrasta do 60.
Już jutro (24 stycznia) o godzinie 11.30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezydenta na temat rozszerzenia bazy lokalowej PSP nr 1 o budynek obecnego PG nr 1.