Znajdź nas na

KULTURA

Przed końcem lata warto przespacerować się przez nocny Ostrowiec Świętokrzyski!

„Nocne zwiedzanie Ostrowca na bis”, pod takim hasłem odbędzie się organizowany przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana spacer, będący powtórką zainaugurowanego 22 czerwca cyklu spacerów krajoznawczo-historycznych pn. „Piechotką przez historię… Oprócz odkrywania uroków nocnego miasta, odbyły się już spacery po Kuźni, a także zespole kościelnym w Szewnie, które zgromadziły łącznie ponad 200 osób… – Ten spacer będzie niejako takim pożegnaniem z latem. 23 września rozpocznie się astronomiczna jesień – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Już w najbliższą sobotę, 14 września, na kilka dni przez końcem lata wszyscy, którzy nie mieli jeszcze okazji przespacerować się szlakiem ostrowieckich zabytków, „wyznaczonym” przez Monikę Bryłę-Mazurkiewicz i Tadeusza Krawętkowskiego z Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. Mieczysława Radwana, będą mieli ponowną okazję do odkrycia uroku miasta – nocą.

– Nie będę państwa przekonywać, że Ostrowiec Świętokrzyski jest drugim Krakowem, bo nie jesteśmy miastem królewskim. Nie będę państwa przekonywać, że jesteśmy drugą Warszawą, bo nie jesteśmy miastem stołecznym. Ale zapewniam, że jako miasto mamy też swoją historię, mamy też swoje piękne miejsca, mamy cudownych ludzi, którzy wspaniale wpisali się w historię naszego miasta i naprawdę warto o tych osobach, o tych miejscach też cokolwiek wiedzieć – mówiła podczas czerwcowej, pierwszej edycji spaceru prezes Centrum.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na miejsce zbiórki wyznaczono Rynek, gdzie ponad 400 lat temu, u schyłku XVI wieku, zabiło serce miasta. Spacer rozpocznie się o godz. 20.00 i potrwała około 2 godzin. Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne.

– Trasa naszej nocnej marszruty będzie prowadzić po najstarszej części Ostrowca Świętokrzyskiego. Będziemy spacerować po Rynku i wokół niego, podejdziemy pod kościół św. Michała Archanioła, obejdziemy górujące nad miastem wzgórze kościelne. Poznamy historię podmiejskiej osady Karolinów, która w granicach Ostrowca znalazła się na początku XX w. Pospacerujemy po Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zobaczymy siedzibę pierwszego muzeum i poznamy jego historię – zachęca Monika Bryła-Mazurkiewicz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Nocne zwiedzanie Ostrowca na bis” to nie jedyne z wydarzeń, jakie Centrum przygotowało w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W ubiegłą sobotę, 7 września, odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Ci, co Ostrowiec budowali – rzecz o architektach, budowniczych, urbanistach”…, a już w nadchodzącą środę (18 września) w ODS „Malwa” na os. Stawki 45, I piętro (pokój 20), odbędzie się wykład „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej”, realizowany w ramach cyklu spotkań historycznych pn. „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie” współfinansowanych przez Województwo Świętokrzyskie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Skąd pomysł na cykl spacerów krajoznawczo-historycznych pn. „Piechotką przez historię…”?

– Z naszych codziennych obserwacji, ale i z wypowiedzi ludzi świata kultury i branży turystycznej, wynika że brakuje popularyzacji wiedzy o dziejach naszej małej ojczyzny. Często spotykamy się z opiniami, że nie ma u nas nic ciekawego, nie ma czym pochwalić się przed przyjezdnymi i co im pokazać. Pragniemy zadać kłam tym poglądom i przekonać jak wiele nasza mała ojczyzna – Ostrowiec Świętokrzyski ma do zaoferowania, jak wielki wkład wniosła w kulturę narodową, jaki tkwi w niej potencjał i siła. Nasz projekt powstał z pasji historycznej i z chęci pokazania, że dzieje i dziedzictwo kulturowe ziemi ostrowieckiej i samego Ostrowca Świętokrzyskiego są niezwykle ciekawe i bogate, ale niestety wciąż mało znane – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Jak się okazało zapotrzebowanie na wiedzę o historii naszego miasta i regionu jest olbrzymie. Nie tylko „Nocne zwiedzanie miasta” przyciągnęło tłumy, ale także zainteresowaniem cieszyło się wieczorne zwiedzanie zabytkowego zespołu kościelnego w Szewnie i wieczorne zwiedzanie Kuźni. Spacery te zgromadziły łącznie ponad 200 uczestników, wśród których byli także turyści.

Spacer po obiektach sakralnych w Szewnie przyciągnął tłumy
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Powodzenie tych przedsięwzięć i frekwencja zachęciły nas do kontynuowania przedsięwzięcia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i sugestiom lokalnej społeczności organizujemy kolejne spacery krajoznawczo-historyczne. Poprzez krajoznawstwo chcemy dotrzeć z treściami regionalnymi do mieszkańców naszej małej ojczyzny. Proponowana przez nas forma poznawania najbliższej okolicy „najściślejszej ojczyzny” – poprzez turystykę pieszą i krajoznawstwo jest bardzo atrakcyjna, a ponadto wpływa dodatnio na zdrowie, zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu, wyrabia nawyk przebywania na świeżym powietrzu – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz, która zapewnia, że po zmroku miasto zmienia się nie do poznania. Ulice pustoszeją, robi się cicho, spokojnie, nastrojowo. W świetle latarni mijane codzienne obiekty wyglądają zupełnie inaczej.

Miłośników historii nie zabrakło także na spacerze po Kuźni
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nocą Ostrowiec Świętokrzyski zachwyca, może nawet bardziej niż za dnia. Zachęcamy, aby sprawdzić to samemu. Późny wieczór, czas przed północą to dla większości z nas czas relaksu. Po całym dniu siadamy przed telewizorem, aby coś obejrzeć, chętnie sięgamy po książkę. My proponujemy nocny spacer krajoznawczy. Wszelkie dodatkowe informacje na temat spaceru można uzyskać pod numerem tel. 505444874 lub 694834511. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – przypomina prezes Centrum.

CK-H w planach ma jeszcze zorganizowanie spacerów po cmentarzach: ostrowieckim przy ul. Denkowskiej i szewieńskim.

O spacerze po nocnym Ostrowcu Świętokrzyskim pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this