Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Europejskie Dni Dziedzictwa –„Polski splot” startują już jutro! Podpowiadamy gdzie i jakie atrakcje będą na Was czekać!

Obchodzone w Polsce od ponad 25 lat Europejskie Dni Dziedzictwa są ważnym wydarzeniem kulturalnym i społecznym. Już w sobotę, 7 września rozpocznie się kolejna ich edycja, w tym roku zorganizowana pod hasłem „Polski splot”. Podpowiadamy jakie atrakcje będą na Was czekać na terenie naszego województwa!

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Muzeum Narodowe w Kielcach w sobotę, 7 września, o godzinie 16.00 zaprasza do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich na spotkanie poświęcone wybitnemu kompozytorowi, pianiście i politykowi – Janowi Ignacemu Paderewskiemu. O godzinie 17.00 rozpocznie się koncert zatytułowany „Muzyka Dawna w Pałacu”. Wystąpi Marek Toporowski. W programie muzycznego spotkania znajdą się polskie tabulatury i kancjonały.

Również w sobotę Sandomierskie Muzeum Okręgowe zaprasza w godzinach 11.00 – 15.00 na spacer po Sandomierzu, szlakiem architektury modernistycznej. Trasa wycieczki obejmuje: Zamek Królewski w Sandomierzu, Wąwóz Królowej Jadwigi, koszary, bank, Dworek Patkowskiego, dawny budynek Polmin. Miejsce zbiórki przed wycieczką: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12.

W niedzielę 8 września o godz. 16.00 na spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza Wojewódzki Dom Kultury. Kino Fenomen pokaże filmy zrealizowane przez dziennikarzy kieleckiego Portalu Informacji Kulturalnej. Po projekcji można będzie zwiedzić zabytkowe wnętrza budynku w towarzystwie przewodnika.

Tego samego dnia, o godz. 12.00, Muzeum Dialogu Kultur proponuje wykład zatytułowany „Piłsudski–Petrula. Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku”. O godz. 15.00 rozpocznie się gra planszowa pod hasłem „Walka o granice 1918–1923”, w trakcie której uczestnicy będą mieli okazję wykazać się swoją wiedzą o kształtowaniu się polskich granic po 1918 roku.

Również w niedzielę, o godzinie 17.00, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku odbędzie się wykład i promocja książki „Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla” autorstwa dr Agnieszki Kowalskiej-Lasek. Wydawnictwo poświęcone jest zmarłej 50 lat temu Jadwidze Korniłowicz, córce Henryka Sienkiewicza.

Kolejne niedzielne wydarzenie proponuje w godz. 16.00 – 17.15 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Będzie to prezentacja zatytułowana „Splot polsko-żydowski. Wspólna droga ku niepodległości” oraz wystawa judaików pochodzących ze zbiorów muzeum. We wtorek, 10 września o godz. 9.00, również w muzeum sandomierskim odbędzie się wykład pt.: „Regionalny strój ludowy”. Będzie on towarzyszyć wystawie zatytułowanej „Regionalny strój ludowy”, którą można zobaczyć w czytelni Biblioteki przy ul. Sokolnickiego 4 w Sandomierzu.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie zachęca, aby we wtorek, 10 września wziąć udział w spotkaniu, organizowanym w urzędzie miasta o godz. 10.00. Wraz z prof. Bogusławą Bortnik-Morajdą i Marcinem Czają uczestnicy dyskutować będą o pomyśle stworzenia w pacanowskim rynku muralu, nawiązującego do postaci bajkowych funkcjonujących u zarania Polski niepodległej – bohaterów z książek Kornela Makuszyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Janusza Korczaka. Malowanie w miejskim rynku ruszy 15 września.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej tegorocznej edycji akcji.

https://edd.nid.pl/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Małgorzata Ślusarz: Przeszło dwa lata pielęgniarki w ośrodku zdrowia w Waśniowie były poniżane, traktowane w nieodpowiedni sposób!

FAKTY

Radni z Klubu PiS: Jesteśmy na granicy miasta prezydenckiego! Opozycja przeciwko absolutorium dla prezydenta!

FAKTY

Wakacje 2020: euro tańsze nie będzie!

FAKTY

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego postawili na Andrzeja Dudę!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this