Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Europejskie Dni Dziedzictwa –„Polski splot” startują już jutro! Podpowiadamy gdzie i jakie atrakcje będą na Was czekać!

Obchodzone w Polsce od ponad 25 lat Europejskie Dni Dziedzictwa są ważnym wydarzeniem kulturalnym i społecznym. Już w sobotę, 7 września rozpocznie się kolejna ich edycja, w tym roku zorganizowana pod hasłem „Polski splot”. Podpowiadamy jakie atrakcje będą na Was czekać na terenie naszego województwa!

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Muzeum Narodowe w Kielcach w sobotę, 7 września, o godzinie 16.00 zaprasza do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich na spotkanie poświęcone wybitnemu kompozytorowi, pianiście i politykowi – Janowi Ignacemu Paderewskiemu. O godzinie 17.00 rozpocznie się koncert zatytułowany „Muzyka Dawna w Pałacu”. Wystąpi Marek Toporowski. W programie muzycznego spotkania znajdą się polskie tabulatury i kancjonały.

Również w sobotę Sandomierskie Muzeum Okręgowe zaprasza w godzinach 11.00 – 15.00 na spacer po Sandomierzu, szlakiem architektury modernistycznej. Trasa wycieczki obejmuje: Zamek Królewski w Sandomierzu, Wąwóz Królowej Jadwigi, koszary, bank, Dworek Patkowskiego, dawny budynek Polmin. Miejsce zbiórki przed wycieczką: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12.

W niedzielę 8 września o godz. 16.00 na spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza Wojewódzki Dom Kultury. Kino Fenomen pokaże filmy zrealizowane przez dziennikarzy kieleckiego Portalu Informacji Kulturalnej. Po projekcji można będzie zwiedzić zabytkowe wnętrza budynku w towarzystwie przewodnika.

Tego samego dnia, o godz. 12.00, Muzeum Dialogu Kultur proponuje wykład zatytułowany „Piłsudski–Petrula. Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku”. O godz. 15.00 rozpocznie się gra planszowa pod hasłem „Walka o granice 1918–1923”, w trakcie której uczestnicy będą mieli okazję wykazać się swoją wiedzą o kształtowaniu się polskich granic po 1918 roku.

Również w niedzielę, o godzinie 17.00, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku odbędzie się wykład i promocja książki „Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla” autorstwa dr Agnieszki Kowalskiej-Lasek. Wydawnictwo poświęcone jest zmarłej 50 lat temu Jadwidze Korniłowicz, córce Henryka Sienkiewicza.

Kolejne niedzielne wydarzenie proponuje w godz. 16.00 – 17.15 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Będzie to prezentacja zatytułowana „Splot polsko-żydowski. Wspólna droga ku niepodległości” oraz wystawa judaików pochodzących ze zbiorów muzeum. We wtorek, 10 września o godz. 9.00, również w muzeum sandomierskim odbędzie się wykład pt.: „Regionalny strój ludowy”. Będzie on towarzyszyć wystawie zatytułowanej „Regionalny strój ludowy”, którą można zobaczyć w czytelni Biblioteki przy ul. Sokolnickiego 4 w Sandomierzu.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie zachęca, aby we wtorek, 10 września wziąć udział w spotkaniu, organizowanym w urzędzie miasta o godz. 10.00. Wraz z prof. Bogusławą Bortnik-Morajdą i Marcinem Czają uczestnicy dyskutować będą o pomyśle stworzenia w pacanowskim rynku muralu, nawiązującego do postaci bajkowych funkcjonujących u zarania Polski niepodległej – bohaterów z książek Kornela Makuszyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Janusza Korczaka. Malowanie w miejskim rynku ruszy 15 września.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej tegorocznej edycji akcji.

https://edd.nid.pl/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this