– To już drugi taki przegląd, mamy też nadzieję, że nie ostatni i że wpisze się już na stałe do kalendarza imprez osób z niepełnosprawnością, ale nie tylko. Skąd pomysł na przegląd? Chciałyśmy promować naszą placówkę i twórczość osób z niepełnosprawnością, ale także pokazać piękno naszego województwa świętokrzyskiego – tłumaczy Marta Hapczyn, nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim i pomysłodawczyni wydarzenia.
W tym roku 10 zespołów z całego województwa świętokrzyskiego zadeklarowało swoje uczestnictwo w imprezie. W większości są to zespoły, które prezentowały się na przeglądzie już w ubiegłym roku.
Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali Zespół „Niepokonani” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zespół „Big Voice” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemienicach, Zespół „Tramp” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jałowęsach, Zespół „Wesołe Nutki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulejowie, Zespół „Sami swoi” z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Staszowie, Grupa teatralna ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach, Zespół „Krzyształki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kielcach, Zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębnie, Zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz „Iskierki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Mamy nadzieję, że to udana ubiegłoroczna impreza przyciągnęła do nas ponownie zespoły, które postanowiły powrócić na scenę Kina Etiuda. Taki przegląd jest dla młodzieży z niepełnosprawnością okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i talentów. To także szansa na spotkanie z innymi. Sam występ na tak dużej scenie, jaką mamy udostępnioną też jest przeżyciem, byłby na pewno przeżyciem dla każdego z nas. Jako placówka specjalna robimy wszystko, aby niepełnosprawność nie wykluczała osób dz niepełnosprawnościami z życia społecznego. Pokazujemy, że warto w nich inwestować, warto z nimi współpracować, warto ich pokazywać – tłumaczy Marta Hapczyn.
Dla osób niepełnosprawnych tego typu przeglądy, to także szansa na walkę z nieśmiałością, przełamywanie barier i pokazanie swoich ukrytych talentów. Jednym z celów przeglądu było propagowanie wiedzy o województwie świętokrzyskim. Uczestnicy mogli zaprezentować różne formy wyrazu artystycznego: taniec, śpiew, ruch sceniczny.
– Jest to dla nich ogromne dowartościowanie, pozwala im to odnieść sukces. Wiadomo, że nie w każdym miejscu osoby niepełnosprawne się sprawdzą, ale akurat na scenie, w czasie takich występów mogą się zaprezentować, często dorównując, albo przeskakując osoby pełnosprawne. Jest to dla nich ogromna szansa na sukces – dodaje pomysłodawczyni wydarzenia.
Współorganizatorami imprezy są gminy Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Waśniów oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sponsorami nagród byli także Magdalena i Paweł Komorniczak z firmy LaserExpert.
– Do każdej tego typu akcji włączamy się z radością i nigdy nie odmawiamy pomocy. Na terenie gminy Kunów od wielu lat organizujemy Kunowskiego Serdeczniaka. Zapłatą dla nas jest uśmiech tych dzieci. Nie ma cenniejszej nagrody. Jako gmina nie zapominamy o niepełnosprawnych. Podczas wakacji organizowany jest u nas dla dzieci z niepełnosprawnością aktywny wypoczynek, aby chociaż na tę parę godzin rodzice i ich opiekunowie mogli odpocząć. Jestem wdzięczny za tę pomoc nauczycielom ze szkół specjalnych, a także Młodzieżowej Radzie Miejskiej z Kunowa, która zawsze stoi gotowa na posterunku. Myślimy także o warsztatach terapii zajęciowej, bo tego nam w gminie brakuje. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że dzieci, które kończą szkołę zostają w domu. To jest najgorsze dla nich, a także dla ich rodziców – tłumaczył Lech Łodej, burmistrz Kunowa.
Podczas przeglądu jego uczestnicy zarekomendowali muzea z najbliższej okolicy swoich szkół . Zdjęcia muzeów znalazły się w kalendarzu na rok 2020, który został rozdany uczestnikom wydarzenia, a także zaproszonym gościom.
– Nasza szkoła zachęca do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Warto odwiedzić także Muzeum Wsi Skansen w Maruszowie, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Pałac w Kurozwękach, Dwór w Śmiłowie oraz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie – dodaje Marta Hapczyn.
Nie zabrakło też pysznych i zdrowych potraw przygotowanych przez zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich jak chociażby to z Rudki Bałtowskiej i Wólki Bałtowskiej.
– Warto pomagać, bo dobro powraca. Człowiek, gdy ofiarowuje komuś dobro, wraca ono do niego dziesięć razy pomnożone. Trzeba też chyba urodzić się z taką chęcią niesienia pomocy innym – dodaje Stanisława Ciecieląg, reprezentująca gminę Bałtów, a konkretnie Koło Gospodyń Wiejskich z Rudki Bałtowskiej i Wólki Bałtowskiej, Zespół „Biesiada” i Stowarzyszenie Seniorów „Ruch to moje zdrowie”.
Dodaje także, że na dzisiejsze wydarzenie wraz z koleżankami z KGW przygotowała mnóstwo pysznych potraw: pasztecików, rogalików z marmoladą, pyszny swojski smalec, cztery rodzaje ciast, a także zdrowe i pełne witamin owoce.
Marta Wójcik, pomoc nauczyciela w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 dodaje, że przy okazji Przeglądu warto przypominać o promowaniu dobrych nawyków żywieniowych.
– W naszej szkole już drugi rok realizujemy projekt „Żółtego talerza”. Nasze dzieci dostają pyszne owoce lub soki z owoców. Dzięki „Żółtemu talerzowi” pomagamy zapoznać się ze zdrowym trybem życia, czy zdrowym odżywianiem. Zachęcamy naszych podopiecznych do pracy. Dzieci same myją i obierają warzywa. To jest taka nauka przez praktykę – wyjaśnia nauczycielka.
Przegląd został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Starosty Powiatu Ostrowieckiego Marzeny Dębniak.
Podobnie jak w ubiegłym roku na zakończenie wystąpi charytatywnie zespół Master Team.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info