Znajdź nas na

PO GODZINACH

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w roli nauczycieli! Dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami! [ZDJĘCIA]

Można było spróbować swoich sił w kuchni, czy skorzystać z warsztatów plastycznych, na których ich uczestnicy poznawali różne techniki zdobienia. Nauczyciele też byli wyjątkowi, bo swoją wiedzą i umiejętnościami z zaproszonymi gości dzielili się uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Św. Wszystko za sprawą drugiej już odsłony Festiwalu Umiejętności. – Te dzisiejsze warsztaty to taka szansa na przełamywanie stereotypów. Od osób niepełnosprawnych można się bowiem wiele nauczyć – zapewniała Katarzyna Kostucha, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. i uczestniczka wczorajszych warsztatów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Organizatorem II Festiwalu Umiejętności było Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. „Źródło”, a także Zespół Szkół Specjalnych. Wydarzenie, jak magnes, przyciągnęło mnóstwo osób dla których integracja z osobami niepełnosprawnymi i przełamywanie barier jest w życiu czymś bardzo istotnym. I tak wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dyrektorzy szkół, a także grupy rówieśnicze, tak, aby rówieśnicy uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych, mogli w przyszłości, kiedy będą już dorosłymi, pełnoprawnymi obywatelami społeczeństwa, dostrzegać osoby z niepełnosprawnością i aby wiedzieli, że nie są to osoby, które nic nie potrafią, tylko takie, które wiele potrafią i również należy je docenić, dowartościować.

Pomysł na organizację wydarzenia pojawił się w ubiegłym roku, wtedy to też zorganizowano pierwsza odsłonę Festiwalu.

– W ubiegłym roku postanowiliśmy wyjść przed społeczność lokalną i pokazać jak dzieci, wychowankowie naszej placówki są wszechstronnie uzdolnieni, jakie posiadają talenty i wydaje mi się, że na tyle się ta inicjatywa spodobała, że postanowiliśmy ją kontynuować – wyjaśniała Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ideą Festiwalu jest zaproszenie gości, którzy razem z uczniami ZSS-u uczestniczą we wszystkich pracach, które podopieczni placówki specjalnej na co dzień wykonują i w których się doskonalą.

– Są to prace w kuchni, prace w drewnie, prace technikami decuopage, haftem matematycznym, czy robótki ręczne. Nasze dzieciaki wchodząc w dorosłe życie będą musiały zaistnieć w środowisku lokalnym, jako pełnoprawni obywatele. Dlatego staramy się już od dwóch lat, w miarę możliwości, certyfikować w obrębie zawodu kucharz, stolarz, natomiast pozostałe umiejętności będą wykorzystywane przez naszych uczniów w życiu codziennym – dodała dyrektor szkoły.

To zazwyczaj uczniowie ZSS-u są osobami, które się czegoś uczą. Przez społeczeństwie często są odbierani jako osoby, które nie są wyuczalne, które wymagają ciągle pomocy osoby drugiej, które absolutnie nie nadają się do tego, aby zaistnieć, czy uczestniczyć w rynku pracy. A prawda okazuje się zupełnie inna. Podczas Festiwalu to uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych pokazują jak wiele potrafią. Udowadniają, że mogą i są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa lokalnego. Tego typu wydarzenia, organizowane przez Stowarzyszenie, czy szkołę maja także za zadanie przygotować społeczeństwo lokalne na przyjęcie uczniów z dysfunkcjami.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Osoby zdrowe jest często trudno przekonać do osób z dysfunkcjami, z niepełnosprawnościami, dlatego, że nie rozumieją na czym polega niepełnosprawność. Dlatego też trzeba wychodzić do tych osób, pokazywać to tak, żeby oni mogli zrozumieć, że nie jest to nic złego, a wprost przeciwnie, że jest to coś, co może dawać poczucie większej wartości, jeżeli wspieramy osoby, które mają deficyty. Myślę, że trzeba w ten sposób pracować z naszym społeczeństwem, aby mogło w przyszłości zaopiekować się tymi troszkę słabszymi koleżankami i kolegami. Osoby zdrowe boją się często kontaktu z niepełnosprawnymi rówieśnikami. Strach przed nieznanym jest wpisane w nasze życie. Może to nie brzmi dobrze, ale takie wydarzenia, jak to dzisiaj, są takim procesem oswajania z różnymi dysfunkcjami – tłumaczyła Magdalena Wykrota-Skóra.

Przypomniała także, że Festiwal rozwija motywację do dalszej pracy. Poza tym wzrasta poczucie wartości uczniów niepełnosprawnych.

– Gdy wszyscy ich widzą, doceniają, chwalą i nie są to osoby, które widzą na co dzień, tylko są to osoby z zewnątrz. Jest to nieoceniony wynik tego festiwalu.

Wśród zaproszonych gości znalazła się Bożena Nawara, referent z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

– Pracując na rzecz osób niepełnosprawnych staramy się wspomagać Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych, między innymi Stowarzyszenie „Źródło”. Podpowiadamy też jak stowarzyszenia mogą zdobyć środki. Te, które mamy nie są niestety zbyt wielkie dla organizacji pozarządowych, ale w miarę możliwości staramy się, żeby trafiały do prezesów stowarzyszeń, żeby mogli organizować takie warsztaty, jak te tutaj. Sama z własnego doświadczenia wiem, że gdy przyszłam do pracy, to bardziej odczuwałam współczucie dla takich osób z dysfunkcjami, niż potrafiłam je zrozumieć. Nie widziałam tych problemów w taki sposób, jak widzę to obecnie, po latach. Osoby niepełnosprawne są takimi samymi osobami jak my, może ograniczonymi ruchowo, czy umysłowo, ale warto się z nimi integrować – zapewniała Bożena Nawara.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uczestniczyła w warsztatach decoupag-u.

– Jestem z siebie bardzo dumna, ponieważ nie mam żadnego talentu plastycznego, ale udało mi się ozdobić koszyki i to całkiem ładnie mi wyszło – podsumowała.

Nie zabrakło także dyrektorów szkół. Wśród nich Anny Trojanowskiej, dyrektora Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. Jak przyznała udało się jej uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Wykonała kartkę techniką decoupag-u. Podglądała także pewne techniki, dzięki którym powstają przepiękne stroiki świąteczne.

– Naszym zadaniem jest rozwijanie empatii, wrażliwości naszych uczniów również na osoby niepełnosprawne, współpracujemy z Zespołem Szkół Specjalnych już od dłuższego czasu, uczestnicząc w przedsięwzięcia organizowanych przez szkołę. Zawsze jest to taka lekcja pokory, dla nas , dla ludzi pełnosprawnych. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak przepiękne rzeczy potrafią wykonywać uczniowie szkoły specjalnej, jakimi są ludźmi są pozytywnie nastawionymi do życia. Potrafią to radością życia zarażać. Warto spędzać z nimi czas, żeby też samemu spojrzeć trochę inaczej na życie, przewartościować je i dostrzec tę umiejętność cieszenia się drobnymi rzeczami, tak, jak potrafią to robić uczniowie tej szkoły – wyjaśniała Anna Trojanowska.

Za świetny pomysł na integrację, Festiwal uważa Katarzyna Kostucha, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św., której szczególnie spodobały się warsztaty plastyczne z robienia i ozdabiania bombek.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bardzo mi się podobały, chociaż muszę przyznać, że czasami było ciężko, bo zazwyczaj tego nie robię. Te umiejętności na pewno się przydadzą, a przy okazji mogłam poznać niepełnosprawnych rówieśników. Przekonałam się, że oni też nie mają takiego innego i odmiennego od naszego – życia. Są bardzo otwarci, uśmiechnięci, podchodzą, rozmawiają z nami. Zapytają jak nam się podoba. Są bardzo fajni. To jest także przełamywanie stereotypów. Od osób niepełnosprawnych można się bowiem wiele nauczyć – dodaje uczennica.

Środki na organizację wydarzenia pochodziły z konkursu, ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. , a do którego przystąpiło Stowarzyszenie „Źródło”. Festiwalowi towarzyszył także Kiermasz Świąteczny z ozdobami bożonarodzeniowymi.

– Chcemy pokazać jak nasi uczniowie co roku starają się również pozyskać środki na dalsze działania, na dalsze funkcjonowanie w różnych pracowniach. Wiadomo, że, środki subwencji są bardzo mocno ograniczone, więc dzięki Stowarzyszeniu „Źródło” staramy się rozwijać różne talenty i umiejętności naszych uczniów, wspierając ich finansowo z takich prac, które sami wykonują. Pieniądze cały czas są w obrocie – podsumowała Magdalena Wykrota-Skóra.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-3
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-3

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-2
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-2

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-4
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-4

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-5
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-5

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-6
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-6

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-7
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-7

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-8
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-8

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-9
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-9

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-10
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-10

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-11
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-11

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-12
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-12

NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-13
NaOSTRO ZSS festiwal umiejętoności-13

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this