Rozstrzygają się losy Rady Gminy Bałtów. Mieszkańcy, w odbywającym się dziś referendum, odpowiedzą tylko na jedno pytanie: Czy jesteś za odwołaniem rady gminy w Bałtowie. Do wyboru będą mieli dwie odpowiedzi: „tak” lub „nie”.
Do godziny 12.30, gdy odwiedzaliśmy lokale wyborcze, głosowanie przebiegało spokojnie. Potwierdza to Paweł Kudas, przewodniczący komisji referendalnej w Michałowie.
– Do chwili obecnej głosowanie przebiega spokojnie. Nie odnotowaliśmy tutaj żadnych incydentów. Oby tak dalej – wyjaśnia.
Ilona Różalska, przewodnicząca komisji referendalnej w Okole potwierdza, że do tej pory na terenie lokalu wyborczego w Szkole Podstawowej w Okole nie było żadnych incydentów łamania ciszy referendalnej.
– Do tej pory nie było żadnych problemów, incydentów, wszystko przebiega spokojnie – kwituje.
Przypomnijmy, że referendum lokalne jest przeprowadzane w oparciu o wytyczne i wyjaśnienia właściwego komisarza wyborczego. To, że jest referendum nie wyklucza tego, że toczy się normalne życie. Trzeba mieć jednak na względzie ciszę referendalną, więc w tym okresie, jak przy wyborach zabraniane są kwestie, które naruszałyby tę ciszę. Nie zbieramy frekwencji, jak przy wyborach, nie ma godzin sprawozdawczych.
Podczas głosowania przewodniczący komisji odpowiada za utrzymanie porządku i spokoju, czuwa nad przestrzeganiem tajności głosowania, przestrzeganiem zakazu prowadzenia w jakiejkolwiek formie agitacji referendalnej w lokalu i na terenie budynku, w którym lokal ten się znajduje oraz przestrzeganiem właściwego toku czynności podczas głosowania. Ma także prawo zażądać opuszczenia lokalu przez osoby naruszające porządek i spokój, a w razie potrzeby zwrócić się do komendanta właściwego miejscowo komisariatu Policji o zapewnienie koniecznej pomocy
– Wszystkie sytuacje wątpliwe rozstrzygają organy dbające o porządek i ład publiczny. W wytycznych i wyjaśnieniach dla obwodowych komisji do spraw referendum jest również instytucja dotycząca dziennikarzy ich uprawnień i odpowiednio obowiązków. Stosuje się analogiczne przepisy, bo nie jest to w prost w ustawie o referendum lokalnym powiedziane, jak przy innych wyborach – mówił nam w miniony piątek, Adam Michcik, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach.
W czasie głosowania w lokalu mogą przebywać dziennikarze posiadający ważną legitymację dziennikarską lub inny dokument potwierdzający reprezentowanie redakcji. Dziennikarze są obowiązani zgłosić swoją obecność przewodniczącemu komisji oraz stosować się do zarządzeń mających na celu zapewnienie powagi i tajności głosowania. Dziennikarze nie mogą przeprowadzać wywiadów w lokalu, w którym odbywa się głosowanie. Dopuszczalne jest natomiast, po uzyskaniu zgody przewodniczącego komisji oraz osób, których wizerunek jest utrwalany, filmowanie i fotografowanie przebiegu głosowania.
Dziennikarze nie mogą przebywać w lokalu przed rozpoczęciem głosowania oraz po jego zakończeniu. Jednakże za zgodą Komisarza Wyborczego w Kielcach przewodniczący komisji może zezwolić na sfilmowanie i sfotografowanie przez dziennikarzy momentu otwierania przez komisję urny i wyjmowania z niej kart do głosowania. Po wykonaniu tej czynności dziennikarze obowiązani są niezwłocznie opuścić lokal.
Referendum w gminie Bałtów potrwa do godziny 21.00.
O jego wyniku będziemy informować na bieżąco.