Ucząc się i ćwicząc jazdę na rowerze na terenie miasteczka ruchu drogowego, dzieci są przede wszystkim bezpieczne, ponieważ miasteczka wyłączone są z ruchu drogowego, więc spokojnie i do woli, pod okiem nauczycieli bądź policjanta, mogą zdobywać nowe umiejętności. Miasteczka pomocne są również w uzyskiwaniu przez dzieci karty rowerowej, czyli pierwszego prawa jazdy.
– Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zawsze wspiera działania mające na celu powstawanie Miasteczek Ruchu Drogowego. Ponadto szkoły oraz jednostki Policji z województwa świętokrzyskiego posiadają tzw. mobilne Miasteczka, które składają się ze specjalnych mat, które tworzą drogę wraz z liniami skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz znaków drogowych i sygnalizatorów. Takie miasteczka rozkładane są np., na terenie szkoły czy boiska, a nawet na hali i służą np. do przeprowadzenia szkoleń i egzaminu na kartę rowerową – tłumaczy dyrektor kieleckiego WORD-u.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach dofinansował w tym roku budowę Miasteczka Ruchu Drogowego na terenie powiatu ostrowieckiego, a konkretnie w Kunowie.
Miasteczko jest projektowane przez zespół, w skład którego najczęściej wchodzą przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, lokalnych zarządów dróg, bądź nauczycieli posiadających „Specjalistyczne szkolenie z zakresu ruchu drogowego dla nauczycieli, którzy będą dokonywali sprawdzenia niezbędnych umiejętności dla osób ubiegających się o kartę rowerową”.
W skład takiego miasteczka wchodzą wytyczone ulice, skrzyżowania, skrzyżowania z ruchem okrężnym, chodniki, przejścia dla pieszych czy nawet przejazdy kolejowe. Do tego dochodzi odpowiednie oznakowanie poziome, oznakowanie pionowe oraz sygnalizatory świetlne. Wyposażenie miasteczka uzależnione jest nie tylko od finansów, ale i miejsca, w którym ma funkcjonować. Koszty uzależnione są od wielkości obiektu i wyposażenia.
– WORD chętnie wspiera wszystkie akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności jego najmłodszych uczestników, dlatego staramy się w ramach posiadanych środków, dofinansowywać podobne przedsięwzięcia. Wojewódzka Rada BRD zatwierdza plan wydatków Ośrodka na poprawę BRD. Staramy się przeznaczać środki na budowę podobnych obiektów. Istotnym jest by wcześniej szkoła czy gmina zwróciły się do WORD z prośbą o dofinansowanie takiego przedsięwzięcia, w miarę możliwości postaramy się przeznaczyć na to środki – tłumaczy Zbigniew Duda.