Znajdź nas na

FAKTY

Barbara Domagała: Nie stój z boku bądź z nami! Gmina Kunów zaprasza na 28 Finał WOŚP-u!

To będzie pierwszy od lat finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kunowie, podczas którego zabraknie Szymona Pająka, jednak idea pomagania, którą zaszczepił w wielu sercach wciąż jest żywa. – Zaczniemy tegoroczny finał od takiej minuty pamięci o nim i dla niego. Bardzo chcemy żeby nasza uzdolniona Karolina Cieślik zaśpiewała także „Kolędę dla nieobecnych”, a, że zawsze Szymon, zamawiał nam tort, to chcemy tę tradycję kontynuować, aby nie ciałem, ale duchem był wciąż z nami obecny – tłumaczy Barbara Domagała, która reprezentuje jednego z kunowskich organizatorów WOŚP-u, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kunowie. W wydarzenie aktywnie włącza się także Gminne Centrum Informacji.

40 wolontariuszy będzie kwestować na ulicach sołectw gminy Kunów już w najbliższą niedzielę, 12 stycznia.  Jak zapewnia Barbara Domagała będzie radośnie, głośno, ale i wspomnieniowo, a to za sprawą Szymona Pająka, nauczyciela, a także wielkiego wolontariusza i propagatora idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zmarł w ubiegłym roku.

– Szymona nie ma już z nami, ale pamięć o nim, o tym jak nam pomagał będzie zawsze żywa. Nawet, gdy już zachorował nie zapomniał o nas, odwiedził nasz sztab w ubiegłym roku – wspomina Barbara Domagała.

Dodaje także, że na uczestników 28 Finału będzie czekało wiele atrakcji i nikt nie będzie czuł się zawiedziony. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.30 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Na scenie pojawią się m.in. tancerze międzynarodowej kategorii S – Julia Kutera i Damian Machnio. 

– My jesteśmy już takimi weteranami WOŚP-u w Kunowie. Bo będzie to nasz 27 Finał. Nigdy nie zapomnę zaproszenia,  które otrzymali w 2017 roku na podsumowanie 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Gdy dostałam zaproszenie, nie wiedziałam czy jechać, czy nie. A Szymon Pająk do mnie mówi: Jak nie jechać? Biorę samochód i jedziemy! Angażujesz się tyle lat w tę pomoc. Nie możemy nie pojechać! Szymon zawsze był bardzo skromny. Nigdy nie mówił, że on coś robi, tylko, że my wszyscy działamy. I pojechaliśmy. Odebraliśmy wtedy z rąk Jerzego Owsiaka specjalny medal dla sztabu w Kunowie, działającego wtedy od 24 lat przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. To było niesamowite przeżycie – wspomina Barbara Domagał i dodaje, że Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w Kunowie początkowo rozpropagowywać zaczął Szymon Raban, który wspiera ją do dziś.

Podczas niedzielnego finału nie zabraknie także koncertów. 

– Mamy naprawdę bardzo fajny program. Zatańczą tancerze międzynarodowej kategorii S – Julia Kutera i Damian Machnio. Julia jest przecudnej urody dziewczyną i świetną tancerką. Zaprezentuje się też Orkiestra Polowej Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich, Zespół FOX z Dominikiem Feldmanem. Oczywiście odbędzie się bardzo dużo licytacji. Do zdobycia będzie przepiękny anioł z serduszkiem, zrobiony z wikliny papierowej od pani Reginy Domagały z Udzicowa, mamy kolekcję dla miłośników militariów. To jest 40 płyt z książkami na temat II Wojny Światowej. Pani Zosia Miżyńska ofiarowała na licytację cudnej urody, wyszywaną ręcznie poduszkę, a także książkę, niedawno wydany tomik poezji od pani Emilii Buczyńskiej – wylicza Barbara Domagała. 

Zapewnia także, że o godzinie 20.00 nie zabraknie światełka do nieba. Na licytacji pojawią się ciasta i smakołyki przygotowane przez Klub Kobiet Kreatywnych. Nie zapomną także o wolontariuszach, dla których ugotują barszcz, a Piekarnia „Majka” zapewni świeże bułki.  

– Tego dnia otwierają się ludzkie serca, znikają podziały. Co roku jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wiele można zdziałać, gdy się idzie w tym samym kierunku. Co roku udaje się nam także pobić rekord jeżeli chodzi o zebraną kwotę. Mam nadzieję, że i w tym roku tak będzie.  W 2019 roku udało się zebrać 11 750 złotych . Wspierać nas będzie także kunowska Policja. Zawsze możemy na nich liczyć. Dziś odbędzie się także pogadanka z naszymi wolontariuszami na co powinni uważać i ka kwestować, żeby było to bezpieczne – wyjaśnia Barbara Domagała. 

Przypomnijmy, że podczas 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariusze zbierać będą środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. 

W  ostatnim roku w Polsce, w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej wykonano ponad 80 tysięcy operacji. Choć polska chirurgia dziecięca jest na wysokim europejskim  poziomie, trzeba zwiększać ilość operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz  skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu. Potrzebny jest zarówno najnowocześniejszy i bardzo kosztowny sprzęt do operacji endoskopowych jak i edukacja zespołów zabiegowych. 

–  Nie ma innej możliwości. Z tą niezwykłą orkiestrą trzeba gra do końca świata i jeden dzień dłużej. Co roku zebrane środki pozwalają na zakup sprzętu do szpitali. Także i w naszym ostrowieckim szpitalu takie sprzęty się znajdują.Gdy co roku  widzę wolontariuszy od najmłodszych przedszkolaków, po 80-letnie seniorki i to zaangażowanie ludzi, to rośnie mi serce. To jest najpiękniejszy przykład jak powinien działać i na czym polegać – wolontariat. Nie stójcie z boku, bądźcie z nami – zachęca Barbara Domagała.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this