– Niniejszą interpelację składam w imieniu wszystkich mieszkańców naszego miasta, którym zależy, tak jak i radnym, na rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego, który jest jednym z najbiedniejszych miast powiatowych w Polsce. W samorządowym rankingu zamożności miast za 2018 r. zajął piątą pozycję od końca, 263 miejsce na 267 miast powiatowych i od kilku lat zbliża się coraz bardziej do ostatniego miejsca w kraju. W tej sytuacji bardzo niepokoi wypowiedź radnego i Członka Zarządu Powiatu Łukasza Dybca, na sesji Rady Powiatu w dniu 26 czerwca 2019 r. na temat lokalizacji batalionu WOT w Ostrowcu Św. Cyt. „ Powiedzmy sobie szczerze, drodzy państwo – straciliśmy – nie będzie tam tego wojska i trzeba właśnie uderzyć się w pierś. Wszyscy głosowaliśmy, wierzyliśmy tu, pan nas tak gorąco przekonywał, że będzie wojsko, że będzie kilkaset osób, które znajdą, które wzmocnią i rozwiną naszą gospodarkę. Te 80 osób u fryzjera i inne bzdury, no w tym momencie widzimy, że nic z tego nie będzie” – czytamy w interpelacji Zbigniewa Dudy z 28 sierpnia 2019 roku.
Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w czerwcu ubiegłego roku senator Jarosław Rusiecki zapewniał, że wojska WOT-u mają się dobrze i nie ma ryzyka, że nie będzie ich w Ostrowcu Św. Wspominał także, że toczą się rozmowy pomiędzy prezydentem miasta Ostrowca Św., a Wojskiem Polskim. Jeszcze wtedy można się było tylko domyślać, czego dotyczą, jednak ciężko uwierzyć, że członek Zarządu Powiatu o takich istotnych informacjach nie wiedział.
– Mimo powyższej opinii radnego, ostrowczanie uważają, że skoro pan prezydent J. Górczyński i jego polityka prowadzi do stagnacji gospodarczej miasta i ucieczki mieszkańców do lepiej rozwijających się ośrodków miejskich, władze powiatu ostrowieckiego powinny uczynić wszystko, żeby batalion WOT, jak najszybciej został zlokalizowany w naszym mieście. Potwierdzają to wyniki sondażu, który przeprowadziłem wspólnie z radnymi PiS. Na 67 zapytanych mieszkańców, 100 proc. uważało, że wojsko przyczyniłoby się do rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako przykład pozytywny tego wpływu część z nich wymieniła Sandomierz, który we wspomnianym przeze mnie rankingu w kategorii miast powiatowych zajmuje 36 pozycję w Polsce – czytamy w interpelacji Zbigniew Duda.
Radny prosił o odpowiedz na cztery pytania: Czy działający wówczas już od 9 miesięcy Zarząd Powiatu popiera lokalizację batalionu WOT w Ostrowcu Św.? Jeżeli tak to jakie i kiedy podjął działania, mające przyspieszyć lokalizację ww. batalionu w Ostrowcu Św?.
– Jeżeli zarząd popiera tę inicjatywę i podejmował w tym celu działania, to dlaczego radna i członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska po ponad siedmiu miesiącach sprawowania władzy w powiecie pyta o to, kiedy będzie w Ostrowcu Św. batalion WOT byłego starostę, a nie obecnego? Skąd radny i członek zarządu Łukasz Dybiec, czerpie wiedzę o tym, że Wojsk Obrony Terytorialnej w Ostrowcu Św. nie będzie, proszę o wskazanie źródła tej informacji i jej udokumentowanie – pytał radny.
Prosił także o odczytanie treści swojej interpelacji na sesji rady powiatu ostrowieckiego i udzielenie na nią wyczerpującej odpowiedzi w formie pisemnej.
Tę ostatnią otrzymał 11 września 2019 roku, jednak nigdy nie ujrzała ona światła dziennego na sesji rady powiatu. Zawisła na BIP-ie podobnie jak inne ważne dla mieszkańców informacje, z których spora część nie potrafi korzystać lub nie ma czasu na śledzenie zamieszczanych tam informacji.
Z opowiedzi, pod którą podpisał się Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego, wywnioskować można, że:
– Zarząd Powiatu Ostrowieckiego popiera wszystkie inicjatywy, które mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek czy wzrost bezpieczeństwa naszego regionu. W związku z tym popieramy również utworzenie batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Ostrowcu Św. Decyzje dotyczące rozmieszczenia są wyłączną kompetencją Ministra Obrony Narodowej. Szczegółowe dane zawarte są w dokumencie zastrzeżonym pn. Decyzja Ministra Obrony Narodowej z 4 czerwca 2019 roku w sprawie doprecyzowania miejsc dyslokacji wybranych Brygad Obrony Terytorialnej”. W związku z tym Zarząd Powiatu Ostrowieckiego nie ma możliwości wpływania na decyzje Ministra Obrony Narodowej, jak sugeruje to Pan Radny, dotyczące lokalizacji batalionu w Ostrowcu Św. Informuję również, że lokalizacje Batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej oparte są na analizie podziału administracyjnego Polski, zgodnie z zatwierdzoną przez Ministra Obrony Narodowej „Koncepcją utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej”. Ponadto polecam Panu Radnemu lekturę strony internetowej https:terytorialsi.wp.mil.pl/ – odpowiedziała Marzena Dębniak, która nie odniosła się do wypowiedzi ani radnego Łukasza Dybca, ani radnej Agnieszki Rogalińskiej tłumacząc, że odnoszą się one do subiektywnych odczuć radnego.
Starosta tłumaczyła także, że w myśl przepisów ustawy o samorządzie pwoatowum interpelacja i zapytania składane są na piśmie, a udzielane na nie odpowiedzi publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej.
Skoro więc Zarząd Powiatu Ostrowieckiego kibicował utworzeniu w Ostrowcu Św. siedziby WOT-u dlaczego jego członkowie m.in poprzez swoje pytania podważali możliwość jego utworzenia w Ostrowcu Św. Czy czarny pijar mógł wpłynąć na to, że wojsko wycofało by się wcześniejszych deklaracji?
– Nie wiem jaki był cel działania pana Dybca. Uważam, że jako członek Zarządu Powiatu a dostęp do wszystkich informacji, które w powiecie są. Musiał sobie zdawać sprawę, że Wojska Obrony Terytorialnej, że taki oddział w Ostrowcu Św. będzie więc nie wiem czemu miały służyć jego wypowiedzi. Straszeniu ludzi? Pobudki, które kierowały panem Dybcem są dla mnie bardzo niejasne. Albo świadczą o zupełnej nieznajomości tematu, albo, że zrobił to z rozmysłem. Takie wszelkiego rodzaju złe działania Zarządu na pewno wpływają na to, jak nas wojsko postrzega. Jeżeli członek Zarządu mówi takie rzeczy na sesji rady powiatu, to jest przykre i nikomu nie służy. Pan Dybiec źle się przysługuje powiatowi ostrowieckiemu – podsumowuje Zbigniew Duda.
Do tematu Wojsk Obrony Terytorialnej jeszcze wrócimy.