Wiedza z zakresu archeologii i przyrody z pewnością przyda się każdemu. I tak już jutro, 29 stycznia podczas zajęć Figurki – Idole, symbole, zabawki uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami figurek pradziejowych, ze szczególnym naciskiem na znaleziska z terenu województwa świętokrzyskiego. Zajęcia składać się będą z krótkiej prezentacji oraz części warsztatowej. 30 stycznia (czwartek) każdy miłośnik wilków znajdzie coś dla siebie, a to za sprawą zajęć pod hasłem: „Nie wywołuj wilka z lasu, czyli cała prawda o leśnych kuzynach psów”. Piątek (31 stycznia) upłynie pod znakiem neolitycznej biżuterii. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi ozdobami, jakie tworzyli i nosili ludzie w okresie neolitu. Poznają teorie i hipotezy, wyjaśniające kiedy i po co zaczęto nosić biżuterię, oraz różnorodne materiały, z jakich mogła być wykonywana. Nie zabraknie warsztatów. Na sobotę, 1 lutego Muzeum przygotowało prawdziwą perełkę – warsztaty tkackie. Po niedzielnej przerwie, już w poniedziałek – 3 lutego, dowiemy się jaką funkcję w lesie pełnią dziki, czy są pożyteczne oraz czy ucieczka przed dzikiem na drzewo to naprawdę dobry pomysł. Planszowe pra-granie, to tytuł warsztatów, jakie odbędą się we wtorek, 4 lutego.
Gry wymagające planszy, zajmowania pól czy zbijania wrogich pionków są z nami od tysięcy lat. Wiele pozostaje zagadką, ale do niektórych, dzięki wysiłkom różnych badaczy, udało się odtworzyć starożytne zasady. W ramach warsztatów uczestnicy nie tylko poznają co ciekawsze „tytuły” wraz z ich historią, ale też będą mogli spróbować swoich sił w rozgrywkach, z wykorzystaniem barwnych rekonstrukcji. Odpowiedz na pytanie, czy
sójki naprawdę wybierają się za morze uczestnicy warsztatów poznają 5 lutego (środka). Zajęcia będą związane z wiedzą na temat ptaków, które zostają na zimę w Polsce. Przy odrobinie szczęścia będziemy można także poobserwować sójki, które żyją w Rezerwacie. Zajęcia zakończą się 6 lutego, w czwartek wędrówką przez Rezerwat. Przyroda pod i przyroda nad – to tytuł czwartkowych warsztatów. Trasa spacerowa poprowadzi od budynku Muzeum szlakiem przez las do Kamieniołomu Bodzechowskiego, następnie doliną do ruin leśniczówki Jeziórko i z powrotem do budynku Muzeum. Podczas wędrówki przewodnik opowiada o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, geologii, zbiorowiskach leśnych i formach terenu oraz wyjaśni, jak wzajemnie oddziałują na siebie różne elementy ekosystemy wokół Muzeum (3,76 km).
Elementem zajęć o tematyce przyrodniczej jest spacer w terenie, dlatego też organizatorzy proszą uczestników feryjnych spotkań o stosowne ubranie.
Zajęcia odbywać się będą w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (Sudół 135a), o godzinie 11.00, czas trwania ok.1,5 godziny. Koszt pojedynczych zajęć: 8 zł za osobę; warsztaty tkackie: 15 zł za osobę.
Udział w zajęciach tylko po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: promocja@krzemionki.info.
Minimalna ilość uczestników to 3 osoby.
Regulamin zajęć dostępny jest pod linkiem: regulamin zajęć warsztatowych/lekcji.