Jak podkreśla prezydent przebudowa i rozbudowa budynku przy Alei 3-go Maja, które w części będzie też przeznaczone pod Centrum Tradycji Hutnictwa, to jedno z priorytetowych zadań dla miasta na najbliższe lata. Po tym jak do Ostrowieckiego Browaru Kultury przeniosły się: Biuro Wystaw Artystycznych i Miejskie Centrum Kultury część pomieszczeń w obiekcie przy Alei 3 Maja nie była wykorzystywana.
Po gruntownym remoncie całkowicie zmieni się wewnętrzne dawnego Zakładowego Domu Kultury.
Roboty budowlane obejmują bowiem rozbudowę budynku w kierunku południowym o zascenie i pomieszczenia garderobiane, przebudowę Kina Etiuda polegającą na poszerzeniu sceny, przebudowy widowni, wraz z wydzieleniem kina studyjnego, wykonaniem pomieszczeń wraz z ich adaptacją na Centrum Tradycji Hutnictwa, adaptacji pomieszczeń na kawiarnię . W budynku wykonana zostanie także stała ekspozycja muzealna oparta na eksponatach i elementach multimedialnych. Powierzchnia użytkowa budynku Kina Etiuda po rozbudowie i przebudowie będzie wynosiła 3711,80 mkw.
– W tym obiekcie będą duże prace adaptacyjno-remontowe, pewna część zostanie także wyburzona, zmieni się całkowicie wygląd sali kinowej, wygląd holi. Pomieszczenia w części wykorzystane będą do utworzenia Centrum Tradycji Hutnictwa – wylicza Jarosław Górczyński i dodaje, że na mocy jego zarządzenia , powołany został zespół do współpracy przy Centrum Tradycji Hutnictwa. W jego skład weszli m.in.: Andrzej Sidowski, Krzysztof Florys, Zbigniew Wesołowski, Andrzej Broda, Józef Grabowski, Kamil Kaptur, Kamil Stelmasik, a także pracownicy Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.
Ostrowiec Św. nierozerwalnie związany jest z tradycją hutniczą. Wiele osób wciąż pamięta stary zakład huty.
– To wejście dla zwiedzających przy Centrum Tradycji Hutnictwa będzie się odbywało na takiej zasadzie, że wchodzimy do tzw. kapsuły czasu, gdzie od prehistorii, do czasów współczesnych pokazane będą zmiany, które ukształtowały Ostrowiec Św., jako miasto hutnicze. Miałem okazję oglądać coś podobnego w Fabryce Forda w Detroit, gdzie też rozpoczęcie zwiedzania rozpoczyna się właśnie od historii, od historii multimedialnej, od pokazania jak było, żeby uzmysłowić zwiedzającym upływ czasu i zmiany, które w tym czasie nastąpiły. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie tętnił życiem, będzie wizytówką dla miasta dla naszych wielu pokoleń. Wiele osób związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim ma w pamięci, jak ważna jest huta, jak huta nierozerwalnie związana jest z funkcjonowaniem miasta Ostrowca Św. To należy podkreślić. Myślę, że te młode pokolenia, które nie mają dzisiaj możliwości wejścia na teren zakładu, nie mają możliwości obejrzenia jak wygląda proces produkcji, będą miały możliwość zapoznania się chociaż tak wirtualnie z tym, jak kiedyś pracowali ich dziadkowie, pradziadkowie, czy rodzice, a także jak dzisiaj funkcjonuje hutnictwo – wyjaśnia prezydent.
Zapowiada, że to początek odwoływania się do tradycji. Równolegle zbierane będą bowiem artefakty, dokumenty, a także przedmioty związane z hutnictwem, a które wyeksponowane zostaną w Centrum Tradycji Hutnictwa. Miasto chce podjąć także współpracę z Hutą Celsa, aby wzorem Barcelony wyeksponować już na terenie miasta jakiś fizyczny element stanowiący o produkcji hutniczej.
– To jest początek, na bazie tego chcemy rozbudowywać i pokazywać promocje i historię – zapewnia Jarosław Górczyński.
Z użytkowania obiekt wyłączony zostanie najprawdopodobniej od lipca. Na czas prac modernizacyjnych i remontowych kino przeniesione zostanie do Ostrowieckiego Browaru Kultury.
– Przypadło mi inwestować w obiekty kulturalne i sportowe, bo przypomnę otwarte baseny na Rawszczyźnie, przypomnę remont i modernizację Ostrowieckiego Browaru Kultury, a w tej chwili rozpoczniemy za ponad 20 mln zł. remont Kina Etiuda. To jest olbrzymie zadanie, to jest zadanie, które będzie wpływać na nas i da możliwości rozwoju wielu przyszłym pokoleniom – podsumowuje prezydent.