Przypomnijmy, że w ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegała będzie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca Świętokrzyskiego w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.
Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski w ciągu ulic: Reńskiego, Zagłoby, Al. 3-go Maja, Sandomierskiej i Opatowskiej. Występuje na niej duże natężenie ruchu, także tranzytowego. Sytuacja powoduje problemy komunikacyjne dla miasta i negatywnie wpływa na życie mieszkańców, zwłaszcza ulicy Sandomierskiej, który od lat obawiają się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, podkreślając także negatywny wpływ jaki na ich zdrowie mają spaliny, które wdychają każdego dnia. Zakończenie budowy tzw. małej obwodnicy, pozwoli na zmianę przebiegu kierunkowego drogi krajowej nr 9 na terenie miasta, oddzielając tym samym ruch lokalny od tranzytu.
Niestety żaden z dotychczas ogłoszonych przetargów nie wyłonił wykonawcy. Za każdym razem okazywało się bowiem, że kwoty, proponowane przez potencjalnych wykonawców są wyższe niż ta założona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
– Od kilku przynajmniej miesięcy lokalne media, a przez to także mieszkańcy Ostrowca Św. , powiatu ostrowieckiego, ale myślę i ci, którzy przez Ostrowiec Św. przejeżdżali żyli tym tematem. Od kilku miesięcy pojawiały się informacje, próby wyłonienia wykonawcy tego piątego etapu na razie nie mają pozytywnego zakończenia. W kolejnych przetargach okazywało się, że kwoty składane przez potencjalnych wykonawców ofert są wyższe, niż kwota, którą założyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wspólnie z panem senatorem podejmowaliśmy w tym czasie wiele działań, wiele zabiegów, które miały sprzyjać temu, aby w przypadku pozytywnej oceny złożonych dokumentów znalazły się środki na dokończenie tych prac przetargowych i mogło nastąpić wyłonienie wykonawcy – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł podziękował wszystkim którzy wsłuchiwali się w głosy ostrowieckich parlamentarzystów: Mateuszowi Morawieckiemu, Premierowi RP, ministrom Andrzejowi Adamczykowi i Rafałowi Weberowi.
– Od samego początku, gdy ten przetarg w pewnym okresie zawisł i wiedzieliśmy już, że środki finansowe dodatkowe będą potrzebne, rozpoczęliśmy natychmiast rozmowy z panem premierem Mateuszem Morawieckim, bo takie decyzje budżetowe wymagają interwencji i działania ze strony szefa rządu i od samego początku była przychylność. Przez te kilka tygodni ostatnich nie mieliśmy wątpliwości, że rozwiązanie dla tej inwestycji tzw. małej obwodnicy Ostrowca Św. znajdzie się, ponieważ jest tak duże zaangażowanie w poszczególnych etapach tej inwestycji, że nie może być zmarnowane – mówił Jarosław Rusiecki, Senator RP.
Zapewnił także, że środki finansowe zostały zabezpieczone, pozwolą one na rozstrzygnięcie przetargu.
– Warunki umowy są niezmienione, ta inwestycja jest realizowana w ramach zadania – Projektuj i buduj w ciągu 33 plus 3 miesiące i mam nadzieję, że to nastąpi już wkrótce, gdzie ten etap realizacji piątego elementu obwodnicy Ostrowca Św. przyczyni się do wydzielenia ruchu tranzytowego – podkreślam Jarosław Rusiecki.
Parlamentarzyści tłumaczyli także, że długi czas pomiędzy momentem, gdy oferty zostały otwarte, a czasem kiedy przetarg zostanie zamknięty, był okresem analizy dokumentów na poziomie GDDKiA . Rozstrzał ofert również był bardzo duży. Od ok. 50 mln zł do 70 mln zł. Przedłużająca się procedura służyć miała temu, żeby wybrać ofertę w sposób rzetelny i racjonalny.
– Żeby nikt nie zarzucił że podchodzono do tego w sposób niegospodarny – wyjaśniał Andrzej Kryj.
Podpisany trzy dni temu aneks do programu, pozwoli, aby brakujące na tę inwestycję środki umożliwiły rozstrzygnięcie przetargu.
Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca Św, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę.
– Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego od lat czekają na obwodnicę, która pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Dzisiaj codziennością w Ostrowcu Świętokrzyskim są korki, zatory i hałas. Mam nadzieję, że już za trzy lata pojedziemy bezpieczną i nowoczesną obwodnicą miasta – powiedział wiceminister Rafał Weber.