Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiecki szpital powrócił do pracy! Będzie przeprowadzał testy wykrywające przeciwciała koronawirusa!

Od poniedziałku (1 czerwca) w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., szpitalne laboratorium prowadzić będzie testy wykrywające obecność przeciwciał koronawirusa. – Początkowo badaniom poddani będą pacjenci przyjmowani planowo do szpitala – wyjaśnia Adam Karolik, dyrektor do spraw lecznictwa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Po wielu komplikacjach związanych z koronawirusem, zamknięte dotychczas oddziały ostrowieckiego szpitala, wróciły do pracy.

Gmach szpitala w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostrowiecki szpital wrócił do normalnej pracy po komplikacjach, z jakimi musiał zmierzyć się personel oddziałów: neurologii, kardiologii, chirurgii, wewnętrznego I i II ze stacją dializ, po tym jak u przebywających tam pacjentów wykryto zakażenie koronawirusem.  Oddziały zostały zamknięte, a personel skierowany na kwarantannę.

Od poniedziałku (25 maja) do pracy powrócili lekarze i pielęgniarki. 

– Od poniedziałku wszystkie oddziały w szpitalu pracują. Większość personelu wróciła do pracy. W środę 10 osób pozostawało na kwarantannie. Podejrzewam, że gdy otrzymamy dzisiejsze wyniki, to będziemy mieli już cały personel w pracy – dodaje Adam Karolik, dyrektor do spraw lecznictwa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. 

Od poniedziałku (1 czerwca) w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. laboratorium prowadzić będzie testy na przeciwciała w kierunku obecności koronawirusa. Testy z krwi, pozwalają ocenić czy dany pacjent miał kontakt z wirusem.

Adam Karolik zapowiada, że początkowo testy wykonywane będą pacjentom przyjmowanym do szpitala na zabiegi planowe. Wyniki znane będą w przeciągu dwóch, trzech godzin. 

– Pierwotnie będą to próbki tylko dla nas. najpierw dla pacjentów przyjmowanych w sposób planowy do szpitala, na planowe operacje, później dla wszystkich pacjentów, w kolejnym etapie dla personelu, a jak nam starczy sił i środków, to będą też badania komercyjnie wykonywane dla chętnych mieszkańców miasta – dodaje dyrektor ds. lecznictwa.

Podkreśla, że każda nowa metoda wymaga opracowania, aby  była wiarygodna. Zapewnia, że laboratorium ostrowieckiego szpitala jest jednym z najlepszych w województwie i Polsce.

– W naszym laboratorium bardzo dbamy o jakość badań. Doszliśmy do wniosku, że jest na to odpowiednia pora i czas. To nie są te badania genetyczne z wymazu, to są badania z krwi na obecność przeciwciał. Wyniki badań odpowiedzą nam na pytanie czy ktoś był zakażony, niż ktoś aktualnie przechodzi chorobę. Ale są też dla nas jakąś wskazówką – podsumowuje Adam Karolik. 

Szpital wciąż wykonuje też zabiegi planowe. 

– Sami pacjenci bali się zgłaszać z powodu koronawirusa. Od tego tygodnia wykonujemy zabiegi  zaćmy, kręgosłupa i endoprotezy. Pacjenci nie mają się czego obawiać. Mogą nam zaufać – podkreśla Adam Karolik. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this