Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na zakażenie narażone są szczególnie osoby starsze, osłabione, a także cierpiące z powodu chorób przewlekłych. W trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo w gminie Ćmielów powołano Pogotowie Zakupowe, które od momentu powstania cieszy się olbrzymim powodzeniem. Z pomocy pracowników gminy skorzystało blisko 50 osób samotnych, starszych i niepełnosprawnych.
– Pogotowie Zakupowe przyjęło się w gminie Ćmielów. Mieszkańcy w rozmowach ze mną podkreślają, że była to dobra decyzja. Nie udałoby się, gdyby nie wsparcie i zrozumienie urzędników, pracowników gminy, którzy pomagają w dostarczaniu zakupów wprost do domów osób potrzebujących pomocy. Chciałabym, żeby Pogotowie Zakupowe wciąż w naszej gminie funkcjonowało, ponieważ takie są oczekiwania naszych mieszkańców. Tak jak wielokrotnie już wspominałam, dla mnie głos mieszkańców jest najważniejszy – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.
Dodaje także, że trudno jest znaleźć właściwy moment, kiedy zakończyć tego typu pomoc.
– Kiedy powiedzieć stop takiej akcji? Gdy o rosnącej liczbie zachorowań wciąż słyszymy w mediach. Najważniejsza jest troska o moich mieszkańców, dlatego to pogotowie nadal u nas pozostaje. Na jak długo? Tego nie wiemy. Być może na stałe wpisze się w kalendarz działań burmistrza – dodaje Joanna Suska.
Przypomina, że Pogotowie Zakupowe pomaga nie tylko seniorom, ale także osobom niepełnosprawnym i schorowanym.
– Pomagamy tej grupie osób, która została pokrzywdzona przez los, czy zdrowie. Tej grupie, która oczekuje na wyciągnięcie ręki z naszej strony. Nie zawsze mamy sąsiadów, którzy mogą nam pomóc. Nie zawsze mamy rodzinę, na którą możemy liczyć – tłumaczy burmistrz miasta i gminy Ćmielów.
Pogotowie Zakupowe to nie tylko pomoc w robieniu zakupów. Jak podkreśla Agnieszka Kaca-Chmielińska, inspektor do spraw promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie, a także koordynator Pogotowia Zakupowego, mieszkańcy dzwonią także po to, aby choć przez chwilę móc z kimś porozmawiać, żeby nie czuć się samotnym, dzielą się swoimi problemami i radościami.
– Nie możemy otwierać klubów seniora. Kontakt telefoniczny też jest wsparciem dla wielu osób. Mieszkańcy chcą się podzielić problemami, czy poinformować, że dzieje się coś złego, pytają także gdzie mogą uzyskać pomoc. Zawsze służymy radą i pomocą. Okazuje się, że czasem brakuje właśnie takiej zwykłej rozmowy – podsumowuje burmistrz.
Joanna Suska przypomina także, że zagrożenie nie minęło i nadal należy zachowywać szczególne środki ostrożności nie tylko sanitarne, ale także w miarę możliwości – pozostawać w domu.
Osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, potrzebujące pomocy w zrobieniu i dowiezieniu zakupów czy leków, wciąż mogą liczyć na pomoc ze strony gminy. Znajdą ją pod numerem: 506 111 887.