Znajdź nas na

FAKTY

Temat szpitalnego lądowiska powrócił na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego!

Na piątek (24 lipca) zaplanowano oficjalne otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdującego się przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., a tymczasem podczas wczorajszej sesji absolutoryjnej w powiecie ostrowieckim, o lądowisko dla helikopterów, nierozerwalnie związanym z tym oddziałem, o którym często czy też podczas konferencji prasowych, czy sesji rady – mieszkańcy powiatu mogli usłyszeć, „że jest niezbędne”, pytał Marcin Jabłoński, radny niezrzeszony z Komitetu Wyborczego Samorządność i Przedsiębiorczość. Była to jedna z nielicznych wypowiedzi, która bezpośrednio dotyczyła Raportu o stanie powiatu w gąszczu oskarżeń, wyścigu kto ma lepsze wykształcenie i festiwalu kąśliwych uwag pod swoim adresem, jaki oglądającym sesje mieszkańcom, zgotowali radni powiatowi.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chciałbym poruszyć dwa tematy, jeśli chodzi o raport o stanie powiatu.  Duża część tego raportu przedstawia sytuację szpitala. W raporcie, możemy takim wytłuszczonym drukiem przeczytać, że „realizowany w 2019 roku projekt budowy i wyposażenia pawilonu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie uwzględnia lądowiska dla helikopterów. Od 2021 roku każdy z SOR-ów winien posiadać lądowisko, gdyż w przypadku jego braku może stracić funkcję SOR-u, a tym samym stanie się Izbą Przyjęć z mniejszym dofinansowaniem.” 

Skoro mamy taką wiedzę i przez cały rok jest realizowana inwestycja, czy Zarząd, dyrekcja szpitala, czy zostały podjęte jakieś konkretne kroki w kierunku, aby tak się nie stało. Jeśli tak, to bardzo proszę o taką informację, ponieważ nie ma jej w tym raporcie – pytał Marcin Jabłoński, radny powiatowy niezrzeszony.

Z upoważnienia starosty  radnemu odpowiedział Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego. 

– Jeżeli chodzi o lądowisko, ono jest zaprojektowane na budynku C, to jest budynek trzeci, równoległy do pierwszego, od głównego wejścia, na dachu. W tej chwili zlecona została poprawa dokumentacji technicznej, ze względu na to, że w przeciągu roku zmieniły się – wymogi. 

Dokumentacja nie obejmowała bowiem nowych przepisów, musi zostać do nich dostosowana. Chodzi o średnicę lądowiska i jego nośność. Ta pierwsza jest bowiem zbyt mała, niewystarczająca okazuje się także pierwotnie zaprojektowana  nośność.

Marcin Jabłoński, radny powiatowy niezrzeszony fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To są dwa główne elementy, najprawdopodobniej jeszcze dojdzie trzeci, który mówi o .  przestrzeni pomiędzy dachem, a płytą lądowiska, musi być dostosowana do wymogów technicznych, wynikających z tego rozporządzenia Ministerialnego. Natomiast jeśli sięgnąć do historii, to mamy do czynienia z taką kwestią, że ten projekt był projektem zintegrowanym na początku jego opracowywania w latach poprzednich i w następnej fazie został rozdzielony, zarówno pod względem projektowym, co nie jest bez znaczenia, ze względu na to, że z lądowiskiem skomunikowany jest SOR. I właśnie to rozdzielenie też musiało być przeprowadzone  w sposób prawidłowy, że realizując jeden element. nie można było zakłócać funkcjonowania drugiego z nich. Była również podjęta w przeszłości próba jednoczesnego składania wniosku, okazało się, że podjęto jednak inne decyzje – rozdzielono. Czy słusznie, czy niesłusznie, to już myślę, że w tej chwili to jest kwestia taka jakby  na dłuższą dyskusję, co do oceny. Bo jeżeli patrzeć z punktu wymogów prawnych, to jest tak jak pan mówi i tak jak my tam zapisaliśmy, że niestety jest wymóg, który mówi o tym, że od 1 stycznia 2021 roku, SOR-y powinny być wyposażone w lądowiska, inaczej mogą zostać przekształcone, to związano nie bezpośrednio z tym projektem, ale w odniesieniu do SOR-ów. Muszą ten warunek spełnić  – mówił Andrzej Jabłoński.

Dodał, że trwają prace nad zmianą rozporządzenia, W budżecie powiatu ostrowieckiego zapisane są wydatki przewidziane na lądowisko. Szpital zlecił przeprojektowanie dokumentacji. 

– Chcemy jeszcze  w tym roku przeprowadzić postępowanie przetargowe i być może uda się nam absolutnie  wywiązać ze zobowiązań wynikających zarówno z trwałości projektu, jeżeli chodzi o SOR, bo  takie warunki zostały zapisane nowego pawilonu, ale także zadość uczynić właśnie wspomnianemu  przeze mnie odpowiedniemu rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Proces jest kontynuowany, jak w każdym przypadku bardzo ważny element –  kwestia sfinansowania. Szacowana wartość inwestycji jest na poziomie 4,5 mln zł. Pierwszy milion znalazł się w budżecie w tym roku, niestety nie widzimy nigdzie stosownych programów, które umożliwiałby wydatki  i ułatwiały sprawę z tym zakresie – podsumował starosta.

Do wczorajszej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego jeszcze powrócimy.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this