Znajdź nas na

FAKTY

Temat szpitalnego lądowiska powrócił na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego!

Na piątek (24 lipca) zaplanowano oficjalne otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdującego się przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., a tymczasem podczas wczorajszej sesji absolutoryjnej w powiecie ostrowieckim, o lądowisko dla helikopterów, nierozerwalnie związanym z tym oddziałem, o którym często czy też podczas konferencji prasowych, czy sesji rady – mieszkańcy powiatu mogli usłyszeć, „że jest niezbędne”, pytał Marcin Jabłoński, radny niezrzeszony z Komitetu Wyborczego Samorządność i Przedsiębiorczość. Była to jedna z nielicznych wypowiedzi, która bezpośrednio dotyczyła Raportu o stanie powiatu w gąszczu oskarżeń, wyścigu kto ma lepsze wykształcenie i festiwalu kąśliwych uwag pod swoim adresem, jaki oglądającym sesje mieszkańcom, zgotowali radni powiatowi.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chciałbym poruszyć dwa tematy, jeśli chodzi o raport o stanie powiatu.  Duża część tego raportu przedstawia sytuację szpitala. W raporcie, możemy takim wytłuszczonym drukiem przeczytać, że „realizowany w 2019 roku projekt budowy i wyposażenia pawilonu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie uwzględnia lądowiska dla helikopterów. Od 2021 roku każdy z SOR-ów winien posiadać lądowisko, gdyż w przypadku jego braku może stracić funkcję SOR-u, a tym samym stanie się Izbą Przyjęć z mniejszym dofinansowaniem.” 

Skoro mamy taką wiedzę i przez cały rok jest realizowana inwestycja, czy Zarząd, dyrekcja szpitala, czy zostały podjęte jakieś konkretne kroki w kierunku, aby tak się nie stało. Jeśli tak, to bardzo proszę o taką informację, ponieważ nie ma jej w tym raporcie – pytał Marcin Jabłoński, radny powiatowy niezrzeszony.

Z upoważnienia starosty  radnemu odpowiedział Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego. 

– Jeżeli chodzi o lądowisko, ono jest zaprojektowane na budynku C, to jest budynek trzeci, równoległy do pierwszego, od głównego wejścia, na dachu. W tej chwili zlecona została poprawa dokumentacji technicznej, ze względu na to, że w przeciągu roku zmieniły się – wymogi. 

Dokumentacja nie obejmowała bowiem nowych przepisów, musi zostać do nich dostosowana. Chodzi o średnicę lądowiska i jego nośność. Ta pierwsza jest bowiem zbyt mała, niewystarczająca okazuje się także pierwotnie zaprojektowana  nośność.

Marcin Jabłoński, radny powiatowy niezrzeszony fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To są dwa główne elementy, najprawdopodobniej jeszcze dojdzie trzeci, który mówi o .  przestrzeni pomiędzy dachem, a płytą lądowiska, musi być dostosowana do wymogów technicznych, wynikających z tego rozporządzenia Ministerialnego. Natomiast jeśli sięgnąć do historii, to mamy do czynienia z taką kwestią, że ten projekt był projektem zintegrowanym na początku jego opracowywania w latach poprzednich i w następnej fazie został rozdzielony, zarówno pod względem projektowym, co nie jest bez znaczenia, ze względu na to, że z lądowiskiem skomunikowany jest SOR. I właśnie to rozdzielenie też musiało być przeprowadzone  w sposób prawidłowy, że realizując jeden element. nie można było zakłócać funkcjonowania drugiego z nich. Była również podjęta w przeszłości próba jednoczesnego składania wniosku, okazało się, że podjęto jednak inne decyzje – rozdzielono. Czy słusznie, czy niesłusznie, to już myślę, że w tej chwili to jest kwestia taka jakby  na dłuższą dyskusję, co do oceny. Bo jeżeli patrzeć z punktu wymogów prawnych, to jest tak jak pan mówi i tak jak my tam zapisaliśmy, że niestety jest wymóg, który mówi o tym, że od 1 stycznia 2021 roku, SOR-y powinny być wyposażone w lądowiska, inaczej mogą zostać przekształcone, to związano nie bezpośrednio z tym projektem, ale w odniesieniu do SOR-ów. Muszą ten warunek spełnić  – mówił Andrzej Jabłoński.

Dodał, że trwają prace nad zmianą rozporządzenia, W budżecie powiatu ostrowieckiego zapisane są wydatki przewidziane na lądowisko. Szpital zlecił przeprojektowanie dokumentacji. 

– Chcemy jeszcze  w tym roku przeprowadzić postępowanie przetargowe i być może uda się nam absolutnie  wywiązać ze zobowiązań wynikających zarówno z trwałości projektu, jeżeli chodzi o SOR, bo  takie warunki zostały zapisane nowego pawilonu, ale także zadość uczynić właśnie wspomnianemu  przeze mnie odpowiedniemu rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Proces jest kontynuowany, jak w każdym przypadku bardzo ważny element –  kwestia sfinansowania. Szacowana wartość inwestycji jest na poziomie 4,5 mln zł. Pierwszy milion znalazł się w budżecie w tym roku, niestety nie widzimy nigdzie stosownych programów, które umożliwiałby wydatki  i ułatwiały sprawę z tym zakresie – podsumował starosta.

Do wczorajszej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego jeszcze powrócimy.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this