Znajdź nas na

PO GODZINACH

Z Tadeuszem Banaszkiem przez historię wojskowości w Ostrowcu Św.! Na spacer zaprasza Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia prof. Mieczysława Radwana!

– Moim głównym celem jest ożywienie tej nieznane historii Ostrowca Św., a związanej z wojskowością. Warto przypomnieć te miejsca, gdzie kiedyś stacjonowało wojsko, bo tak naprawdę historia zatoczyła koło. Dziś zarówno budynek po byłym Gimnazjum nr 3, jak obiekty przy ulicy Antoniego Hedy „Szarego” znajdują się w rękach wojska – mówi Tadeusz Banaszek, zapraszając na sobotni (22 sierpnia) spacer krajoznawczy „Jednostki WP w Ostrowcu 1918-1989”. Podczas spaceru poznamy okoliczności tworzenia WP w Ostrowcu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., jego zakwaterowanie w koszarach Saskiego, działalność Powiatowej Komendy Uzupełnień Ostrowiec i Komendy Powiatowej Przysposobienia Wojskowego. Zobaczymy miejsca, gdzie mieściły się koszary. Zaznajomimy się także z działalnością jednostek obrony terytorialnej w latach 1966-1979.

fot. FB Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana

Tadeusz Banaszek to historyk specjalizujący się w dziejach obronności. Już jutro (sobota, 22 sierpnia) wszystkich miłośników, a także zainteresowanych historią wojskowości w Ostrowcu Św. zabierze w niezwykłą podróż. Miejsca, gdzie kiedyś stacjonowały jednostki wojskowe.

– Spotkamy się przy budynku byłego Gimnazjum nr 3, wcześniej Szkoły Podstawowej nr 6 , gdzie obecnie znajduje się siedziba Wojsk Obrony Terytorialnej. Przed wojną to właśnie w tym miejscu usytuowane były koszary Saskiego, które praktycznie do II Wojny Światowej były zajmowane przez wojsk – przypomina Tadeusz Banaszek.   

Podkreśla, że część baraków stała w tym miejscu jeszcze w latach 60-tych. 

Znajdowała się tam  Powiatowa Komenda Uzupełnień, Powiatowa Komenda Przysposobienia Wojskowego, następnie przeniesiono tam jedną ze szkół.

– Spacerowicze znajdą się też w rejonie ulicy Targowej.  Do lat 70-tych mieścił się tam Opatowski Batalion Obrony Terytorialnej, przeniesiony później pod nowy zakład.

Trzecim etapem będą tereny ulicy Antoniego Hedy „Szarego”, również w miejscu, gdzie wojsko zajęło swój obiekt, w byłych koszarach Wojsk Obrony Terytorialnej. Można powiedzieć, że wracamy do korzeni. Wojsko wraca bowiem do budynków, w których kiedyś stacjonowało, choć tak naprawdę zachowały się dziś tylko te przy ulicy  – dodaje Tadeusz Banaszek.

Dodaje, że z budynków, które kiedyś istniały niewiele się zachowało. 

– Praktycznie oprócz mnie nikt tego tematu nie badał. Jestem w posiadaniu wspomnień oficerów, czyli mamy do czynienia z informacjami z pierwszej ręki. Dużo danych udało mi się odnaleźć w archiwach wojskowych. Będę miał też zdjęcia z uroczystości, które były w tych obiektach organizowane – podkreśla historyk.  

Organizatorem spaceru jest Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Siła historii” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Zbiórka uczestników: godz. 15.30 obok budynku dawnego gimnazjum nr 3 na os. Słonecznym (naprzeciwko Browaru). Wstęp wolny. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this