Tadeusz Banaszek to historyk specjalizujący się w dziejach obronności. Już jutro (sobota, 22 sierpnia) wszystkich miłośników, a także zainteresowanych historią wojskowości w Ostrowcu Św. zabierze w niezwykłą podróż. Miejsca, gdzie kiedyś stacjonowały jednostki wojskowe.
– Spotkamy się przy budynku byłego Gimnazjum nr 3, wcześniej Szkoły Podstawowej nr 6 , gdzie obecnie znajduje się siedziba Wojsk Obrony Terytorialnej. Przed wojną to właśnie w tym miejscu usytuowane były koszary Saskiego, które praktycznie do II Wojny Światowej były zajmowane przez wojsk – przypomina Tadeusz Banaszek.
Podkreśla, że część baraków stała w tym miejscu jeszcze w latach 60-tych.
Znajdowała się tam Powiatowa Komenda Uzupełnień, Powiatowa Komenda Przysposobienia Wojskowego, następnie przeniesiono tam jedną ze szkół.
– Spacerowicze znajdą się też w rejonie ulicy Targowej. Do lat 70-tych mieścił się tam Opatowski Batalion Obrony Terytorialnej, przeniesiony później pod nowy zakład.
Trzecim etapem będą tereny ulicy Antoniego Hedy „Szarego”, również w miejscu, gdzie wojsko zajęło swój obiekt, w byłych koszarach Wojsk Obrony Terytorialnej. Można powiedzieć, że wracamy do korzeni. Wojsko wraca bowiem do budynków, w których kiedyś stacjonowało, choć tak naprawdę zachowały się dziś tylko te przy ulicy – dodaje Tadeusz Banaszek.
Dodaje, że z budynków, które kiedyś istniały niewiele się zachowało.
– Praktycznie oprócz mnie nikt tego tematu nie badał. Jestem w posiadaniu wspomnień oficerów, czyli mamy do czynienia z informacjami z pierwszej ręki. Dużo danych udało mi się odnaleźć w archiwach wojskowych. Będę miał też zdjęcia z uroczystości, które były w tych obiektach organizowane – podkreśla historyk.
Organizatorem spaceru jest Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Siła historii” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Zbiórka uczestników: godz. 15.30 obok budynku dawnego gimnazjum nr 3 na os. Słonecznym (naprzeciwko Browaru). Wstęp wolny.