Placówka gazownicza była zawsze ważnym miejscem na mapie Ostrowca Św., zwłaszcza, gdy doszło do awarii lub potrzebna była natychmiastowa interwencja pogotowia gazowego. Niestety w 2013 roku gazownicy zmuszeni zostali do przeprowadzki, a mieszkańcy od tej pory wszystkie sprawy musieli załatwiać w Starachowicach. Według statystyk na terenie powiatu ostrowieckiego dochodzi do dwukrotnie większej liczby interwencji, niż na terenie powiatu starachowickiego. Niezbędne jest zatem znajdujące się na miejscu pogotowie gazowe.
O to, aby placówka wróciła na ulicę Sandomierską zabiegali ostrowieccy parlamentarzyści, senator Jarosław Rusiecki i poseł Andrzej Kryj z Prawa i Sprawiedliwości.
– Trzeba wspomnieć tutaj decyzje zarządu, a przede wszystkim ówczesnego prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa, pana Jarosława Wróbla, bo to on podjął decyzję, żeby gazownicy do Ostrowca Św. powrócili. Spotykałem się z panem prezesem kilkukrotnie w Warszawie, rozmawiając na ten temat i oczywiście Spółka, jak każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą musi kierować się rachunkiem zysków i strat. On nie będzie prowadził działalności charytatywnej, chociaż tak misja społeczna Spółki gazownictwa jest bardzo ważna. Zarówno rachunek zysków i strat, jak i ta misja społeczna, spotkały się w pewnym momencie i efektem tego jest powrót placówki gazowniczej do Ostrowca Św. – mówi Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z PiS.
Dodaje, że istotne znaczenie miało także fakt. że wyprowadzenie pracowników PSG z Ostrowca Św. do Starachowic pogorszyło bezpieczeństwo mieszkańców powiatu ostrowieckiego.
– Kwestia awarii, które tutaj miały miejsce, a sieć gazownicza do najmłodszych nie należy, pomimo że cały czas się coś pozytywnego dzieje. Wyprowadzenie pracowników pogorszyło bezpieczeństwo, wydłużyło czas dojazdu ekip, które dyżurowały tam w Starachowicach do tych miejsc na terenie powiatu ostrowieckiego, a jednocześnie także utrudniło dostęp mieszkańcom do tych spraw, którymi Spółka się zajmowała – dodaje poseł Andrzej Kryj.
Przypomina, że pojawił się też problem z miejscem, do którego pracownicy mieliby powrócić.
– Budynki, które znajdowały się przy ulicy Sandomierskiej były stare, wyeksploatowane, nie stwarzały komfortu dla pracowników. Szukano miejsca, w którym Spółka mogłaby odtworzyć swoją placówke, jednak w końcu zdecydowano się wrócić na ulicę Sandomierską. Oczywiście przeprowadzając gruntowny remont – przypomina poseł.
Remont placówki trwał rok i zakończył się w sierpniu tego roku.
– Po staraniach Prawa i Sprawiedliwości, a powiem to jasno, po likwidacji tego punktu przez były rząd niechlubnej pamięci Platformy Obywatelskiej i PSL-u, gdy Spółka, mówiąc kolokwialnie była zwijana, po przejęciu władzy przez PiS, Spółka została przeorganizowana na nowo, ma swój charakter regionalny. W każdym większym mieście znajduje się oddział Spółki i w ten sposób udało się odbudować punkt, który będzie uruchomiony w połowie września w Ostrowcu Św. i będzie spełniał wszystkie zadania stawiane przed instytucją Polskiej Spółki Gazownictwa na tym poziomie. Te informacje, które w niektórych mediach w Ostrowcu Św. są przedstawiane, są po prostu wynikiem nieznajomości funkcjonowania Spółki. Nie ma jakiegokolwiek porównania do tego, co było wcześniej. Spółka jest na nowo zorganizowana i będzie służyła mieszkańcom powiatu ostrowieckiego i Ostrowca Św. Cieszę się z tego powodu, ponieważ wymagało to dużo zabiegów tak, aby do Ostrowca Św. Polska Spółka Gazownictwa powróciła ku pożytkowi i bezpieczeństwu mieszkańców i klientów jednocześnie Polskiej Spółki Gazownictwa – wyjaśnia Jarosław Rusiecki, Senator RP.
Jak podkreśla Radosław Jankiewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa placówka otwarta zostanie 14 września, natomiast działalność rozpocznie dzień później. Zatrudnionych będzie w niej 9 pracowników.
Radosław Jankiewicz przypomina, że decyzja o przywróceniu Placówki Gazowniczej została podjęta, aby polepszyć funkcjonowanie Jednostek Terenowych (Gazowni/Placówek Gazowniczych) na obszarze działania Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach (obszar woj. świętokrzyskiego).
– Na swoim terenie placówka jest odpowiedzialna m.in. za działanie Pogotowia Gazowego, obsługę Klientów i osób zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej (możliwość składania wniosków i zawierania umów w placówce). Aktualnie ze względu na sytuację epidemiczną, Placówki Gazownicze PSG nie prowadzą bezpośredniej obsługi klienta, ale udostępniają skrzynki podawcze, w których można pozostawić dokumenty do rozpatrzenia – podsumowuje Radosław Jankiewicz.