Znajdź nas na

KULTURA

Monika Bryła-Mazurkiewicz: Historia to nauka o człowieku, a wielkich postaci w powiecie ostrowieckim nam nie brakuje!

– Historia to przede wszystkim nauka o ludziach. W ramach realizowanego przez nas projektu „Siła Historii” dużo miejsca i czasu poświęciliśmy ludziom zasłużonym dla naszej „małej ojczyzny” – Ziemi Ostrowieckiej. Wspominaliśmy o nich podczas spacerów krajoznawczo-historycznych, jak i wykładów – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. Dodaje, że realizacja tak dużej liczby wydarzeń i spotkań z ciekawymi osobami, nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes centrum Krajoznawczo-Historycznego w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W ramach projektu „Siła Historii” udało się zrealizować pięć wykładów, z czego trzy z nich zadedykowane były rodzinom, które swoje życie związały z powiatem ostrowieckim. Były to opowieści o  rodzinach Fornalskich,  Reklewskich i Jasieńskich.

– We wszystkich tych przypadkach ekspertami, wykładowcami byli przedstawiciele rodziny.  Z punktu widzenia historyka jest to bardzo ciekawe, ponieważ wykładowca sam staje się źródłem historycznym, „nośnikiem informacji” . W szkole na języku polskim, czy historii uczymy się o wielkich postaciach: ministrach prezydentach, czy generałach. Natomiast daleko jesteśmy od ludzi, których historię mamy praktycznie „pod nosem”, od ludzi, których mamy na naszym terenie.  Tego się nie uczy, takie osoby się pomija. Jako Centrum chcieliśmy pokazać, że warto zacząć od historii lokalnej i dopiero poprzez nią, uczyć o historii Polski – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego w Ostrowcu Św.

Krzysztof Fornalski i Monika Bryła-Mazurkiewicz fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że historia „małych ojczyzn” tworzy historię Polski, a ci z pozoru „mali, lokalni bohaterowie” tworzą wielką historię. 

– Te wszystkie postacie, one w tej wielkiej historii też brały udział. Naszym gościem był pan Zygmunt Reklewski, który „przyciągnął” mieszkańców ostrowieckiej dzielnicy Kuźnia. To byli ludzie, którzy znali tę rodzinę, wiedzieli, gdzie mieszkała. Niektórzy jeszcze ich pamiętali, czy nawet mieszkali w tej kamienicy.  Wykład ten pokazał, że historia uwielbia się zazębiać, a zerwane kontakty zawsze można odtworzyć. O historiach opowiedzianych przez zaproszonych przez nas wykładowców często nie przeczyta się w książkach, czy podręcznikach – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Wyjaśnia, że po każdym z wykładów była też możliwość na swobodną rozmowę, czy wymianę uwag  z zaproszonymi osobami.  Było to o tyle ciekawe, że uczestnicy tych wydarzeń sami poruszali temat własnych rodzin. Uświadamiali sobie, że oni też mają przodków, o których warto pamiętać, czy opowiadać innym. 

Nie tylko wartość historyczną, ale i olbrzymi ładunek emocjonalny niósł ze sobą wykład Zygmunta Reklewskiego
fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historycznego w Ostrowcu Św.

– Jeden z naszych wykładowców, pan Krzysztof Fornalski namawiał do badań genealogicznych. Kiedyś Agnieszka Barańska, rozpoczynając wykład powiedziała, że „nie ma tak naprawdę rodzin starych, ani młodych, są tylko te, które zaczynają wcześniej czy później spisywać swoją historię”.  Warto zacząć od rodziny, od tego co jest nam najbliższe. Wtedy nauka historii wygląda zupełnie inaczej. Gdy człowiek ma swoje miejsce, ma swoje korzenie, to zupełnie inaczej się funkcjonuje  – podkreśla. 

O wielkich postaciach dzieciom, w ramach Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego opowiadała Agnieszka Barańska, czy to przy okazji opowieści o tradycjach garncarskich w Denkowie, rodzinie Druckich-Lubeckich przy okazji opowieści o pałacu w Bałtowie, czy porcelanie w Ćmielowie. 

Warsztaty w ramach Ostrowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego prowadziła Agnieszka Barańska
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Historie o niezwykłych postaciach ziemi ostrowieckiej miłośnicy pieszych wędrówek poznawali także podczas spacerów krajoznawczo-historycznych. Monika Bryła-Mazurkiewicz przypomina, że nekropolie to miasta umarłych, w których każde nazwisko niesie za sobą inną historię. Podobnie w przypadku budynków, które stoją do dziś.

A już wkrótce o historii kilku znanych nazwisk i osób, które się pod nimi kryją mieszkańcy dowiedzą się także dzięki audycjom. Pojawią się wśród nich materiały o: Józefie Wojciechu  Gołuchowskim, Tadeuszu Rekwirowiczu, Janie Rybkowskim, Marianie Raciborskim i księdzu Kacprze Kotkowskim. 

Już wkrótce dzięki audycjom mieszkańcy poznają historię kolejnych wybitnych postaci ziemi ostrowieckiej
Źródło: FB Monika Bryła-Mazurkiewicz

– To też będą materiały o wielkich postaciach, czyli o tym, co w historii jest najważniejsze – człowieku. Historia to przecież nauka o człowieku. To postaci, które funkcjonowały też w „wielkim świecie” i tam odniosły  sukcesy. Będziemy mieli wśród nich wielkiego przyrodnika, który zrobił fenomenalną karierę,  czy filozofa, który miał szansę na wielką karierę, ale ostatecznie się nie udało. Będzie historia o osobie, która całe życie mieszkała na terenie powiatu ostrowieckiego, czy reżyser, który tworzył w Warszawie, ale wszystkie wolne chwile spędzał w Ostrowcu Św. – wylicza i zapewnia, że to nie koniec historycznych niespodzianek dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this