Jak na początku lipca informowali Patryk Stępień, prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych:
– Głównym założeniem w obszarze służby zdrowia „Polskiego Ładu” była ustawa znosząca limity do lekarzy specjalistów na NFZ. Te limity zostały zniesione 1 lipca. W ramach naszych analiz postanowiliśmy zbadać, czy rzeczywiście jest tak jak rząd mówi, czyli, że zniesienie tych limitów spowoduje zmniejszenie kolejek. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej.
W ramach obywatelskiego monitoringu przebadane zostały 22 przychodnie z terenu powiatu ostrowieckiego świadczące usługi w 18 specjalizacjach. I tak na wizytę do kardiologa trzeba było czekać około: 272 dni, chirurga – 61, laryngologa – 101, pulmonologa – 395, ginekologa – 118 dni. gastrologa – 314 dni.
W sierpniu, w wyniku przeprowadzonych analiz, dane te prezentują się nieco lepiej. 72% terminów zmalało względem lipca 2021 roku. Średni czas oczekiwania na wizytę AOS w powiecie ostrowieckim to 133 dni, najdłuższy zaś 355 dni (nadal do pulmonolog).
Patryk Stępień zapewniał także, że skontaktuje się z dyrektorem Świętokrzyskiego Oddziału NFZ oraz lokalnymi parlamentarzystami. Tak też się stało.
– To nie jest tylko to, że przygotowaliśmy analizę, chcemy podjąć rzecznictwo ku temu, żeby ten problem realnie rozwiązać – zapewniał.
Program rozszerzył się o kolejne punkty: analizę placówek deklarujących posiadanie rejestracji on-line w powiecie ostrowieckim, analizę budżetów w ramach kontraktów NFZ placówek AOS w powiecie ostrowieckim, sondy i badania przeprowadzone wśród społeczności lokalnej.
Na podstawie udostępnionych przez NFZ danych dotyczących deklaracji placówek w postępowaniach konkursowych co do posiadania rejestracji on-line, ŚCISK zweryfikował te dane (telefonicznie – pytając o taką możliwość jak i internetowo – sprawdzając ją). Tylko 3 na 16 zadeklarowanych w konkursach placówek posiadają aplikację on-line służącą do rejestracji wizyty.
Dokonano także analizy budżetów w ramach kontraktów NFZ placówek AOS w powiecie ostrowieckim (w tym analizy wykorzystanych limitów z kontraktów NFZ w I półroczu 2021 roku). Na podstawie udostępnionych przez NFZ danych dotyczących budżetów placówek AOS w powiecie ostrowieckim, organizacja przeanalizowała ich wykorzystanie. Raport Finansów dostępny jest już na stronie internetowej programu.
Przeprowadzono także sondy i badania wśród społeczności lokalnej. Poprzez maile, sms-y oraz formularze internetowe zebrane zostały dane dotyczące . wiedzy społeczności odnośnie zmian w AOS. 70% ankietowanych nie posiadało żadnej wiedzy odnośnie zmian (w tym zniesienia limitów).
Jak zapowiada Patryk Stępień kolejnym, dużym etapem projektu Obywatelskiego Monitoringu Przychodni będzie akcja informacyjna przeprowadzona w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach Konferencji w sprawie Przyszłości Europy. Zebrane opinie od lokalnej społeczności przekazane zostaną UE do debat o przyszłości opieki zdrowotnej. Akcja odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia na płycie ostrowieckiego rynku, w jednej z drewnianych budek.
Kolejne dane sukcesywnie publikowane są na stronie www.kolejkiostrowiec.online