Znajdź nas na

FAKTY

Prowadzą Obywatelski Monitoring Przychodni! Dane z sierpnia nieco lepsze niż przed miesiącem!

Jak już informowaliśmy Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych realizuje program Obywatelskiego Monitoringu Przychodni, na podstawie którego m.in. przygotowuje co miesiąc Raport Dostępności Lekarzy Specjalistów, obrazujący kolejki do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) w powiecie ostrowieckim. W lipcu dane nie były zadowalające, średni czas oczekiwania na wizytę wynosił aż 138 dni, najdłuższy– 395 dni (do pulmonologa). Jak w swoim raporcie zauważa ŚCISK w sierpniu dane te prezentują się nieco lepiej.

Raport dostępności lekarzy dostępny jest na stronie: http://www.kolejkiostrowiec.online

Jak na początku lipca informowali Patryk Stępień, prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych:

– Głównym założeniem w obszarze służby zdrowia „Polskiego Ładu” była ustawa znosząca limity do lekarzy specjalistów na NFZ. Te limity zostały zniesione 1 lipca. W ramach naszych analiz postanowiliśmy  zbadać, czy rzeczywiście jest tak jak rząd mówi, czyli, że zniesienie tych limitów spowoduje zmniejszenie kolejek. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

W ramach obywatelskiego monitoringu przebadane zostały 22 przychodnie z terenu powiatu ostrowieckiego świadczące usługi w 18 specjalizacjach. I tak na wizytę do kardiologa trzeba było czekać około: 272 dni, chirurga –  61, laryngologa – 101, pulmonologa – 395, ginekologa – 118 dni. gastrologa – 314 dni. 

W sierpniu, w wyniku przeprowadzonych analiz, dane te prezentują się nieco lepiej. 72% terminów zmalało względem lipca 2021 roku. Średni czas oczekiwania na wizytę AOS w powiecie ostrowieckim to 133 dni, najdłuższy zaś 355 dni (nadal do pulmonolog).

Patryk Stępień zapewniał także, że skontaktuje się z dyrektorem Świętokrzyskiego Oddziału NFZ oraz lokalnymi parlamentarzystami. Tak też się stało. 

– To nie jest tylko to, że przygotowaliśmy analizę, chcemy podjąć rzecznictwo ku temu, żeby ten problem realnie rozwiązać –  zapewniał. 

Patryk Stępień, prezes Zarządu Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych i Iwona Marczak, wiceprezes ŚCISK-u
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Program rozszerzył się o kolejne punkty:  analizę placówek deklarujących posiadanie rejestracji on-line w powiecie ostrowieckim, analizę budżetów w ramach kontraktów NFZ placówek AOS w powiecie ostrowieckim, sondy i badania przeprowadzone wśród społeczności lokalnej.

Na podstawie udostępnionych przez NFZ danych dotyczących deklaracji placówek w postępowaniach konkursowych co do posiadania rejestracji on-line, ŚCISK zweryfikował te dane (telefonicznie – pytając o taką możliwość jak i internetowo – sprawdzając ją). Tylko 3 na 16 zadeklarowanych w konkursach placówek posiadają aplikację on-line służącą do rejestracji wizyty.

Dokonano także analizy  budżetów w ramach kontraktów NFZ placówek AOS w powiecie ostrowieckim (w tym analizy wykorzystanych limitów z kontraktów NFZ w I półroczu 2021 roku). Na  podstawie udostępnionych przez NFZ danych dotyczących budżetów placówek AOS w powiecie ostrowieckim, organizacja przeanalizowała ich wykorzystanie. Raport Finansów dostępny jest już na stronie internetowej programu.

Przeprowadzono także sondy i badania wśród społeczności lokalnej. Poprzez maile, sms-y  oraz formularze internetowe zebrane zostały dane dotyczące . wiedzy społeczności odnośnie zmian w AOS. 70% ankietowanych nie posiadało żadnej wiedzy odnośnie zmian (w tym zniesienia limitów). 

Jak zapowiada Patryk Stępień kolejnym, dużym etapem projektu Obywatelskiego Monitoringu Przychodni będzie akcja informacyjna przeprowadzona w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach Konferencji w sprawie Przyszłości Europy. Zebrane opinie od lokalnej społeczności przekazane zostaną UE do debat o przyszłości opieki zdrowotnej. Akcja odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia na płycie ostrowieckiego rynku, w jednej z drewnianych budek.

Kolejne dane sukcesywnie publikowane są na stronie www.kolejkiostrowiec.online

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this