Znajdź nas na

FAKTY

Rok 2022 będzie w powiecie ostrowieckim Rokiem Krzemionkowskim? Już dziś zadecydują o tym radni powiatowi!

W 2022 roku przypada 100 rocznica odkrycia pola górniczego kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach, którego dokonał młody geolog Jan Samsonowicz. O Krzemionkach zrobiło się głośno w 2019 roku, a to za sprawą umieszczenia „Kamionkowskiego regionu prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego” na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. – W związku z powyższym zasadne jest by Rada Powiatu Ostrowieckiego podjęła uchwałę w sprawie upamiętnienia setnej rocznicy odkrycia „Krzemionek”, ustanawiając rok 2022 Rokiem Krzemionkowskim w Powiecie Ostrowieckim – czytamy w projekcie uchwały, jaki znalazł się w porządku obrad dzisiejszej (czwartek, 30 grudnia) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 2022 roku obchodzić będziemy setną rocznicę odkrycia niezwykłych kopalni z epoki kamienia. 19 lipca 1922 roku, pod koniec dnia odkrył je 34-letni wówczas geolog – Jan Samsonowicz. Miał pewność, że dokonał niezwykłego odkrycia. Jednak zanim do tego doszło przed Krzemionkami była długa droga raz przez lepsze, innym razem nieco gorsze, karty historii. Na dzisiejszej (30 grudnia) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego w porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Krzemionkowskim w Powiecie Ostrowieckim.   

W stanowisku Rady Powiatu Ostrowieckiego czytamy m.in.: że „kopalnie w Krzemionkach były przedmiotem badań kilku pokoleń archeologów i naukowców innych specjalności, wśród których należy szczególną uwagę zwrócić na osoby Stefana Krukowskiego, Zygmunta Szmita i Tadeusza Żurowskiego. Od momentu odkrycia Krzemionki były też przedmiotem zainteresowania i troski Mieczysława Radwana – metalurga, wybitnego naukowca i regionalisty, późniejszego profesora AGH, a w okresie międzywojennym kustosza pierwszego ostrowieckiego muzeum.” 

Prehistoryczne pole górnicze znajduje się na gruntach obecnych miejscowości Sudół, Stoki Stare i Ruda Kościelna w powiecie ostrowieckim Znaczenie i rangę kopalń krzemionkowskich poświadcza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego dokonany w lipcu 2019 r.

– Rada Powiatu Ostrowieckiego uznaje, że setna rocznica odkrycia pradziejowych kopalń w Krzemionkach to wyjątkowa okazja do docenienia i uczczenia wysiłków wielu osób, którym zabytek ten zawdzięcza odkrycie, rozpoznanie, zabezpieczenie oraz udostępnienie dla zwiedzających. Zachęca się samorządy, szkoły, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe do podejmowania inicjatyw i działań, których celem będzie zapoznanie się z Krzemionkowskim Regionem Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jak też upowszechnianie wiedzy o „Krzemionkach” w różnych formach. Mając powyższe na względzie Rada Powiatu Ostrowieckiego w ślad za słowami Stefana Krukowskiego stwierdza, że Krzemionki zasługują na to, by ten autentyczny zabytek doniosłością swą  sięgał daleko poza granice regionu świętokrzyskiego i Polski z racji swego znaczenia tak dla krajoznawstwa, jak i dla ochrony zabytków – czytamy w stanowisku Rady Powiatu Ostrowieckiego w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Krzemionkowskim w Powiecie Ostrowieckim. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this