Joanna Suska: Konstytucja 3 Maja jest symbolem naszej niepodległości!
– Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości oraz niezwykle ważnym elementem pamięci o naszej przeszłości – przypomniała podczas dzisiejszej (wtorek, 3 maja) uroczystości związanej ze Świętem Konstytucji 3 Maja, Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Dodała, że w aspekcie wojny na Ukrainie wydarzenia przypominające o naszej walce o niepodległość, a także narodowej tożsamości nabierają szczególnego znaczenia. Przy pomniku Świętego Floriana (Międzynarodowy Dzień Strażaka przypadający 4 maja), jak i przy pomniku bojowników o niepodległość i sprawiedliwość społeczną na ćmielowskim rynku złożono wiązanki. Nie zabrakło też występów artystycznych.
3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej Konstytucji. Pomimo że dokument ten został podpisany 231 lat temu, to nadal niesie wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. To radosne, ale i niosące refleksję święto majowe uroczyście obchodzone było w gminie Ćmielów. Obchody w Ćmielowie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP odprawionej przez ks. proboszcza Czesława Gumieniaka oraz przez ks. Jerzego Figlewicza.
– W tym roku obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wówczas Sejm Czteroletni przyjął ustawę, która gruntownie zmieniła państwo. Autorami Konstytucji 3 Maja byli król August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad, w trakcie których uchwalono Konstytucję. Wielu posłów pracujący na zlecenie państw ościennych m.in. Rosji sprzeciwiało się powołaniu ustawy. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 roku. Wówczas wielu przeciwników Konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnych urlopów. Po 7-godzinnych obradach Sejm zatwierdził Konstytucję RP, a król August Poniatowski ją podpisał. Wprowadziła ona trójpodział władzy: na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Znosiła wolną elekcję, liberum veto. Wprowadzała stałą armię, ustanawiała podatki dla szlachty i duchowieństwa. Mieszczanie i chłopi byli zaś zwolnieni od danin – przypomniała Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Na przekór tragicznemu położeniu, w jakim znajdowała się RP wierzono, że ten zbiorowy wysiłek doprowadzi do odrodzenia państwa i stanie się impulsem dla kolejnych pokoleń Polaków, aby zawsze dążyli do niepodległości, choć droga do celu może być krwawa i trudna.
– Sukces reformatorów myślących kategoriami wspólnego dobra przywracał wiarę w ocalenie, mądrość narodu, budził ducha patriotyzmu i narodowej dumy. Niestety po 14 miesiącach od uchwalenia, Konstytucja została obalona przez Konfederację Targowicką i zbrojną interwencję Rosji. Dlatego Konstytucja 3 Maja powinna być dla nas wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo. Wspólne dobro i pokój, którego tak bardzo brakuje, zwłaszcza naszym sąsiadom z Ukrainy, jest najważniejsze. Niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, szukajmy drogi do wzajemnego zrozumienia, bo największą wartością dla wszystkich pokoleń Polaków była i jest wolna i niepodległa ojczyzna – mówiła Joanna Suska.
Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie przypomina, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach powinniśmy pozostawać wierni zapisom Konstytucji.
– Ćmielów pamięta, w tym roku dopisała nam też pogoda. Przypominają mi się uroczystości z dzieciństwa. Wydaje mi się, że dla każdego Polaka, 11 listopada i 3 Maja powinny być najważniejszymi datami w patriotycznych kalendarzach. Przykre jest to, że w dzisiejszych czasach są osoby, które nie są wierne Konstytucji. Powinniśmy znać nasze prawa, ale i obowiązki, jednym z naszych obowiązków jest uczestniczenie w uroczystościach patriotycznych bez względu na to, jaką opcję polityczną reprezentujemy. Ojczyzna to nasze wspólne dobro – wyjaśnia Wioletta Rogala-Mazur, dodaje, że w aspekcie wojny na Ukrainie, uroczystości te nabierają innego znaczenia. Żyjemy w wolnym kraju, gdzie nikt do nikogo nie strzela za wywieszenie biało-czerwonej flagi.
W uroczystościach w Ćmielowie uczestniczył także Jarosław Rusiecki, Senator RP. Przypomniał, że majowe dni gromadzą Polaków w wielu miejscach w Polsce, aby uczcić pamięć o przodkach.
– Tak jak tutaj na tym pomniku niepodległości zostały wyryte lata 1795-1918. To powinno być dla każdego z nas tutaj obecnych wyobrażenie ogromnego trudu naszych przodków, którzy przez 123 lata cierpieli, oddawali swoje życie, walczyli swoimi trudem pracy, ale i też na polu bitwy o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wielu wspaniałych ludzi, mieszkańców ziemi ćmielowskiej, zapisało się złotymi zgłoskami w tej dumnej walce – mówił Jarosław Rusiecki.
Dodał, że kolejne pokolenia Polaków mają powody do tego, aby być dumnymi Polakami. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej, która budowała nowe stosunki i nową umowę społeczną.
– Takie wybicie się na wolność było ogromnym zagrożeniem dla naszych sąsiadów, którzy mieli wobec Polski i Polaków wrogie plany: Rosji, Niemiec i Austrii. I efektem tego wzburzenia, walki o wolność i niepodległość później stały się rozbiory i wymazanie Polski z map Europy na 123 lata, ale z pewnością wysiłek i trud naszych rodaków nie poszedł na marne. Dlatego, że istnia „duch” w narodzie, pielęgnowanie tradycji, kultury, języka polskiego, z pieczołowitością odnoszenie się do własnego godła i barw narodowych. O tym wszystkim przypominają nam Święta Majowe, które w tych dniach, jako Polacy, z tak wielką starannością i radością obchodzimy – podsumował senator.
Podczas uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych przy pomniku bojowników o wolność i niepodległość na ćmielowskim Rynku, złożono wiązanki. Uczestnicy uroczystości wysłuchali występu artystycznego, przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Mariana. Raciborskiego w Brzóstowej.