Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Dom Kultury w Ćmielowie doczeka się termomodernizacji! Gmina stara się o kolejne środki na jego remont!

Nieremontowany od lat 80-tych ćmielowski dom kultury doczeka się termomodernizacji. Znikną tynki typu „baranek”, a obiekt zyska nowoczesny wygląd. Zamontowana zostanie także fotowoltaika i nowy piec gazowy wraz z instalacją. Zgody na zmianę kolorystyki obiektu nie wydał konserwator zabytków, więc budynek utrzymany zostanie w podobnej tonacji. Na dofinansowanie tego zadania placówka pozyskała ponad milion złotych. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dom Kultury im. Witolda Gombrowicza w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W środę, 27 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego umowę na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w domu kultury podpisali: Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie, Agnieszka Pilińska, główna księgowa oraz Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Tym samym w ramach środków, pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na to zadanie do gminy Ćmielów trafi 1 124 318,21 zł. 

Jeszcze w maju ogłoszony zostanie przetarg na realizację inwestycji. Wymieniona zostanie stolarka okienna, stare drzwi wejściowe do budynku, obiekt zostanie docieplony, a w jego wnętrzu zamontowany zostanie nowoczesny piec gazowy z instalacją. Pojawi się też fotowoltaika. 

Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Agnieszka Pilińska, główna księgowa, Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury w Ćmielowie oraz Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Nasz piec jest już bardzo stary, a co za tym idzie mało ergonomiczne. Liczę na to, że kolejna zima będzie dla nas łaskawa jeśli chodzi o ogrzewanie budynku. Niestety  konserwator zabytków nie pozwolił na drastyczne zmiany, jeśli chodzi o kolorystykę  budynku. Utrzymana będzie w podobnych tonacjach. Nie dlatego, że my tak chcemy, tylko dlatego, że musimy jednak dostosować się do obostrzeń konserwatora. Znikną na pewno tynki typu „baranek”. Wymienione zostaną okna  i  co najważniejsze, stare, blaszane drzwi wejściowe – wyjaśnia Wioletta Rogala-Mazur. 

Projekt na termomodernizację domu kultury powstał  w 2020 roku. Kosztował 28 tysięcy złotych. Jak zauważa Wioletta Rogala-Mazur ceny materiałów budowlanych były wówczas zdecydowanie niższe. 

Gmina Ćmielów złożyła także wniosek na remont i modernizację  obiektu w ramach „Polskiego Ładu”. Jeśli uda się pozyskać wnioskowaną kwotę (3 200 000 zł)  zmieni się także wnętrze budynku. 

Wioletta Rogala-Mazur dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie na sali widowiskowej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Działam dwutorowo, chcąc przede wszystkim znaleźć najlepsze z możliwych rozwiązanie, które nie jest zależne ani od burmistrza, ani od rady w świetle „galopujących cen”. Ważne jest wyremontowanie sal znajdujących się w obiekcie, ważna jest termomodernizacja, wymiana okien i drzwi. Dzięki tym zmianom obiekt będzie bardziej ergonomiczny, co przełoży się na rachunki za gaz. Będziemy po prostu płacić mniej płacić. Miejmy nadzieję, że kolejne rozdanie środków w ramach Polskiego Ładu będzie korzystne dla naszej gminy, a przede wszystkim jej mieszkańców – podsumowuje Joanna Suska. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this