W kwietniu rozpoczął się remont odcinka kładki dla pieszych przy budynku dworca PKP w Ostrowcu Św. Odpadający tynk, korozja, mało estetyczny wygląd, a także obawa o jej stan techniczny – tak najczęściej opisywali ją podróżni. Aktualnie modernizowana jest tylko część konstrukcji należąca do Polskich Linii Kolejowych. 19 kwietnia w Urzędzie Miasta Ostrowca Św. zapytaliśmy o plany dotyczące części kładki, należącej do gminy. Z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy wynikało, że miejska część kładki pozostanie bez zmian.
Jak poinformowała nas wówczas Anna Niedbałą, sekretarz miasta Ostrowca Św. (pismo z 27 kwietnia 2022 roku) ostatni remont kładki miał miejsce w 2019 roku i dotyczył podwyższania balustrad do normatywnej wysokości 1.3 metra, a kładka funkcjonuje obecnie zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi.
– W budżecie na rok 2022 nie jest ujęte zadanie remontu przedmiotowej kładki dla pieszych. W chwili obecnej nie jest planowany montaż elementów stanowiących udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – brzmiała odpowiedź na nasz wniosek.
Po naszym artykule rozgorzała dyskusja. Internauci, mieszkańcy Ostrowca Św., podróżni, argumentowali, że są pieniądze na zieleń miejską i jej podlewanie, nie ma na remont tak ważnej konstrukcji.
– „A Pan Prezydent sadzi kwiatki i robi wodotryski” ,„Mieszkam blisko Ronda pod hutą starą to widzę cztery razy do roku sadzi się kwiatki i to tysiące kwiatuszków a o swojej uliczce już nie będę wspominał” – to tylko niektóre z komentarzy, jakie pojawiły się po naszej publikacji.
Wygląda na to, że presja społeczna ma sens. W projekcie uchwał, jakie znalazły się w porządku obrad Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św., która odbyła się 11 maja znalazły się m.in.: Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2022 r., a także Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2022-2029. Czytamy w nich kolejno o „ zapewnieniu „środków w kwocie 300.000,00 zł (dział 600, rozdział 60004) na remont kładki dla pieszych nad ul. Zagłoby.”
Co ciekawe, jak poinformował nas Tomasz Łotowski z Zespołu Prasowego Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej poinformował gminę Ostrowiec Św. z dwumiesięcznym wyprzedzeniem o planowanych robotach budowlanych i utrudnieniach dla ruchu pieszego. Tłumaczył, że wcześniejsze uzgodnienia w zakresie remontu kładki były prowadzone w roku 2015. Później nie były prowadzone uzgodnienia w sprawie przejęcia części kładki należącej do Gminy
– PLK, Gmina Ostrowiec Świętokrzyski oraz PKP S.A Oddział w Krakowie zawarły trójstronne porozumienie w sprawie finansowania remontu kładki. Ze względu na wycofanie się PKP S.A. nie doszło do jego realizacji. Później nie były prowadzone uzgodnienia w sprawie przejęcia części kładki należącej do Gminy. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej nie otrzymywał też zgłoszeń o problemach z dojazdem do stacji w Ostrowcu Św. komunikacją miejską – tłumaczył w czerwcu Tomasz Łotowski.
Wygląda na to, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, gmina wyremontuje jednak swój odcinek kładki. Na oficjalnym profilu miasta Ostrowca Św. w mediach społecznościowych pojawiła się bowiem informacją, że Samorząd Ostrowca Św. zamierza wyremontować należącą do gminy część kładki dla pieszych nad ulicą Onufrego Zagłoby, która „stanowi ważny łącznik z dworcem PKP”. Miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji.
Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 150 dni na przeprowadzenie remontu. Firmy mają czas do 25 sierpnia na zgłoszenie swoich ofert przetargowych.
Zakres remontu, zgodnie z ogłoszeniem, przewiduje między innymi: wymianę balustrad, rozbiórkę i odtworzenie płyty pomostowej z elementów prefabrykowanych, rozbiórkę i odtworzenie spoczników i stopni schodowych, wzmocnienie stóp fundamentowych ustroju nośnego, oczyszczenie i wykonanie nowej powłoki antykorozyjnej konstrukcji stalowej, wymianę latarni oświetleniowych, wykonanie nowych dylatacji bitumicznych, wykonanie nawierzchni epoksydowo-poliuretanowej pomostu i schodów.
Ogłoszenie dostępne jest TUTAJ