Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Gmina zmieniła zdanie? Miejska część kładki nad torami zostanie wyremontowana!

Jak pod koniec kwietnia poinformowała nas Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św. „w budżecie na rok 2022 nie jest ujęte zadanie remontu przedmiotowej kładki dla pieszych. W chwili obecnej nie jest planowany montaż elementów stanowiących udogodnienia dla osób niepełnosprawnych”. Mowa o kładce, znajdującej się nad ulicą Onufrego Zagłoby i torami kolejowymi. Po naszej publikacji pojawiło się mnóstwo komentarzy od poirytowanych mieszkańców, którzy podkreślali, że remont jest konieczny. Okazuje się, że presja społeczna ma sens, a urząd zmienił zdanie. Na jego oficjalnym profilu w mediach społecznościowych przeczytać można bowiem, że: „samorząd Ostrowca Św. zamierza wyremontować należącą do gminy część kładki dla pieszych nad ulicą Onufrego Zagłoby, która stanowi ważny łącznik z dworcem PKP.” Miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji.

Kładka dla pieszych w Ostrowcu Św. nad ulicą Onufrego Zagłoby fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W kwietniu rozpoczął się remont odcinka kładki dla pieszych przy budynku dworca PKP w Ostrowcu Św. Odpadający tynk, korozja, mało estetyczny wygląd, a także obawa o jej stan techniczny –  tak najczęściej opisywali ją podróżni. Aktualnie modernizowana jest tylko część konstrukcji należąca do Polskich Linii Kolejowych. 19 kwietnia w Urzędzie Miasta Ostrowca Św. zapytaliśmy o plany dotyczące części kładki, należącej do gminy. Z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy wynikało, że  miejska część kładki pozostanie bez zmian. 

Jak poinformowała nas wówczas Anna Niedbałą, sekretarz miasta Ostrowca Św. (pismo z 27 kwietnia 2022 roku) ostatni remont kładki miał miejsce w 2019 roku i dotyczył podwyższania balustrad do normatywnej wysokości 1.3 metra, a kładka funkcjonuje obecnie zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi.

Odpowiedź jaką otrzymaliśmy w sprawie remontu miejskiej części kładki

 – W budżecie na rok 2022 nie jest ujęte zadanie remontu przedmiotowej kładki dla pieszych. W chwili obecnej nie jest planowany montaż elementów stanowiących udogodnienia dla osób niepełnosprawnych –  brzmiała odpowiedź na nasz wniosek.   

Po naszym artykule rozgorzała dyskusja.  Internauci, mieszkańcy Ostrowca Św., podróżni,  argumentowali, że są pieniądze na zieleń miejską i jej podlewanie, nie ma na remont tak ważnej konstrukcji.

– „A Pan Prezydent sadzi kwiatki i robi wodotryski” ,„Mieszkam blisko Ronda pod hutą starą to widzę cztery razy do roku sadzi się kwiatki i to tysiące kwiatuszków a o swojej uliczce już nie będę wspominał” – to tylko niektóre z komentarzy, jakie pojawiły się po naszej publikacji.

Wygląda na to, że presja społeczna ma sens. W projekcie uchwał, jakie znalazły się w porządku obrad Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św., która odbyła się 11 maja  znalazły się m.in.: Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2022 r., a także Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2022-2029. Czytamy w nich kolejno  o  „ zapewnieniu „środków w kwocie 300.000,00 zł (dział 600, rozdział 60004) na remont kładki dla pieszych nad ul. Zagłoby.”

Miejska część kładki dla pieszych nad ulicą Onufrego Zagłoby i torami kolejowymi
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Co ciekawe, jak poinformował nas Tomasz Łotowski z Zespołu Prasowego Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej poinformował gminę Ostrowiec Św.  z dwumiesięcznym wyprzedzeniem o planowanych robotach budowlanych i utrudnieniach dla ruchu pieszego. Tłumaczył, że  wcześniejsze uzgodnienia w zakresie remontu kładki były prowadzone w roku 2015.  Później nie były prowadzone uzgodnienia w sprawie przejęcia części kładki należącej do Gminy

– PLK, Gmina Ostrowiec Świętokrzyski oraz PKP S.A Oddział w Krakowie zawarły trójstronne porozumienie w sprawie finansowania remontu kładki. Ze względu na wycofanie się PKP S.A. nie doszło do jego realizacji. Później nie były prowadzone uzgodnienia w sprawie przejęcia części kładki należącej do Gminy. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej nie otrzymywał też zgłoszeń o problemach z dojazdem do stacji w Ostrowcu Św. komunikacją miejską – tłumaczył w czerwcu Tomasz Łotowski. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wygląda na to, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, gmina wyremontuje jednak swój odcinek kładki. Na oficjalnym profilu miasta Ostrowca Św. w mediach społecznościowych pojawiła się bowiem informacją, że  Samorząd Ostrowca Św. zamierza wyremontować należącą do gminy część kładki dla pieszych nad ulicą Onufrego Zagłoby, która „stanowi ważny łącznik z dworcem PKP”. Miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 150 dni na przeprowadzenie remontu. Firmy mają czas do 25 sierpnia na zgłoszenie swoich ofert przetargowych.

Zakres remontu, zgodnie z ogłoszeniem, przewiduje między innymi: wymianę balustrad, rozbiórkę i odtworzenie płyty pomostowej z elementów prefabrykowanych, rozbiórkę i odtworzenie spoczników i stopni schodowych, wzmocnienie stóp fundamentowych ustroju nośnego, oczyszczenie i wykonanie nowej powłoki antykorozyjnej konstrukcji stalowej,  wymianę latarni oświetleniowych, wykonanie nowych dylatacji bitumicznych, wykonanie nawierzchni epoksydowo-poliuretanowej pomostu i schodów.

Ogłoszenie dostępne jest TUTAJ

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this