Czyj jest samochód, nie wiemy, ale sprawa rzeczywiście bulwersuje, bo pozostawiony pojazd utrudnia bezpieczne przemieszczanie się pieszym, w tym matkom z wózkami i niepełnosprawnym.
– Nie pierwszy raz widzę ten samochód w tym miejscu. Proszę sobie wyobrazić, że zwykły Kowalski zostawia tak swój samochód i idzie np. na Rynek. Nie ma takiej opcji, zaraz pojawia się strażnik i albo poucza, albo wypisuje mandat. Wiem, bo byłem świadkiem takiej sytuacji. Czy aby na pewno wszyscy jesteśmy równi wobec prawa? Z tego wynika, że radni chyba trochę równiejsi – pyta nasz Czytelnik i autor filmu. Jak podkreśla filmy nagrał w odstępie czasowym kilku dni, aby pokazać, że nie jest to jednorazowy „wypadek przy pracy”.
Jak się okazuje takich kierowców, jak ten Fiata, jest dużo więcej. Na podstawie prowadzonej przez Straż Miejską w Ostrowcu Św. ewidencji wyników i działań straży, w okresie od 1 marca 2019 r. do 3 kwietnia na ulicy Głogowskiego, w tym przed budynkiem Urzędy Miasta, Straż Miejska w Ostrowcu Św. podjęła aż 43 interwencje!
– Najczęstszym powodem interwencji związanych z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów w rejonie ulicy Głogowskiego są wykroczenia dotyczące; nie stosowania się do znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się”, naruszenie postanowień wynikających ze znaku D-18 „parking” i D-18a „parking – miejsce zastrzeżone”, naruszenie postanowień wynikających ze znaku P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” – tłumaczy Andrzej Kaniewski, Komendant Straży Miejskiej w Ostrowcu Św.
Przypomina, że zasady prawidłowego zatrzymania i postoju pojazdów szczegółowo określają przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Wysokość kwotowa mandatów karnych za określone wykroczenia określona została w Obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. W taryfikatorze określonych zostało około 20 rodzajów wykroczeń dotyczących zatrzymania i postoju. Wysokość mandatu za nieprawidłowe parkowanie zależy od wykroczenia, jakie popełniamy i obecnie wynosi od 100-500 zł.
Organ uprawniony do nakładania mandatów karnych ujawniając wykroczenie bez względu na to, czy jest objęte taryfikatorem, ma dwie możliwości rozliczenia sprawcy, a mianowicie może nałożyć grzywnę lub odstąpić od jej nałożenia. W pierwszym przypadku ma obowiązek stosowania kwot uwidocznionych w taryfikatorze to znaczy, że nie może jej obniżyć, ani też podwyższyć. Odstąpienie od nałożenia mandatu jest prawem uprawnionego organu i może mieć dwojaką formę. Mianowicie może uznać, że rodzaj i forma popełnionego wykroczenia wskazują na konieczność skierowania sprawy do sądu rejonowego, może też zastosować środki oddziaływania wychowawczego i poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwrócenia uwagi lub ostrzeżenia .
– Odnosząc się do kwestii przekazanego materiału filmowego z zarejestrowanym obrazem pojazdu, parkującym w miejscu niewyznaczonym w wjeździe na parking zlokalizowany przed Urzędem Miasta w Ostrowcu Św., informujemy, iż w tej sprawie wszczęte zostaną czynności wyjaśniające, których zakres i cel określają przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia – zapewnia Andrzej Kaniewski.