Choć nigdy nie narzekają na warunki, w których wykonują swoje obowiązki, nowe, większe pomieszczenia pozytywnie wpłynęłyby na komfort ich pracy i obsługę interesantów. Mowa o Ośrodku Pomocy Społecznej w Ćmielowie i jego pracownikach, którzy dziś muszą zmieścić się w kilku pomieszczeniach przy ulicy Ostrowieckiej, w budynku tuż przy Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie. W przyszłości ośrodek mógłby znaleźć się w budynku po byłej szkole, w którym od 2021 roku funkcjonuje Dzienny Dom Senior+ i Klub Seniora.
– Aktualnie „zamieszkujemy” trzy pokoje. Kiedyś to były: pomoc społeczna, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny. Dziś tych programów osłonowych wciąż nam przybywa. Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku były to różnego rodzaju programy osłonowe, dodatek węglowy, gazowy, elektryczny. Przez to większa ilość osób przybywa do naszego ośrodka, często są to mieszkańcy, którzy dotychczas nie mieli styczności naszą instytucją – tłumaczy Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie.
Dodaje, że aktualnie ćmielowski ośrodek, to spektrum działań takich programów rządowych, jak chociażby „Opieka 75 plus”, „Asystent Rodziny”, „Asystent Osoby Niepełnosprawnej”, „Opieka Wytchnieniowa”.
– I wiele, wiele innych spraw i rzeczy. Pokój, który zajmuję mamy tylko dzięki przychylności SKOK-u im. Z. Chmielewskiego, ponieważ to jest ich pokój, który za chwile też trzeba będzie im „oddać”. Tylko dzięki ich uprzejmości, po koleżeńsku nam go użyczyli. I tak zostaniemy z trzema pokojami na całe spektrum działań. Nie mamy gdzie trzymać teczek, nie mamy miejsca, w którym moglibyśmy utworzyć archiwum. Brakuje intymności dla osób, które korzystają z pomocy ośrodka. Nie może być tak, że w jednym pomieszczeniu mamy petenta i czterech pracowników, a do tego stosy dokumentów. Musimy zapewnić takiej osobie komfort i swobodę wypowiedzi. Poza tym potrzebujemy pomieszczenia, w którym moglibyśmy utworzyć archiwum – wyjaśnia Joanna Borkowska.
Dodaje, że przeniesienie ośrodka do budynku, w którym mieści się Dzienny Dom Senior+, poprawiłoby komfort i warunki pracy, a osobom, korzystającym z pomocy ośrodka, zapewniłoby niezbędną intymność.
– Nawet z punktu koordynacji pewnych działań byłoby łatwiej. Nie musiałabym „biegać” między budynkami. Mamy kilka pomysłów, które chciałabym wcielić w życie, nie chcemy bowiem „spoczywać na laurach”, ale potrzebujemy do tego odpowiednich pomieszczeń – mówi kierownik OPS-u.
Dodaje, że pomieszczenia w budynku po byłej szkole, które dziś stoją puste, są naprawdę duże. Można podzielić je ścianami działowymi. Na parterze znalazłoby się również pomieszczenie, w którym obsługiwane byłyby osoby niepełnosprawne, aby nie generować kosztów związanych z budową windy, czy zakupem kolejnego schodołazu.
– Mam nadzieje, że ten nowy, 2023 rok przyniesie nam nową jakość obsługi, w zupełnie nowych warunkach. Wszystko z myślą o osobach, które korzystają z naszej pomocy – tłumaczy.
Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa przypomina, że nie tylko seniorzy korzystają z pomocy ćmielowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale wszyscy mieszkańcy, którzy się do niej kwalifikują. Takim przykładem może być m.in program lekowy, który cieszy się w gminie olbrzymią popularnością.
– Przeniesienie naszego ośrodka do budynku, w którym mieści się Dzienny Dom Senior+ jest właściwe z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na umiejscowienie tego obiektu, który znajduje się w centrum Ćmielowa, po drugie, poprawiłby się na pewno komfort pracy pracowników, zatrudnionych w ośrodku, a co za tym idzie jakość obsługi petentów. Będzie to obiekt służący lokalnej społeczności, nie tylko seniorom – wyjaśnia Joanna Suska.